yesilniksar

NİKSAR NEDEN GELİŞMİYOR?

Seçimler yaklaşırken halkımız yerel seçimler ne olacak, sorusunu sormaya başladı.

Arkadaşlarımızla sohbet yaparken yerel seçimlerden konuşulmaya başlanıyor, sohbet koyulaşınca bizlere de fikrimiz soruluyor.

Yerel seçimler her şehir için önemli ama Niksar için daha önemli, “Artık Niksar yapılacak yerel seçimde Niksar sevdalısı bir başkan ve ekip seçmelidir” dediğimde bu fikre karşı çıkan kimse olmuyor, sonra herkes kendi düşüncesini ortaya koyuyor, farklı fikirlerin ortaya çıkması Niksar’da var olan sıkıntıyı ortaya çıkartıyor.

Şu konuda sanırım herkes hem fikir; Niksar iyi yönetilmedi, yönetilmiyor!

2019 mahalli seçimleri Niksar için hayati önem taşıyor, seçimlerde asla duygusallık olmamalı, Niksar sevdalısı, Niksar’ı gerçekten seven, Niksar için gece gündüz demeden çalışan bir belediye başkanı ve ekibi gerekiyor.

Niksar Kurban bayramındaki hareketliliği ve Kurban Bayramı sonrasındaki haftayı konuşuyor; “Niksar tarihinin en kalabalık günleri yaşadı, alış verişler zirve yaptı” deniyor, ne kadar güzel demek ki Niksar’daki kalabalıktan en çok memnun olan esnaflar, tabi ki gurbetçileri karşılayan hasret gideren ailelerin önceliği var.

Niksar’da nüfus yoğunluğu aşırı oldu, “Her zaman böyle olsa…” demek güzel tabi ki ama olması kısa zamanda mümkün değil, o zaman bu önemli düşüncenin hayat bulması için yerel seçimlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymakta fayda var.

Sohbetler yapılıp bizlere fikrimiz sorulduğunda; bizler bu sıkıntıları yıllardan beri söylüyoruz ama anlatamadık, belediye başkanları kendilerine yapılan tavsiyeleri veya eleştirileri dikkate almış olsalardı, Niksar’ın nüfusu bugün 60-70 binden aşağı olmazdı, diyoruz gerekçeler kesin delillerle ortaya koyuyoruz.

Bizler belediyeden bahsedince bir kısım arkadaş, “Sen belediye başkanları ile bir türlü anlaşamadın, neden?” dediklerinde, “Keşke belediye başkanlığı yapmış insanlar Niksar sevdası ile çalışmış olsalardı, bugün Niksar’ın nüfusu 30-40 bin arasında gel git yapmazdı. Niksar dışından insanların yazılması ile nüfus artışı yaşanmamış olsa idi, bizim mücadelemiz Niksar’a yaşaması gerekenlerin sayısının 50-60 bin olması idi. Düşüncelerimiz hâkim olsa idi Niksar’ın nüfus problemi asla olmayacaktı. Halkın düşünceleri ile birlikte kendi düşüncelerimiz belediye başkanlarına toplantılarda ifade ettik sonra haber yaptık sonra kendi köşemde yazılar yazdık, sonuç değişmedi. Niksar kaybetti belediye başkanları koltuklarda oturdu, gün gelip çattı yıllar Niksar’ın kaybetmesine vesile oldu.

Önceki belediye başkanlarını eleştirdik, keşke daha çok eleştirse idik. Belki ağır eleştiriler karşısında halk kendine gelir başkanlara soru sorma ihtiyacı duyardı. Bugün fazla bir eleştiri yapmadık, seçim öncesi ve seçimden sonraki zamanlarda, başkanın yapması gereken işleri hatırlattık, düşüncelerimizi yapmış olsa Niksar halkı kazanırdı. Niksar’da yaşayanlar mutlu olurdu, bugün Niksar halkı mutlu değil, huzurlu değil, çünkü Niksar iyi yönetilmiyor.

Belediye başkanı Özdilek Özcan’a bugüne kadar kayda değer eleştiri yapmadık. Kendisi bizi mahkemeye verdi, çok defalar şikâyet etti, yerli yersiz her fırsatta aleyhime konuştu, iftira boyutlarında çok ağır ifadeler kullandığı biliyorum ama bizler bir defa eleştiri şeklinde notlar yazmışızdır. Özdilek Özcan’ın beni mahkemeye verme gerekçesi bizler FETO terör örgütü ile mücadele yaptığımız için, yani FETO terör örgütüne ait olan FEM dershanesini bacanağı resmi alıcısı bir de ortağı var, kayınpederi dolaylı alınan dershanede yetkili olduğu için, bizler FEM dershanesi FETO terör örgütünden 15 Temmuzdan 1 ay önce alınmış bu satış kanunlara aykırıdır. FETO terör örgütüne ait mallara devlet el koyuyor, Niksar’daki FEM dershanesi bugün Özel ASRIN Lisesi olarak başkanın akrabaları tarafından işletiliyor” dediğimiz için başkan Özcan bizi sürekli şikâyet etti. Çok sayıda C. Savcılığı tarafından dava açıldı, dosyalar birleşti, uzun süren yargılamadan sonra mahkeme şahsım lehine berat kararı verdi, detaya girmem gerekirse yazacağız, kendisi avukatı vasıtası ile bir üst mahkemeye itiraz etmiş bakalım, sonuç ne olacak?

Niksar belediyesinin bazı panolarda; “Gelişen Niksar” sözlerini okuyoruz, bu panoları bizlerde dâhil okuyanlar, “Niksar nasıl gelişti bilmiyoruz, yoksa bizler Niksar’da yaşamıyor muyuz?” diye soruyor cevap alamıyoruz.

Bayram öncesinde Çanakçı Deresinde Balık ölümleri olduğu ifade edildi. Bizlerde, balıkların neden öldüğü bilinmiyor şeklinde haber yaptık, başkan Özcan’da Çanakçı Deresine bakarken resim çekinerek; “Çanakçı Deresini her ay temizletiyoruz” şeklinde düşüncesini ifade eden yazı paylaşmış. Başkanın görevi Çanakçı Deresinde ölen balıklar için; “Nasıl olmuş araştırıp bulacağız gereken yapılacak.” demesi gerekirdi, neden kaynaklandığını bulup açıklama yapması gerekirdi, başkan açıklar mı bilmem ama bize gelen bilgiler belediyeyi işaret ediyor, neden ve niçinlerini de söylediler, bunu da kısa not olarak ifade edelim.

Başkan; “Çanakçı Deresini her ay temizliyoruz” sözü inandırıcı değil. Dere kenarına ikamet eden ev sahiplerine veya işyerleri sahiplerine soralım Allah aşkına söylesinler Niksar Belediyesi Çanakçı deresini ne zaman temizlemiş, temizlenmediği halde “Temizlendi” demek doğru değil. Belediyemiz tarafından temizlenmeli mi, tabi ki çünkü duyarsız insanlar da Çanakçının tepesinden pislikleri atıyor, derenin içi sürekli pislik içinde. Yapılacak temizlikten dolayı halkımız memnun kalır belediyemiz asli görevlerinden bir tanesini yapmış olur.

Yazımızın başlığı belli; “Niksar neden gelişmiyor?” Niksar’ın gelişmesi için çalışmak, şehri sevmek, şehirde yaşayan insanlara karşı sorumluluk bilinci içinde görev yapmak gerekir.

Niksar Belediyesi Cumhuriyet meydanında önemli bir ihtiyaca cevap verecek bir iş yaptı, yapılan oto park sağlıklı şekilde çalışması gerekirken ne yazık ki başıboş oto parka da yansımış, pazartesi veya hafta içinde Oto Parka kamyonetler hatta traktörlerin istilasına uğruyor, buna çözüm bulmak çok mu zor?

Eleştirdik çözüm üretelim; kamyonetler ve traktörler kesinlikle kapalı otoparka alınmamalı, pazartesi günleri traktörler okul tatillerinde okul bahçelerine, normal zamanlarda eski Devlet Hastanesi alanına yönlendirilmeli. F.S.M. caddesine gelen araçlar üst parkı kullanmalı, bölgede bulunan ve sürekli oto parkı kullanan minibüs ve benzeri araçlar otoparkın en alt katına yönlendirmeli ki yapılan hizmet anlam kazansın. Belediyeye ait düğün salonuna gelen insanlarda araçlarını park yapacak alanları bularak mutlu bir şekilde hizmetten memnun kalmaları gerekir. Bizler bunları söyleyince kimse bize; “İhaleye verince her şey düzelecek demesin.” hizmetin yapılması ihale ile değil, şehirde nasıl yaşanır, düşüncesine hâkim yönetimlerle mümkündür.

Günün Sözü: HİZMETLER, İNSANLARI MUTLU VE HUZURLU KILMAK İÇİN YAPILIR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.