Cemalettin Bilgin

MEMLEKET SEVDALISI VALİ

Memleket Sevdalısı, Halka Hizmet yapmaktan mutlu olan Vali Dr. Ozan Balcı.

Günlerden Çarşamba idi, bir yetkili telefona arayarak; “Cemalettin abi yarın Vali bey Serenli beldesine gelecek orada Ceviz fidanı dikimi yapılacak sizi de bekliyoruz” dedi.

Günlerden Çarşamba haftanın ortası, yıl başı dolayısı ile işlerin biraz yoğun, biraz  yorucu, birazda üzücü günleri yaşanırken daha önce defalarca gittiğim Serenli beldesine gitmek zordu!.

Evet; zor bir gün idi, Serenli beldesindeki program ne zaman başlar ne zaman biter belli değildi, gidip gitmemekte kararsız olduğum zaman dilimi içinde bir telefon; “abi Vali bey geliyor gidecekisiniz?” dediğinde; “tamam gideceğim” dedim ve hangi saatte gideceğimize karar verdik.

Saat 13 civarı aracın marşına bastık, ilk durak Niksar’da yeni açılan Özel Güvenlik Kursunun açılışına katıldık, burada bir süre yetkililerden bilgi aldıktan sonra , Serenli beldesine yola çıktık.

Serenli beldesine giderken eski Amasya-Erzincan yolu olan ve halen onlarca köye hizmet eden Talazan Köprüsü ve Aydınlık Evler mahallesi arasındaki 12 kilometrelik yoldan geçtik, yolu çok gezdik çok haber yaptık ama, yolun son halini almaya başladığı süreci görünce; “çok şükür bu günleri de gördük, emek verenlerden Allah razı olsun” dedik ve konuşmaya devam ettik.

Yol yapımı hızla devam ediyordu, belli kısımlardaki aksaklıklar giderilmeye çalışılıyor, yolun çok sağlıklı olması için gayret sarf ediliyordu, bu yolun çok sağlıklı yapılması için mutlaka Vali beyin bu çalışmaları görmesi gerektiğini gördük ve yola devam ettik.

Niksar Cevizin Ana Yurdu idi!. Lakin bu özellik yıllar önce kesilen ata yadigarı Ceviz ağaçları ve Güneydoğudaki terör belasından dolayı bölge halkının göç ederken ceviz ağaçlarının kesilmesi ile birlikte Niksar’daki Ceviz toplama ve kırma özelliği kaybolmakla yüz yüze gelmiş, uzun yıllar “Ceviz Fidanı yetiştirelim” sözleri ile oyalandığımız yıllar gelip geçti ve son 2 yıl içinde Tokat valisi sayın Ozan Balcının öncelikle Niksar’da Ceviz yetiştirmek için başlattığı Ceviz Fidanı dikim ve ürün almak için yaptığı çalışma ile Niksar yeniden eski cazibeli günlere adım atmış oldu.

Serenli beldesine kıymetli kardeşim Sadullah Karataş ile gittik, giderken memleket meselelerini konuştuk ve Serenli beldesine gidince belediye başkanı sayın Nurettin Keleş ve çalışma arkadaşları ile karşılaştık hoş beş sohbetten sonra Vali bey ve çalışma arkadaşları Serenli beldesine geldiler, başladık günlük yoğun tempoya.

Yazımın başlığını “MEMLEKET SEVDALISI VALİ” diyerek başladım.

Gerçektende Vali bey Tokat ili için bir şans olduğunu geldiği günde ifade etmiştim, bugünde aynı düşüncelerim devam ediyor.

Tokat göç veren bir il ve ilçelerle yoluna devam ediyor.

Tokat’ın artık göç vermemesi için mutlaka ileri hamleler yapması gerekiyordu.

Bizim için Tokat bir bütün içinde kalkınmasını sağlaması gerekirdi amma, Niksar bizim için öncelikli sırada idi ve de öyle oldu, olmaya devam ediyor.

Vali bey hemen hizmetin yapılacak araziye indi, kısa yürüyüş yolunda bile Niksar’ın ve Tokat’ın kalkınması için yapılanlar ve yapılacak olan hizmetleri konuşuldu.

Serenli beldesinde bu sene ilk planlama 10 bin Ceviz fidanı dikimi planlanmıştı, sonra vali bey çalışma arkadaşlarına; “arkadaşlar bu sene ne planlandı?, burası artık Cevizin merkezi oldu, cevizin başkenti Niksar, Niksar’ın ceviz deposu Serenli, burada yapılan çalışmalar tamamlanmalı” dedi, konuşmalar ve değerlendirmeler sonunda 10 bin Ceviz fidanı planlaması 30 bine çıktı ve süreç başladı.

Serenli beldesinde dikimi planlanan 10 bin Ceviz fidanın ilkini vali bey dikti ve dikerken; “arkadaşlar hayırlı uğurlu olsun, bu hizmetleri Serenli halkına helal olsun çalışkan halkımız var, inşallah yeni dikimlerle birlikte birkaç sene sonra bu beldemiz ve Niksar çok ciddi ekonomik imkanlara sahip olacaktır” dedi.

Öğlen başlayan çalışma ve bölge kalkınması için yapılan çalışmaları görünce bizler mutlu oluyoruz, çalışmaların mimarı Vali beye teşekkür ettiğimizde vali bey; “bu çalışmaları ben yapmıyorum, bu çalışmalarda herkesin emeği ve katkısı var, halkımız çok çalışkan ve gayretli işte en güzel örneğini Serenlide görüyoruz, halkımız çalışkan ve üretken hayırlı olsun arkadaşlar” dedi.

Serenli beldesinde Ceviz fidanı dikimi devam ederken, Yazıcık kasabası Karaçam bölgesinde Orman yangını olduğu haber geldi, bunun üzerine Niksar Kaymakamlığına vekalet eden Reşadiye Kaymakamı Reşadiye Kaymakamı sayın Talat Tabur’a “kaymakam bey siz o tarafa intikal ediniz bütün kurumlara talimat verdim iş makinaları sevk ediliyor, inşallah kısa zamanda yangın kontrol altına alınır” dedi.

Vali bey bir taraftan Oran yangını ile ilgilenirken diğer taraftan Niksar’a yapılması gereken çalışmalar hakkında kısa değerlendirmelerde bulundu ve 2 milyon Fidan yetiştirildiğini bugüne kadar 500 bin ceviz fidanı dikildiğini, 500 bin fidanın 230 bini Niksar bölgesinde dikimi yapıldığını ve 100 bin fidanında Serenli beldesinde dikildiğini ifade ederken ne kadar mutlu olduğunu gördük.

Vali bey Tokat ve bölgesinde dikimi yapılan Meyve fidanlarının sayısını ifade ederken, Orman yangınının çıkmasından rahatsızlık duyuyordu ve fidan dikimi tamamlandıktan sonra bir çay içimi süresinde bile beklemekten rahatsız oldu ve hızlı bir şekilde Niksar’a hareket ettik.

Niksar’a gelirken ilk durak Talazan köprüsü ve Aydınlık Evler mahallesi arasındaki 12 km lik yolun yapımını incelemek oldu, yapılan çalışmayı gördü değerlendirmede bulundu, emeği geçenlere teşekkür etti ve yola devam ettik.

Niksar’a girince, Niksar için önemli bir hizmet yapan ve yer sıkıntısı çeken İlçe Tarım Müdürlüğü hizmet binasının yer tespiti oldu, İsmet Paşa mahallesi Orman İşletme Müdürlüğü bitişiğinde bulunan 5 dönüm hazine arazisi incelendi, burada yapılaşmanın uygun olduğunu dile getiren belediye başkanı Özdilek Özcan; tamam arkadaşlar gerekli çalışalar başlatılsın hayırlı uğurlu olsun” dedi, devamında İlçe Tarım Müdürlüğü binası incelendi, daha sonra Niksar Hükümet Konağı inşaatı incelendi, yapımı devam eden Kapalı Spor salonu ve Yüzme havuzu inşaatları gezildi, devamında İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet binası incelendi ve Vali bey; bu binadan en kısa zamanda çıkmak gerekir, inşallah yeni hizmet binası için çalışmaları hızlandıralım” dedi ve Alparsalan Türkeş parkı bölgesinde yapımı başlanan Niksar Kültür merkezi inşaatına gidildi, burada yapılan incelemeden sonra Jandarma hizmet binası için söylenen arsa incelendi,  inceleme sonrasında başkanı ve yetkililere;  “arkadaşlar buradaki çalışmalar hemen başlatılsın kısa zamanda Jandarma hizmet binasını yapalım” dedi ve devamında Yazıcık kasabası bölgesindeki yangın bölgesine hareket ettik.

Gün hızlı ve yorucu idi, Yazıcık bölgesindeki yangın bölgesine giderken yol kenarında Aydoğmuş köyü halkından bir kişi arazide Koyunları otlattığını gören Vali bey aracını durdurdu aşağıya indi ve çobanla sohbete başladı; “hemşerim hayırlı olsun ne yaparsın buralarda? “dediğinde, ne yapayım hemşerim devletten Allah razı olsun köyde yaşamamız için bize koyun verdi bende aldım koyunlarım kuzuladı ve arazide güdüyorum” dedi, bu sözleri duyan Vali beyin o anki mutluluğunu görmek gerekirdi; “arkadaşlar görüyorsunuz, köyde yaşamak gerekir düşüncesinden hareket ederek yaptığımız Koyun verme projesini burada tam yaşıyoruz” dedi Çobanın verdiği Meşe Palamudunu koyunlara vererek onların kendisine gelmesinden o kadar mutlu olduki, o anların bir kısmını keçim yapabildim, bu arada çobanlık yapan insana şunu dedim; “bu vali bey tanıyormusun?” dedim, koyunları ile hayat bulan insanımız; “Allah razı olsun vali bey Allah devletimize zeval vermesin” dedi, bir süre daha burada sohbet yapıldıktan sonra Orman Yangını bölgesine gittik.

Sonuç; bir şehrin valisi idarecisi bulunduğu bir şehrin kalkınması için ancak bu kadar çalışkan ve gayretli olabilir.

Tokat göç vermeyi ve yeni göçler almayı ancak bu kadar çalışkan ve yaptığı her işte başarılı olan bir Valimiz sayın ozan balcı ile başaracaktı ve başarmaya devam ediyor.

Günün Sözü; Biri, Hz Ali’ye; Çok uğraşıyorum fakat hedefime ulaşamıyorum dedi.  Hz Ali dedi ki;  Bir kişi hedefine Çaba göstermeden Ulaşacağını sanıyorsa, Hayal dünyasında yaşıyor, demektir.

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.