Cemalettin Bilgin

Korkusuz Bir Babanın Evladısın

Dün özel günlerden birisini yaşadım, bizler için çok özel bir gün ve andı.

Tokat Milletvekilleri eski Sağlık  Bakanı ve Köy İşleri Bakanı Dr. Cevdet Aykan bey ve eski Devlet Bakanı sayın Metin Gürdere beyler bizleri ziyaret ederek onurlandırmışlardır.

Siyasetçimi, yoksa devlet adamımı ne sayarsanız sayınız, Tokat halının en çok sevdiği, taktir ettiği iki siyasetçi ve devlet adamının gazetemize gelerek bizleri ziyaret etmesi ve rahmetli babam için; “ Cemalettin bey rahmetli babanız Hacı Mehmet bey korkusuz bir insandı, cesurdu, vefalı idi, dostu için her fedakarlığı yapan muhteşem bir insandı, bugün onu anmak ve sizi özellikle ziyaret etmek istedim” dedi.

Gerçekten bu anlamlı ziyarette  saygıdeğer büyüklerimizin karşısında nasıl hitap edeceğimizi şaşırdım, ne siyasi tecrübemiz, ne genel yaşantımızda saygıdeğer devlet adamlarımızla sohbet yaparken  bir süre şaşkınlık yaşadığımı ifade etmek isterim.

Bir gün önce değerli bakanımız Metin Gürdere bey telefonla arayarak; “Cemalettin Niksar’da isen seni ziyarete geleceğiz, değerli bakanım Cevdet bey seni ziyarete gelecek” dediğinde, bende; “sayın bakanım ben geleyim nerede iseniz” dedim, Metin bey; “ben ona karışmam Cevdet bey ne derse onu yapacağım, ben sesi ararı” dedi.

Güzel ve heyecanlı bir telefon görüşmesi idi, saygıdeğer devlet büyüğümüz Tokat’ı her yıl ziyaret yapar, geldiğinde hısım akraba ve eş dostu ziyaret eder.

Tokat’ın sevilen saygı duyulan, duayen bir siyasetçi ve devlet adamı sayın DR. Cevdet Aykan 95 yaşında koca bir çınar maşallah, Allah sağlıklı bir ömür versin.

Bir gün sonra saygıdeğer büyüğümüzü aradım; “sayın bakanım nerede iseniz geleyim” dedim Metin bey; Cemalettin Bakan bey Niksar’a gelecek mutlaka ziyaret edeceğim dedi geliyoruz” dedi ve bizler saygıdeğer misafirlerimizi saat sormadan bekledik.

İnsanlar mutlaka zaman zaman heyecanlanır,  bizlerde heyecanlı bir zaman yaşadık, akşama doğru misafirlerimiz geldi, işyerimizi bilen bilir, merdivenlerden çıkarız, merdivenlerden inerek işyerimize gireriz, Metin beyin kullandığı araçtan değerli büyüğümüzü alarak merdivenlere doğru çıktık, maşallah halen dinç ve zinde idi, Merdivenleri küçük destekle çıktı ama hiç yorgunluk göstermedi, “Cenabı Allah sağlıklı bir ömür versin” işyerimize girdik ve elini öperek “hoş geldiniz” dedik.

İki saygıdeğer misafirimizle uzun uzun sohbet yaptık, geçmiş yılları yad ettik, değerli büyüğüm Cevdet bey; “Cemalettin rahmetli babanız çok cesur insandı, mücadeleci idi, yaptığı mücadeleden asla geri adım atmazdı, devlet için, millet için var gücü ile mücadele yapardı” dedi güzel sözlerini ifade ederken çok mutlu oldum, bu arada oğlum Serhat’ı tanıttım, kısa süreli siyasete atıldığını ifade ettim.

Güzel sohbet başladı, önemli hatıralarını dile getirdi ve Dr. Cevdet Aykan bey şunları söyledi;  “Cemalettin bey Niksara sizi ziyarete,  rahmetli babanızı rahmetle anmaya ve Cemalettin bey vasıtası ile Niksar halkına saygılar ve sevgilerimizi iletmeye geldim.

Sizi ziyaretteki temennim, vefalı,  yazdıkları ile kendi ölçüsünde doğruları  seslendirmeye çalışan faydalı olmak isteyen, dürüst bir insansın, hatır biliyorsunuz, bundan dolayı geldim ve oğlunuzu tanımaktan memnun oldum, inşallah rahmetli babanız, dedesine layık onun ününü daha da artıran, onun izinden giden koruyan bir insan olursun, Niksar 1960  yıllarından itibaren bilirim, Niksar halkı bana karşı hep vefalı olmuştur, Niksar’ı severim halkı saygılıdır, Hacı Mehmet bey Cesaretli ve korkusuz insandı, onu hep böyle anmaya devam edeceğim” dedi.

Bir evlat için dünyanın en büyük zenginliği güzel ve anlamlı sözlere layık olmaktır, bizler dünyanın en zengin insanları arasındayız, tabi ki bu zenginlik gönül zenginliği, para ile zengin olmak hiç önemli değil, önemli olan gönül zenginliği.

Bugün bizlere gönül zenginliğinin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatan saygıdeğer büyüklerimize şükranlarımızı ifade etmek isterim, ben baba olarak kendi babamla gurur duydum, sanırım ben baba olarak oğlumla gurur duydum.

Tokat halkının saygı duyduğu beğendiği ve her siyasi konuşmada mutlaka; “Tokat’ın en kıymetli ve saygı duyulan siyasetçileri sayın Dr. Cevdet Aykan, sayın Ali Şevki Erek ve sayın Metin Gürdere’dir, onlar bu şehre hizmet yaptılar, eserleri halen yaşıyor, Allah onlardan razı olsun” diyorsa, siyasetin güzel yüzünün en net ifadeleridir.

Güzel ve anlamlı sohbetler yaptık, saygıdeğer  Cevdet Aykan bey geçmiş yıllardaki anılarını anlattı, çok sayıda insanı yad ettik, siyasetin dünü ve bugününü konuşmaya çalıştık, duayen siyasetçilerin yanında bizlerin fazla söz söylemesi uygun olmuyor tabi ki ama, düşüncelerim sorulduğunda, doğruları ifade etmeye çalıştım “sayın bakanım sizlerin bu kıymetli sözlerine layık olmaya çalışıyoruz ziyaretinizi anlatacak kelime bulamıyorum, Allah sizlerden razı olsun, evet Hükümetimizi destekliyorum elimden geldiğince yapılan hizmetleri yazıyorum, sayın Cumhurbaşkanımızdan başka şu an için güvenilecek lider yok, halkımız kime güvenip de oy verecek?, sizlerin engin siyasi düşüncelerinden faydalanmak bizler için onur verici tabi ki ama bugün ülkenin içinde bulunduğu durum karşısında hükümetin her zaman yanında yer aldık almaya devam ediyoruz, bu ülkenin geleceği aydınlıktır, sıkıntılar vardır, bu sıkıntıları en çok yaşayan insanlardan bir tanesiyiz, gerçekten ekonomik sıkıntılar vardır, esnaf sıkıntılıdır, senetleri protesto olan esnaf sıkıntı içindedir alacağını alamıyor, borç ödeyemez duruma geldi, bu konularda ne yazık ki yetkililer gerekli desteği vermiyor, bankalar devlet garantisinde çalışarak esnafı rahatlatacak çalışmalara hiç bakmıyor, inşallah sıkıntılar düzelecektir, sizleri misafir etmekten onur duyduğumu ifade etmek isterim, Allah sizlerden razı olsun” dedim.

Bizler için unutulmayacak, unutulması mümkün olmayan bir dost sohbeti oldu.

Bu tür ziyaretleri anlatmakta zorluk çekiyorum, aslında çok rahat bir insanım, rahat konuşurum, ama bazen özel anlarda konuşacak söz bulsak da, yazacak çok özel sözleri yazmakta zorluk çekiyorum, 95 yaşında çok nazik ve kibar bir beyefendi olan saygıdeğer büyüğümüz Dr. Cevdet Aykan beyin  sözleri yanında bizlerin sözleri çok cılız kalır, zaten öyle oldu, Metin bey maşallah Avcılığın vermiş olduğu sporcu yapısı ile çok güçlü ve sağlıklı, gençlere taş çıkartacak kadar sağlıklı.

Özel ve güzel bir andı, özel bir ziyaret idi, ne yazsak az gelir.

Saygıdeğer devlet ve siyaset adamlarımıza ziyaretlerinden dolayı bir kez daha şükranlarımız ifade etmek isterim, kendilerine Allah sağlıklı ömür versin.

Günün Sözü: MAL SAHİBİ MÜLK SAHİBİ, HANİ BUNUN İLK SAHİBİ?, MALDA YALAN MÜLKTE YALAN, AL BİRAZDA SEN OYALAN.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.