yesilniksar

MEMLEKET HASRETİ GİDERİLDİ

Niksar Kurban bayram dolayısı ile bir başka kalabalık yaşadı.

Kurban bayramının 9 günlük tatil oluşu gurbetteki Niksar’lı hemşehrilerimizi doydukları şehirlerden, doğdukları şehre gelerek hasret gidermelerini sağladı.

Niksar’da Kurban bayramı bir başka coşkulu geçti, Niksar’ın nüfusu sanki 3 e katladı, cadde ve sokaklarda uzun araç kuyrukları oluştu, alışverişlerde yine yoğun kalabalık gibi ikiye, üçe katladı.

Her bayram kendi kendimize sorar olduk, “Niksar’dan göç etmemesi gereken şu aile, şu insanlar neden göç ettiler?” bu sorunun cevabını bir türlü çok net olarak alamadık, halen aklımıza bu sorular  takılır durur, neden Niksar bu kadar göç verdi?.

Bu bayramda gelen gurbetteki insanlarımızın sayısının bu kadar fazla oluşunun tabi ki pek çok nedeni vardır, her şeyden önce uzun bir tatil süreci var, her insan uzun tatilini aile büyükleri, hısım akrabaları ile geçirmek ister, ülkemizde aile yapısını bozmak isteyenlere inat, çok şükür halen çekirdek aile yapısı mıh gibi sağlamlığını koruyor.

Bu Kurban bayramı Niksar farklı idi binlerce gurbette yaşayan insanlarımız memleketlerine geldiler hasret giderdiler, hem bayramlaşma yaptılar, hem  Düğün, Nişan, Sünnet törenlerini gerçekleştirdiler bunların yanında çok sayıda köy ve kasabada yapılan şenliklere iştirak ettiler.

Tüm organizelerin bu adar yoğun olmasının en önemli nedeni hükümetin aylar önce Kurban bayramı tatilinin uzun olacağını ifade etmesi olarak görüyoruz.

Her bayram öncesi gıda üzerine satış yapan işletmelerin çoğu ve üretim yapan kesimler ve insanlar ne yazık ki üretim yaptıkları veya satış yaptıkları her ürüne zam yaparak halkın dini ve milli duygularını sömürürken, en çarpıcı taraf ise halkın cebinden haksız kazanç elde etmektedirler.

Niksar’ın nüfusunun 2-3 e katlanması ticaretin çok hareketlenmesini sağladı, çıkarcı kişiler ellerine geçirdikleri yoğunluğu haksız kazanç olarak cebine indirdiler.

Bayram süresince Çarşı Pazar mahşeri günler yaşadı, sebze ve meyve fiyatları zirve yaptı, pazardaki sebze fiyatları adeta ikiye üçe katladı, Salatalık 4-5 TL den, Domates 2-3-4-5 TL den satılarak sebzenin en yoğun olduğu dönemde zirveye koştu, Yeşil Fasulye 5-7 TL arasında satıldı, Biber 2.5- 5 TL arasında satıldı, Üzüm 5-7 TL den, Kabak 3-5 TL den, Tereyağ adeta ikiye katlanarak satışa sunuldu, Niksar’da Bayram süresince Ekmek sıkıntısı yaşanmadı, çok sayıda bulunan Ekmek Fırınlarına Köy ve mahallelerde yapılan kara fırınlardaki Köy Ekmekleri de eklenince, bölgeye akın eden insanlar ekmek sıkıntısı çekmediler.

Niksar’daki yoğunluk halkımız tarafından da ilgi ile izlenirken sohbetler yapılırken bazı insanlar; “keşke Niksar hep böyle olsa” diyenlerin yanında, “bu kalabalığın olmaması için neden yoktu, lakin bu süreçleri Niksar kaçırdı, bunun en büyük hatası belediye başkanlarıdır” diyerek sohbetler devam etti.

Gerçekten de bayram süresince konuşma fırsatı bulduğumuz insanlar çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Hani derler ya aklın yolu birdir diye, Niksar’ı sevenler Niksar özelinde konuşunca Niksar’ın çok önemli değerlerini kaybettiği noktada birleşiliyor, bu konuşmalar yapılırken bizlerde şunu ifade ediyoruz; “belediye başkanları Niksar’a yönelik hatalar yaptığında bizler haber yaptık çok sayıda yazılar yazdık, yazdığımız hiçbir yazıdan pişmanlık duymadım, keşke daha fazla yazabilse idim de Niksar bugünleri yaşamasa idi” dediğimde; “gerçekten de sen belediye başkanlarını çok eleştiriyorsun, eleştirdiğin her konu hakkında bizler seni eleştirdik neden bu kadar yazıyorsun dedik, sen haklı imişsin, eleştirdiğin konularda Niksar halkı sana destek vermiş olsa idi belediye başkanları hata yapmamış olurdu Niksar bugün 30 binlerde çırpınıp durmazdı” diye güzel ve anlamlı sohbetler yapma imkanımız oldu.

Eleştirmek asla yanlış bir hareket değildir, eleştiri insanları dinç tutar, diri tutar onun daha dikkatli olmasını sağlar, lakin bizim memleketimizde eleştiri yaptınsa Allah korusun hain damgasını yersin, birileri tarafından aforoz edilirsin!.

Bir şehirde kişisel menfaatler, toplum menfaatinin önüne geçiyorsa o memlekette her şeyin ters gitmesi kaçınılmazdır.

Bizler yapıcı eleştiri yapıyoruz, yaptığımız eleştiriler karşısında, şu yapılırsa daha anlamlı ve kalıcı olur” da diyerek yardımcı olmaya çalışıyoruz, lakin anlayan için.

Her insan hatalıdır, hiçbir insan “Sütten çıkmış Ak kaşık değildir”, insanlar hata adaylarıdır, insan hata yapar, hatadan dönmek, yapılan hatayı anlayıp güzel işler yapmak ise büyüklüktür, erdemli insanlar hatadan dönmeyi bilirler.

Kurban bayramı dolayısı ile memleketlerine hasret gidermek için gelen insanlarımızla gururu duyduk, hoş geldiler, sefa getirdiler ne mutlu onlara doğdukları memleketlerine gelerek sılayı rahim yapmış oldular, atalarının büyüklerini gönüllerini aldılar, keşke bu kalabalığı tutabilecek zihniyette insanları seçebilse idik!.

Kaybedilen yılları geri getirmek mümkün değil tabi ki, bugün bayramın 5. Günü Niksar Çanakçı deresinin ıslahı konusu tesadüfen konuşuldu.

Yıl 1984 yılında yapılana hatanın bugün Niksar’a ne kadar pahalıya mal olduğunu o tarihte önemli konuları yaşayan insanlar olarak konuşma imkanını tesadüfen bulduk.

Hatalar zinciri 1984 yılında başladı, hatalar zinciri devam ediyor.

Halkımızın yoğunluğu ile gururu duyarken, 3-5 gün sonra gidecek insanlarımızın hasretleri ile aylarca yine dertleneceğiz.

Şehirlerin gelişmesi yapılan hizmetlerle eş orantılıdır, insanların ömür boyu bir birilerine olan bağlılıkları sadakatlerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de dini ve milli bayramların halkımız tarafından sık sıkı yaşanmasıdır.

Eleştirilerimizi yapacağız, doğru yapılması gerekenleri de önereceğiz, değişen bir şey olur mu?, onun taktiri artık halkımıza aittir.

Niksar halen göç vermek istemiyorsa, iyi bir belediye başkanı, sağlam kaliteli bir belediye meclisi, hizmetlerin yapılması konusunda taviz vermeyen zihniyetteki insanların seçilmesi.

Bayram öncesi ve sonrasındaki kalabalığı görenler ve bunun nimetlerinden faydalananlar yazılanları halen anlamayıp, öküz altında buzağı arayanlar olursa, artık onlara ne demek gerekir?, bilemeyiz.

Günün Sözü: SILAYI RAHİM, İNSANLARI MUTLU EDER, HUZURLU EDER.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.