yesilniksar

Mustafa YILDIRIM; “TOROS DONDURMA”

Atasözleri ve deyimler, bazen sayfalar dolusu anlatmak istediğiniz konuyu iki üç cümleyle izah etmenize yardımcı olur. “Esnafı asık surat, şoförü aşırı sürat, aileyi hayırsız evlat yıkar” demiş atalarımız.

Bizim mevzumuz şoförün aşırı sürati, ailenin hayırsız evladı değil. Konumuz sağlam ve dürüst esnaf.

Doğruluk, dürüstlük, sözünde durma, işine hile-hurda karıştırmama ticaret ahlakının temelidir.

İnsanlarda kolay kazanç ve hemen zengin olma dürtüsü iş ahlakı üzerinde tahribata sebep olur. Yaşamımızın her aşamasında, özellikle iş hayatında birinci şart, hesabını bilmek, ikincisi işini sevmektir. Memleketimizde başarılı olan esnaflara baktığımızda; çok çalıştıklarını ve işlerini severek yaptıklarını görürüz.

Şimdi kısa bir ara verelim; sıcak fıstıklı kadayıfın üzerine sade dondurmayı serip yiyelim. Üstüne bir bardakta su içelim.

Devam edelim.

Dürüstlük; niyette, düşüncede, özde, sözde, bütün iş ve davranışlarda doğru ve dürüst olmayı gerektirir.

Yıllardır Niksar’ımız da dondurma ve tatlı üzerine üretim yapan “Toros Dondurma” gerçekten birçok esnafımız gibi halkımızın teveccühüne mazhar olup milletin gönlüne girmeyi başarmış işletmelerden birisidir.

Çok rağbet olmasına rağmen senelerdir ne kaliteden taviz verdiler nede fahiş fiyata sattılar. Gayet makul fiyatla dürüst ve samimi bir şekilde ticaret hayatına devam ediyorlar. Birçok esnafımızın “Toros Dondurmayı” örnek alması, model olarak görmesi gerekir.

Maalesef bazen esnaf psikolojisi; bir iş tutmuşsa, rağbet çoksa, ya yüksek fiyata satılır, ya da maliyetler kısılır, malzemeden çalınır kalite düşürülür.

Müşteriyi aldatmak, malın kusur ve eksiğini gizlemek, ölçü ve tartıda hile yapmak, çürük mal satmak, haksız kazanç sağlamak, süte su katmaktan farksızdır.

İnsanoğlu, malı meşru yollardan kazanmakla mükellef olduğu gibi, meşru yerlere sarf etmekle de mükelleftir. İşine aşına haram karıştıran, haram servetten medet uman iflah olmamıştır.

Halk arasında “dedesi koruk yemiş, torununun dişi kamaşmış!” sözüyle helal kazancın önemi, haksız kazancın beyhudeliği ne güzel ifade edilmiş.

Güzel Niksar’ımızda işçisinin hakkını, devletine vergisini, fakirine zekâtını tam veren, güzel esnaflarımızın sayısının artması temennisiyle…

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Toros Dondurma ile ilgili yıllar önceki düşüncelerimi ifade etmişsiniz. Bizim de yapmamız gereken ama ihmal ettiğimiz “Marifet iltifata tabidir.” sözünü yerine getirdiğinizden dolayı sizi de kutlarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.