Niksar’da eğitim hizmetleri yapan okullarımızı ziyaret etmeye ediyoruz.

Niksar kaymakamı sayın İlhami Doğan başkanlığında gerçekleşen 2019-20 eğitim ve öğretim yılının daha başarılı ve huzurlu geçmesi için yapılan çalışmalar kapsamında okul ziyaretlerimiz devam ediyor.

Yeni eğitim yılında iyi bir eğitim yılı olması için eğitimcilere ve yöneticilere destek amacı ile oluşturulan “Okul Güvenliği Komitesi”  olarak çalışmalarımıza 3 aşama olarak devam ediyoruz.

Gerçekleştirilen çalımla grubu okullarda ve çevresinde meydana gelen ve gelme ihtimali olan sıkıntıların giderilmesi Okul kantinlerinde öğrencilere zarar verecek sıkıntıların olmamasını için kontrol mekanizmasının oluşturulmasıdır.

Önceki yıllarda okulların çevresinde öğrencilere yönelik dış baskıların olduğunu biliyor idik, yaptığımız ziyaretlerde çok şükür okul öğrencilerimizi tehdit eden bir sıkıntıya şu ana kadar rastlamadık, okul dışında öğrencilere Bağımlılık yapacak  alışkanlıkları sağlayacak kişilerin olmaması eğitimin kalitesini yükseltmektedir.

Niksar’da bütün okulları ilk önce çevresinde öğrenciyi tehdit edecek herhangi bir etken varmı?, onu gözlüyoruz, sonra okul kantinlerine çat kapı giderek öğrencilerin sağlığını tehdit eden her hangi bir ürün satılıyor mu?, ona bakıyoruz, sanırım bizlerin çalışma komitesi olarak okulları ziyaretimizden en çok idareciler memnun, çünkü bizler onarla ciddi katkı sağlamış oluyoruz.

Herhangi bir şehirde veya kurumda sıkıntı olduğunda çözüm üretildiğinde hiç kimsenin mağdur olmadığını görülüyor, yani oto kontrolün yapıldığı hiçbir kurumda sıkıntı ileri seviyelere gitmemektedir.

Haftanın 3 günü okul ziyaretlerini yapmaya çalışıyoruz, okul bölgesinde ve içinde öğrenciyi tehdit eden unsurların tespit edilmesi, anında yetkililerle konunun paylaşılması herkes için önemlidir, şu ana kadar bir sıkıntıya rastlamadık ancak mahalle içlerinde olan okullarımız bazı “metruk evler” olarak görülen yerlerde sıkıntıların olduğunu tespit ettik inşallah o sıkıntılarda kurumlar arsındaki diyalog  ile çözülmüş olacaktır.

Ziyaretlerimiz sırasında TOKİ Melik Gazi Anaokulu bölgesi dikkatimizi çok çekti, okulun bina olarak kullanıma çok elverişli olmasına rağmen, okul çevresindeki düzenleme bizleri çok şaşırttı, okulun girişi hemen konutlara giden ana yolun önünde, okulun arka kısmına isabet eden büyük bir alan olmasına rağmen okul bahçesinin toprak yığınsısı altında kalması mühendislik rezaletinden başka bir şey değil, Ana Okulunun çevre düzenlemesi mutlaka yeniden ele alınıp sağlıklı ve güvenli bir eğitim devam etmelidir. 2 ve 3 cü TOKİ bölgesinde bulunan alanın sağlıklı hale gelmesi bölgedeki pek çok problemi çözecektir.

Ziyaretlerimize  Prof. Dr. Erol Turaçlı Niksar Fen Lisesini ziyaret  ettik, Fen Lisesi güzel bir okulumuz şehrin en hakim olduğu bölgede kurulan bu okulumuz  erkek öğrenci yurdu olarak bir kampus oluşturmuş, Fen Lisesinin yanında bulunan “Muharrem Tuncel”  öğrenci yurdunu gördükçe sayın Muharrem Tuncel abimizin sözlerini hep hatırlarım.

Muharrem Tuncel öğrenci yurdunun yapılmasının önemli hikayesi var, öğrencilik yıllarında yatacak yurt ve yiyecek kuru ekmekten başka bir şey bulamayan bir öğrencinin hayat hikayesi vardır.

Fen Lisesini ziyaretimizde bir öğrenci kardeşimize yurt girişinde olan yazıyı okuyup okumadığını sordum; “evet okudu”  dedi.

Fen Lisesinin yanında hizmet veren Muharrem Tuncel öğrenci yurdundaki  hayat hikayesini okuyan bir öğrencinin onu okuduktan sonra, kendisine sunulan devlet imkanları ile karşılaştırdığında sanırım Allah’a her zaman dua edecek, devletimize ve milletimize şükranlarını sunacaktır!.

Prof. Dr. Erol Turaçlı Fen Lisesinde 82 öğrenci yurtta kalmaktadır, okulda öğrenci sayısı 220 dir. Bizler okul ziyaretlerinde arkadaşlarımıza zaman buldukça okulların ve yurtların bazı önemli anılarını, hikayelerini anlatıyoruz, şu an Fen Lisesi olarak hizmet veren Prof. Dr. Erol Turaçlı Fen Lisesi ilk önce 5 derslikli olarak temeli atılacaktı, yer tespitinde zamanın valisine; “ 8  yıllık eğiti tartışılırken 5 derslikli okulun yapılması doğru olmayacak sayın Valim” dediğimde vali sayın Ayhan Nasuhbeyoğlu; “müdür bey Cemalettin bey doğru söylüyor, en az 12 derslik hatta imkanlar var ise 16 derslik yapalım, hayır sever Doktor mutlaka yine katkı yapacaktır” dedi ve okul 12  derslik olarak temeli atıldı eğitimine devam ediyor.

Prof. Dr. Erol Turaçlı Fen Lisemizi ziyaret ettikten sonra, Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ettik, okul geçmişe oranla ciddi değişime uğramış, çalışkan okul müdürü Mehmet Yılmaz hocamızı tebrik ediyorum, Mehmet hocamız eğitime hizmeti ile dikkat çekiyor.

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ettik, okulun bahçesinde çok önemli çalışmalar gördük, açık hava sahnesi ve öğrencilerin oturacağı türbinlerin yapılması, yapılan düzenlemede farklı çalışmaların hayat bulacağını görmemiz, bir eğitimci dışında başarılı bir idareci yapısını gördük, okulun yemek hanesi ve taşımalı eğitim öğrencilerine yemek servislerinin yapılması, okulda pişirilen yemeklerin öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte yenildiğini görmek bizleri mutlu etti.

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretimiz biraz uzun sürdü, ama yapılan ve yapılması gereken çalışmaları okul müdürü sayın Mehmet Yılmaz hocamızdan dinlememizden mutlu olduk, mükemmel bir çevre düzenlemesi ortaya çıkıyor, çok güzel kantin düzenlemesi yapılmış, ön tarafında Halı sahası yine mükemmel, öğrenciler boş zamanlarında halı sahada enerjilerini sarf ediyorlar, tam bir ideal okul kampüsü, yapımı devam eden çevre düzenlemesine mutlaka destek vermek gerekiyor, Niksar Belediyesi yapılan çalışmaya mutlaka katkı sağlaması gerekiyor.

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde halen; Makine bölümü, Metal bölümü, Mobilya ve İç Dekorasyon bölümü, Elektrik Elektronik, Bilişim Teknolojileri, Motor Teknoloji bölümü.

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motor bölümünün eğitim gördüğü alandaki malzemeleri görünce okulun ne kadar işini severek yaptığını görüyorsunuz, ama Motor bölümü küçük ve dar eldeki malzemelere ve TOYOTO firmasından gelecek eğitim amaçlı araç gereçler geldiğinde bu alanda malzemelerin korunması mümkün olmayacak.

Çalışan ve çalışkan bir eğitim yuvasına mutlaka destek verilmeli Motor bölümü küçük bir destek ile büyümelidir. TOYOTO Firması bir okula başta eğitim amaçlı bir araç ve çeşitli malzeme desteği veriyorsa bunun kıymetini bilmek gerekir. Bizler çalışanın, hizmet yapanın yanındayız hiç değilse kuru teşekkürümüzü esirgememek gerekir, tebrikler Mehmet Yılmaz müdürüm ve ekibi.

Günün Sözü: ÖĞRETMENLER, YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR.