Cemalettin Bilgin

MARUL NEDEN 15 TL?

Tarım ülkesiyiz diyoruz, Marul ürününü 15 TL den almak zorunda kalıyoruz!.

Marul salatalık ürünün bölgemizde 15 TL den alarak safralara gelesi hiçte hoş olan bir tablo olmasa gerek!.

Koskoca kış aylarının son bulduğu, Bahar günlerinin yaşandığı bu günlerde ve de 11 ayın Sultanı Ramazan günlerinin yaşandığı bir süreçte Marul ürününün 15 TL den pazarda satılması üzücü ve düşündürücüdür!.

Konu hakkında bazı arkadaşlarla sohbet yapma imkanı bulduk, gerekçe ilginç!.

Bölgemizde en çok salatalık ürününün Amasya ilinde yetiştirildiği ve Mart ayının  yoğun Kar yağışı ile geçtiği, yoğun Kar yağışı dolayısı ile Amasya bölgesinde tahminen 4 bin dönüm alandaki Seraların yıkıldığı, Seraların tamir edilemediği bu nedenle bölgede Marul ürününün sıkıntılı süreç yaşandığı dile getirildi.

Ne ilginç değil mi? Tokat ve ilçeleri Tarım için çok elverişli olmasına rağmen bölgemizde yetişen Marul ürününün yeterli olmaması ve yeterli ölçekte Sera olmaması gıda zincirinin kopmasına neden olmuş!.

Pandemi sonrasında yaşanan Gıda zincirinin kopmaması için her şehirde olağan üstü tarım ve Hayvancılık çalışması yapılması gerekirdi.

Pandemi ile başlayan dünyadaki Gıda zinciri kopmaları, ülkelerin olağan üstü tedbirler alarak ancak giderilmesi mümkündü.

Çok şükür ülkemizde özellikle Buğday ve Ayçiçeği ürünlerinde, son günlerde Şeker ürünlerinde “sıkıntı var, ürün az” dedikodularına rağmen, ürünlerde sıkıntı olmasına rağmen, bazı gizli ellerin ülkemizde Buğday, Ay Çiçeği ve Şeker sıkıntısı algısı yaratarak haksız kazanç elde edilmek istenmesi, halkın da yapılan algılara yenik düşmesi sonucu kısa süreli ürün zincirinin kopmasına neden oluyor.

Buğday, Ay Çiçeği ve Şeker Pancarı 1 yıl içinde üretilen ürünlerden olduğu için yıl içinde aynı ürünlerin ikinci defa üretilmesi söz konusu değildir, ancak Marul ürünü senenin her ayında yetişen ve kısa zamanda fidesini dikerek 1-2 ay gibi kısa zamanda ürürünün  sofralara gelmesi mümkün iken neden Marul ürünü son bir haftada 4-5 TL den 15 TL ye çıkmıştır?

Niksar’a Marul ürünü 15 TL den satılıyor ise bu üzücü bir durumdur, bizler en kolay üretilen ürünü 15 TL den yemek zorunda kalıyor isek, tarım alanında zafiyetin yaşanacağını göstermektedir.

Tarım Bakanı yeni değişmesi dolayısı ile, ülkemizde Tarım alanında sıkıntı yaşanmayacağını düşünenlerdeniz.

Tarım Bakanı sayın Vahit Kirişçi 1 gün önce sosyal medya platformundan yayınladığı şu Tarım desteği;  “890 milyon 642 bin 249 liralık tarımsal destekleme ödemelerini bugünden itibaren çiftçilerimizin hesaplarına aktarmaya başlıyoruz. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun” diyerek üreticiye müjde verirken, birileri çiftçiler üzerinden halen algı yaratarak üretimin sıkıntıya düşmesini beklemek dikkate değer, alınması gereken tedbirler arasındadır.

Bizler her hafta iki kez Niksar pazarına giderek satışı yapılan sebze ve meyvelerin ürün fiyatlarını alıyoruz ve satışı yapılan ürünlerin kaç TL den pazarda satıldığını halkımızın bilgisine sunuyoruz.

Ortada ciddi bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Sahada yaşananlar ile, çeşitli paylaşım sitelerinde ve yayınlanan haberler arasında ciddi kirlilik olduğunu görüyoruz.

Alış veriş yapan vatandaşlarla yaptığımız sohbette; “Marul 15 TL den satışı yapılıyor, bu ne rezalet” diyenler var, “ben Cuma pazarından Marul’u 20 TL den aldım” diyenler var, bizler pazarda yaptığımız araştırmada  Marul ürününün tezgahlarda 7.5 TL den, bir markete sorduğumuzda; “abi 125 TL den satıyoruz, ürünü getiren arkadaş bu üründen zarar ediyorum, diyerek dertlendi, ama bizde ürün 12.5 TL dir” dedi.

Ne  garip değil mi?, olmazsa olmaz ürünler içinde olmayan bir Marul tanesi 15 ve hatta 20 TL den konuşuluyorsa, bizler için bu manzaralara üzücüdür.

Kış aylarının , halkımız tarafından “çatır Kış günleri yaşanıyor” diyerek Kış aylarının çok soğuk geçtiği günlerde Marul ürünü 4-5 TL iken bugün Marul’un satış fiyatının 15 TL den söz edilmesi bizler için utanç verici bir durum olduğunu ifade etmek gerekir!.

Bizler Allah’a şükürler olsun ki Müslüman ülkesinde yaşıyoruz, Müslümanlığın en önemli şartlarından bir tanesi Müslüman insanların dürüst, namuslu, insanlara saygılı, haksızlık yapmayan, insan sevgisini  her zaman üst seviyede tutan hayat tarzıdır, hal böyle olması gerekirken, Müslüman olmanın en güzel anlarından bir tanesi de Allah’ın emirleri içinde olan, 11 Ayın Sultanı olarak ifade ettiğimiz şu mübarek Ramazan ayı girmeden  bir Marul ürününün 15 TL den satılıyor olması, “Müslimanım Elhamdürillah” deyip üç kuruşluk Marul ürününü 15-20 TL ye satmak bırakınız Müsliman insan olmayı, insana yakışmayan, insan olmayan canlı vasfına sahip olunduğunu asla unutmamak gerekir.

Ne ilginç değil mi?. Pandemi süreci ile birlikte nerede ise bütün değerlerimizi yitirmeye başladık.

Pandemi süreci ile hiç kapanmayan Marketler, kazançları katladıkça katladılar, karlarını katladıkça katlayarak yollarına devam ederlerken, halkın cebine göz koymaktan asla geri durmamaya kararlı gözüküyorlar!…

Yine ifade edelim, bir Marul ürünü fide şekline geldikten sonra insanların sofralarında yemesi için 1-2 aylık süre yeterli olmaktadır, bu kadar kısa sürede üretilen bir ürün pazarda halkın cebini yakarken, gözleri doymaz, fırsatçılar, insanların sömürmeye devamı etmelidir?

Niksar’da Pazartesi ve Cuma günleri kurulan halk pazarı fiyatlarına bakalım.

Niksar’da 1 Nisan 2022 Cuma  günü halk pazarı fiyatları. Sebzeler; Domates 20-25 , Pembe Domates 25 Biberler 20-25-30 , Patlıcan 30 , Lahana 10 , Pırasa 5 , Ispanak 10 , Patates 6 , Kabak 17 , Sarımsak 10 Salatalık (Hıyar) 15-20 , Marul tanesi 7.5 , Maydanoz bağı 5 , Limon Kilosu)torbası 5-6-7-10 , Kuru Soğan 4-7.5 , Brokoli 25 ,  Havuç 5-6  , Karnabahar 20 , Turp 5-6-8 , Karalahana (bağı) 7.5 , Yeşil Soğan 5 , Dereotu 7 , Maydanoz 5 , Taze Fasulye 80 , Mantar 25 , Kereviz 10 , Karalahana 8 .

Meyveler; Elma 7.5-8 , Muz 10-15 , Portakal 5-7.5-8 , Kivi 20 , Armut 30, Çilek 25-30-35 , Mandalina 15 ” den satışı yapıldığı tespit edilmiştir.

Kısa sürede üretimi yapılan; Marul tanesi 7.5 (15 TL) , Maydanoz bağı 5 , Yeşil Soğan 5 , Dereotu 7 den satılması Tarım şehri olan bölgede üzücüdür, hatta utanç vericidir.

Cuma pazarını bu şekilde yaşadık, bakalım Ramazan ayının ilk haftası ikinci halk pazarındaki fiyatlar katlanarak mı, satılacak, yoksa havaların ısınması ile birlikte fiyatlarda düşmemi yaşanacak?

Günün Sözü; halkın cebine göz koyan fırsatçıların gözünü Allah Toprakla doyursun.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.