1000 yıllık Şifa Kaynağı  Niksar Ayvaz Suyu Niksar Belediyesi tarafından  kiraya veriliyor.

1000 yıllık Şifa Kaynağı  Niksar Ayvaz Suyu Niksar Belediyesi tarafından  25 yıl süre ile kiraya verileceğini belediye başkanı Özdilek Özcan basın toplantısı ile duyurmuş oldu.

Niksar Ayvaz Suyunun iletme hakkı Niksar Belediyesinde bulunmaktadır, geçmiş yıllarda olduğu gibi fabrikanın imtiyaz hakkı veya çeşitli nedenlerden dolayı  herhangi bir şirket veya kuruma ait olmayıp, her türlü hakkı, Su dolum tesisi fabrika tamamen Niksar Belediyesine ait olduğunu ifade ederek konuya açıklık getirmiş olalım.

Niksar Belediyesine ait “Niksar Ayvaz Suyu” ve “Niksar  Ayvaz New Life” suyu 25 yıllığına kiraya verilecek, bu kiralamayı yapan kişi veya firmalar şartname gereği Niksar Belediyesine 10 milyon TL ve muhammen bedeli 50 bin TL +KDV olarak kiralamış olacak.

Niksar Ayvaz Suyunu kiralamak isteyenler 1.8 lt/sn Ayvaz Suyunu ve 4.5 lt/sn Karaboduru suyu olarak bilinen suların yanında Su dolum tesisini tamamen kiralamış olacak, halen fabrikada, Bardak Su, 0.5 litre,  1.5 litre, 5 litre ve Damacana Su dolum tesisi ile birlikte işletmeye devam edecektir.

Niksar Ayvaz Suyu’nun kiralanma çalışmalarını sürdüren belediye başkanı Özdilek Özcan bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bir basın toplantısı yaptı, toplantıya bizlerde davet edildik ve yapılan basın toplantısına katılarak gerçekleşmesi istenen Ayvaz Suyu kiralama şartlarını başkan Özcan’dan dinledik.

Bizler Niksar ayvaz Suyunun özel şahıslar tarafından işletilmesinden yanayız, belediyeler hiçbir ticari işletmeyi sağlıklı çalıştırma şansları olmuyor, ülkemizde belki istisnai işletmeler belediyeler tarafından işletilebilir bunu bilmiyoruz, bildiğimiz gerçek şudur ki, Niksar belediyesinin yapmak istediği kiralama çalışması doğdur ve yerinde bir çalışmadır.

Niksar Belediyesi Ayvaz Suyu kiralama çalışmalarını birkaç aylık zaman içinde yaptığını duyuyor idik, ancak ilk defa en yetkili kişi olarak belediye başkanı Özdilek Özcan tarafından yapılan çalışma açık ve net bir şekilde ortaya konmuş oldu.

Niksar Belediyesine ait Ayvaz Suyunu 25 yıl süre ile kiralamak isteyenler kiralama sözleşmesini Niksar Belediyesinden alacaktır, bizler başkanın  ifade ettiği şartları ve elimizdeki dökümanlar ışığında kısa bilgilendirme yakma istiyoruz.

Niksar Ayvaz Suyu bir markadır, marka değeri çok yüksek olan bir Suyun satılması belediyenin faydasınadır, alacak olan kişi veya işletmeler içinde ülke genelinde ciddi bir Pazar payı olan bir Su işletmesinin karlılık oranı yüksektir.

Bir ürünün piyadede  satış yapabilmesi için o ürünün halk tarafından bilinir olması gerekiyor.

Niksar Ayvaz Suyunun isminin binlerce yıl şifa kaynağı olarak bilindiği için Suyu kiralayan işletmeler bakından hiç reklam masrafı yapmadan, satış yaparak Su piyasesin de önemli bir yer alacağıdır.

Niksar Ayvaz Suyunu halen Niksar  Belediyesi  işletmektedir, belediye fabrikadan su alan bayilerine su vermeden önce bayilik verebilmesi için bayilikleri ihaleye çıkartıyor, ihalede birden fazla kişi ihaleye girdiğinde en yüksek hava parasını kim verirse belediye bayiliği o kişi veya firmaya veriyor, bunun anlamı şudur, Niksar Ayvaz Suyu halk tarafından bilinen halkın Su tercihinde önemli bir yeri olan Su olması dolayısı ile işletmeler veye özel kişiler Su bayiliği alabilmek için hava parası ödeyerek bayiliğe kavuşuyor.

Niksar Ayvaz Suyunu 25 yıllığına kiralamak isteyen işletmeler başka sular karşısında 2-3 adım önde işe başlıyor, ayrıca halen Su piyasesinde önemli bir yeri olan Ayvaz Sununun özel kişiler tarafından işletilmesi piyase hakimiyetini yine elinde tutacaktır.

Niksar Ayvaz Suyunun beleidye tarafından 25 yıllık kiralama şartlarını beleidye başkanı açıkladıktan sonar toplantıya katılan gazeteci arkadaşlar çeşitli sorular sorarak yapılması istenen Su ve fabrika kiralama hakkında detaylı bilgi almaya çalıştılar, tabiki bizlerde konuya açıklık getirmek için çeşitli sorularımızı belediye başkanına sorduk cevapları açık ve net aldık.

Bizler Niksar Ayvaz Suyunu çok iyi bilen, ilk Cam şişeleme fabrikasından, ülkemizde ilk defa pet şişelere giren Kıbrıslı iş adamı  Asil Nadir beyin fabrikayı kurum işletmeye başladığı ve sonraki süreçleri takip eden bir gazeteci ve Niksar sevdalısıyız.

Niksar Ayvaz Suyunun kiralanma meselesini bir kaç aydır duyuyorduk, konuya fazla müdahale etmedik, herşeyi kendi seyrinde bırakarak izledik, sonunda yapılmak istenen Su kiralama şartlarını en yetkili kişiden öğrenmiş olduk.

Beleidye başkanı Özdilek Özcan bbasın açıklaması sırasında şu sözlerin altını çizdi; “arkadaşlar biz fabrikamızı satmıyoruz, belediye meclismize bizlerin teklifi 25 yıllık Su ve Fabrikanın kiralamam çalışmasıdır, satış asla söz konusu değildir” dedi.

Niksar Ayvaz Suyunun satılması söz konusu değildir, zaten kiralama sözleşmesinde herşey açık ve net ortaya konmuş ve belediye meclisi belediye başkanına “SATIŞ” değil “KİRALAMA” yetkisi vermiştir.

Niksar Ayvaz  Suyu konuşulunca dedikodularda fazlalaşıyor, ama bizler dedikoduların peşinde koşmak yerine yapılmak istenen çalışmaya bakıyoruz.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan konuşması içinde kiralama işinin gerçekleşmesi için belediye meclisinde yapıllan konuşmalardan bahsedince bizlerde kendisine; “belediye meclisinde nasıl bir konuşma veya oylama gerçekleşti?” dediğimde başkan Özcan; “AK Parti grubu kiralama konusunda tam destek verdi, İyi Partiden bir kişi destek verdi, MHP de bulunan 3 arkadaş Selman Abatay, Mahir Akkaya ve Ömer Faruk Özsayın  ve İyi Partiden Faruk Kabakçı “hayır” oyu verdiler, İyi Partiden   Ali Berke toplantıya iştirak etmedi” dedi.

Niksar Ayvaz Suyunun belediye tarafından değilde özel sector vasıtası ile işletilmesi  çok dooğru veyerinde bir çalışma olacaktır, beleidye meclisi üyelerinin konu hakkında ne kadar bilgi sahiibidir?, onu bilmiyoruz, başkan Özcan konuşmasında; “konuyu kamu oyuna, yetkili kişilere ve belediye meclisinde enine boyuna konuştuk değerlendirdik, ona göre kiralama sözleşmesini ortaya koyduk” dedi, hal bölye olduğu halde MHP ve İyi Partiden belediyenin Su kiralama çalışmasına neden destek vermediğini bilmiyoruz, bildiğimiz bazı hususlar var onuda yetkili kişiler yeniden aıklama yaparlarsa bizlerde konuyu halkımıza duyurmuş oluruz.

Niksar Ayvaz Suyunun25 yıllık sure ile kiralanması konusunda daha detaylı bilgi almak isteyenler belediyeden gerekli dökümanları temin edebilirler, şayet kısa zamanda net bilgileri almak isteyen arkadaşlara bizlerde elimizdeki belgeleri kendileri vererek katkı sağlamış oluruz.

Burada dikkat çekmek istediğim bir hususu daha var, kiralama çalışması Aralık ayının 2-3 haftası netleşmiş ve kiralama ihalesi başlamış olacaktır.

Günün Sözü: BİN YILLIK ŞİFA KAYNAĞI AYVAZ SUYU, İNSANLIĞA HİZMET ETMEYE DEVAM EDİYOR.