Cemalettin Bilgin

Mutlaka Çözüm Bulunmalıdır!

Niksar Cumartesi günü öğle saatlerinde başlayıp gece saat 24 e kadar süren süreçte evlerde yaşayan insanlar çok büyük sıkıntı yaşadılar.

Niksar’da alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Niksar için önemli bir proje olan alt yapı çalışmaları ekonomik olarak ciddi paralara mal oluyor.

Niksar’da alt yapı çalışmalarının ekonomik kaynağının çoğunluğu AB destekli, küçük bir kısmı Niksar Belediyesi ve İlgili bakanlıklardan alınan kredilerdir.

Niksar’a  önemli bir yatırımı kazandırılırken, çalışmaları üstlenen firmalardan kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor.

Cumartesi günü öğle saatlerinde Niksar’da başlayan Doğal Gaz kesintisi, Pazar günü sabah saatlerine kadar kısmen de olsa devam etti.

Peki kışın en soğuk olduğu bir zamanda Doğal Gaz akışının aniden kesilmesi halka neye mal olduğunu biliyormuyuz?.uook sayfamdan canlı yayın Cumartesi ve Pazartesi günleri sosyal medya üzerinden Facebook sayfamdan canlı yayın yapıyorum.

Cumartesi günü yaptığım canlı yayını izleyen bir arkadaşımız; DOĞAL GAZ NE ZAMAN GELECEK?” diye soru sordu, bu soru karşısında ilk aklıma gelen konu şu oldu, devletimiz Karadeniz de başlattığı Doğal gaz çıkartma çalışmalarını soruyor, son günlerde Doğal gaz pahalı olunca halkımız ülkemizde çıkacak olan Doğal gaz bir an önce çıksın da daha az ücret öderiz”  diye soruyor sandım,  bu soruya cevap verdiğim bir anda bu kez bir başka arkadaş benzeri soruyu sorarken; Cemalettin bey Niksar’daki Doğalgaz ne zaman verilecek?” deyince işte o zaman Niksar’da öğlen saatlerinden itibaren Doğalgaz olmadığını anlamış oldum.

Yayın devam ederken gelen sorular bir hayli geldi, canlı yayında olduğum için ilgililerle telefon irtibatı kuramadım, yayın bittikten sonra Niksar’da halkımızın yaşadığı sıkıntıyı anlamış oldum!…

Mart ayı çok sert Kar yağışı ile bu sene karşılaştırdı, ilk defa Mart ayında bu kadar soğuk ve uzun süreli Kar yağışını yaşıyoruz.

Havalar soğuk olunca yakıt konusu daha çok dikkat çekiyor, insanların evleri Doğalgazlı olunca belli zamandan sonra ısınma sıkıntısı başlayınca insanlar telaşa düşüyor.

Canlı yayına son verdikten sonra, ilk Kaymakam beyi aradım, konu hakkında kaymakam beye de bilgi verilmemiş, daha sonra Belediye Başkanlığına vekalet eden Belediye Meclisi üyesi Salih Güler kardeşimizi aradım konu hakkında görüşme yaptım derken halkın uzun zamandır yaşadığı Doğalgaz sıkıntısı yetkililerin ilgisi içinde çözümler üretilmeye başlandı.

Akşam işyerini kapattıktan sonra eve gittim hanımda “Doğalgaz ne zaman gelecek?” diye sordu, tabi ki Niksar’da 10 bin civarında abonesi olan Doğalgaz firmasının işinin en kadar zor olduğunu yaptığımız kısa araştırmadan sonra öğrenmişte olduk.

Niksar’da yapılan alt yapı çalışmaları çok önemli, hizmet yapıldıktan sonra daha sağlıklı içme suyu içeceğiz, bundan dolayı belediye başkanı  sayın Özdilek Özcan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür.

Niksar’da yapılan çalışmaları yakından takip eden bir insan olarak sıkıntıları bildiğimiz için ve halen belli mahallelerde “ASPES” Su borularından Su içmenin ne kadar tehlikeli olduğunu, “ASPES” Su borularının kanser üreten özellikte olmadı dolayısı Niksar için hayati önem taşıyan bir çalışma olduğunu bir kez daha ifade etmiş olalım.

Bizler alt yapı işinin en kısa zamanda bitmesini arzu ediyoruz, özellikle içme Suyu işinin tamamlanmasını arzu ediyoruz.

Niksar’da halen devam eden kanalizasyon ve atık su çalışması devam ediyor, Su şebekesi çalışmaları da yakın zamanda başlanacağını belediye başkanı Özdilek bey ifade etmişti.

Niksar’da alt yapı çalışmaları devam ederken, daha çok İçme Suyu boruları patlıyor, Elektrik kabloları ve Telekom kabloları da yer altında gittiği için, alt yapıyı yapan firma çalışanlarının dikkatsizliği,yer altına alınan bütün hatların arızalanmasına neden olduğunu görüyoruz.

Alt yapı çalışmalarını özel bir müteahhitlik firması yapmaktadır, söz konusu firma çalışanları yolarlı kazar iken dikkatli olmadıkları zaman, İçme Suyu borusunu, Elektrik kablolarını veya Telekom hatlarını çıkça kopartıyorlardı, bundan dolayı Niksar’a geçen yıl sıkça Elektrikler kesintiye uğrarken, bu Cumartesi günü Doğalgaz borusunun patlaması halkın ciddi olarak tepkisine neden oldu.

Şimdi halkımız yaşadığı her sıkıntıdan dolayı işin sorumlusunu Niksar belediyesi olarak görüyor!..

Evet alt yapı çalışmaları Niksar Belediyesinin bir projesidir ama alt yapı tamamlanıp ilgili firmadan teslim alındıktan sonra sorumluluk Niksar belediyesine geçecektir.

Bugün alt yapı çalışmalarından dolayı belediye sorumlu olmamasına rağmen halkımız muhatap olarak belediyeyi biliyor dolayısı ile, karşılaştıkları her sıkıntıda belediye yetkilileri suçlanıyor!.

Bir şehirde alt yapı yapmak kolay değildir tabiki ama, işi yapan firmalar, işin ciddiyetini kavrayamadıkları için yaptıkları her hata belediyeye mal edilmekte, tepkiler de belediye yetkililerine gelmektedir, peki yapılan hataların cezasını yani sıkıntısını kim yaşıyor?, Niksar halkı tabiki.

Şunu buran bir kez daha ifade edelim.

Niksar’a yapılan alt yapı çalışmaları Niksar belediyesinin bir projesidir, proje tamlanana kadar sorumluluk  alt yapıyı yapan firma veya firmalara aittir.

Bugüne kadar Niksar halkının canı pek fazla yanmadığı için yaşadığı sıkıntılar söylenen sözlerle kalmıştır, amma bundan sonra alt yapı çalışmalarından kaynaklı, Doğalgaz, içme Suyu, Elektrik kesintisi ve telefon kesintilerinden kaynaklı  bir sıkıntı olduğunda konuyu yargıya taşımayı düşünüyoruz!.

Alt yapıyı yapan firma yetkilileri ve çalışanları bundan sonra daha dikkatli olmalarını bekliyoruz, aksi taktirde yaşadığımız her sıkıntıda firmaları C. Savcılığına şikayet ederek suç duyurusunda bulunacağımızı buradan bir kez daha duyurmuş olalım.

Yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, lakin firmaların hatalarının cezasını ne halkımız, nede belediye çekmemelidir!

Doğalgaz hattının ne kadar önemli ve aynı zamanda yer altında kalan kısmın ne kadar korunaklı döşendiği halde Doğalgaz borusu patlatılıyorsa burada iyi niyet aramak mümkün değildir.

Her firma işini sağlıklı yapmalı, Niksar haklıda mağdur edilmemelidir.

Yazımızı yazmaya devam ederken bir arkadaşımla sohbet ediyordum, konu açıldığında; “abi Doğalgazı bugün bağlatırdım” deyince bir kez daha şaşırdım.

Doğalgaz dağıtım firması Cumartesi-Pazar ve Pazartesi günü bir hatanın yüzünden seferber oldu, belediye çalışmalara destek sağladı tabiki Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan halkın mağduriyetinin kısa zamanda çözülmesi için yaptığı çalışmadan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bir kişin hatasını Niksar halkı çekmemeli.

Niksar Belediyesi sıkıntı yaşamamalı.

Niksar Kaymakamını ilgilendirmediği halde, Kaymakam bey halkın daha fazla mağdur olmaması için bizlerin telefonlarına cevap vermek için gece yarısına kadar meşgul edilmemelidir!

Günün Sözü; BİR MUSİBET, BİN NASİHATTEN İYİDİR!…

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.