yesilniksar

KİRLİ GÜNDEN RANT SAĞLAYANLAR!.

Evet; kirli günden rant sağlayanlar ciddi bir şekilde halkın cebine al attılar çok büyük haksız kazanç elde ediyorlar.

Geçen hafta yazmıştık, Dövizle oynamalar öncesinde Un fiyatları 75 TL iken, bayram karışık Un fabrikaları Un fiyatlarını 100-110-115 TL ye çıkartmışlar, hem de Buğday hasadının en yoğun olduğu aylarda.

Doğrumu tam net bilmiyorum, aldığımız bilgiler doğru ise, Ticaret Bakanlığı gerekçesiz olarak zam yapanlara karşı denetimlere başladı ve ilk cezayı  …  marketi  (50 bin TL) yedi,  Afiyet olsun darısı diğer fırsatçılara olsun, diyoruz, firma ismini yazmıyoruz ilerleyen zamanda bu fırsatçıları Ticaret Bakanlığı açıklasın.

Bir başka halk tepkisi, “Dere suyundan yaptığı karbonatlı çaya “Doları bahane edip” zam yapanlara “Devlet üstün şerefsizlik” madalyası takılacak!” deniyor çokta doğru bir yaklaşım, şerefsizliğin belgesimi var?, pek çok çıkarcı şerefsizce çıkar sağlamak için insanların cebine göz koymuş.

Daha önce notları içinde var idi, Bayram öncesinde pazardan Hıyar almak istedim pazarlık yapmayı sevmem ama fiyatının kaç lira olduğunu bilmek zorundayız o nedenle fiyatları sorduğumda Hıyar’ın 4 TL olduğunu ifade ederken; neden fiyatı yüksek bayram olduğu için mi? değim de; “dolar yükseldi onun için” diye cevap vermişti, kafam bozuldu kasayı alıp kafasına vurmak istedim, yapsam da iyi olurdu ama, halkın menfaatin bir eyle yapsak bizim başımız belaya giriyor, en iyi halkı değil kendimiz için suskun kalalım dedik, sözlü tepki verdik ve bir daha o kişilerden alış veriş yapmıyorum.

Bu ülken gizli çıkarcıları mutlaka deşifre olması gerekiyor, şayet haberler doğru ise marketlerin denetlenmesi başlanış, ilk önce insanlar için Gıdanın öncelikli denetlenmesi gerekiyor  tabi ki ama diğer zamlı ürünlerde mutlak kısa zamanda denetlenmelidir.

Niksar Belediyesinin bünyesinde bulunan Su günlük dolar kuruna göre yukarı aşağı şekilde oynamaların yapıldığını duymuş idik, hayatımızda ilk defa böyle bir uygulama ile karşılaştık hem de iktidar partisinin kontrolündeki belediye kendi işletmesinde günlük döviz kurundan fiyat uygularsa gerisini siz düşünün.

Şu iyice anlaşılmalıdır, her zaman söylüyorum, bizler ilk önce kendi çevremizle güçlü olmalıyız, Niksar’da var olan sıkıntıları çözmeliyiz ki Tokat’takine yardımcı olalım, Tokat çözülürse Ankara’da işler rahat olur ve çözülür, Niksar bizim için önemlidir, güçlü Niksar güçlü Ankara’nın doğmasına neden olur.

Niksar’da su fiyatları sürekli değişkenlik gösteriyorsa ülke genelindeki durumu sizler düşünün.

İnsanların içtiği suya, yediği ekmeğe göz koyanların hesabını halk mutlak soracaktır.

Bu ülkede GAZETE KAĞIDI sıkıntısı yaşanıyor, toptan satış yapanlar “paramızla mal bulamıyoruz” diyerek dert yanıyorlar ne hale geldik, lanet olsun dolar şu fiyattı bu fiyattı hiç değilse yükselen fiyatlarla “mal bulalım” isteniyor maalesef burada da sıkıntılar var.

Halkın dertlerini bizler ortaya koyacağız yetkililer çözüm bulacak, bugün halkın cebine göz koyanlar, yarın aç gözlülük yapıp insanların namusuna da göz koymak isterler mi?, neden olmasın!.

İnsanların cebine göz dikip haksız kazanca alışanlar her türlü kötülüğü yapmaya meyillidirler onlara dikkat etmek gerekir.

Bakınız vatandaş ne diyor; “ Halk altınını, dolarını bozdursun Emekli amcam ikramiyesini devlete bağışlasın, Millet yerli ürün almaya gayret etsin ama gel gör ki İş adamları işin kavşaklığına yatsın Hem Gramajı düşürsün üstüne bir de zam yapsın Milletin tokadını bir yiyin de aklınız başınıza gelsin!” diyor.

Zam gelmeyen hangi ürün veya marka var?, halkımızı o tarafa   yönlendirelim!.

Sanırım bizim ülkemizde “serbest piyasa koşulları” hayat bulmuyor, belli işlerde rekabet görülse de sonuçta işletmeler birden birleşiveriyor.

İşin içine kişisel menfaatler girince her iş birden değişiyor, altıncısı da, gümüşçüsü de, Hıyar satanı da, Un satanı da, kişisel menfaet meselesinde hemencecik birleşiyor.

Zam gelmeyen sektör var mı?, gazete baskısı yapacağız “kağıt var mı?” dediğimizde; kusura bakma peşin paramızla Kağıt bulamıyoruz” cevabını alıyoruz, bu çıkarcı bencil kesimler kimler ise devlet balyoz yumruğunu vurmalıdır, halkı Allah korusun bunlar isyana teşvik ederler veya etmenin bir yolu olarak görülebilinir!.

Bu günleri bizler “KİRLİ GÜNLER” olarak ifade ediyoruz, çünkü kazançlar kirli olunca günlere yansıyor.

Yaşadığımız aylar ve günler normalde çok değerli günler, en değerli günleri halka zehir edenler, halka verdikleri zehirle kazançlımı çıkmalıdır, halka zehir verenler, zehirleyenler, halkın cebine göz dikenler mutlaka bir bedel ödemelidir.

Bu yazıyı yazarken su satışı yapan bayiden Damacana Ayvaz Suyu istedik, Su geldi 10 TL ye, “hayrola nedir bu fiyat” dediğimde, ne yapalım belediye zam yapınca bizde uyguluyoruz, 6.5 TL den başladık, iki gün önce 9 TL ye satıyorduk bugün 10 TL oldu” dediler.

Biz iki gündür Su istiyoruz iki gün önce olsa 9 TL ye alacaktık şimdi aldık 10 TL ye cebimizdeki paraya kim göz koydu?, belediye ham maddemi ithal ediyor, elindeki malzemeyi zaten değeri karşılığında vatandaşa satıyor, kaybı yokken pet şişelerin sayesinde haksız kazanç elde edilmiyor mu?.

Hammadde önceden alındı, alınan fiyatlar zaten halkın cebinden çıkıyor, neden ham madde üzerinden haksız kazanç elde ediliyor?.

Şimdi birileri şunu diyebilir; “Su zammını yalnızca Niksar Belediyesi mi yapıyor?” beni Niksar ilgilendiriyor, genelde yapılanları da yazıyoruz ama insanların milli duygularını kullanarak sürekli zam yapmak asla kabul edilir değildir.

Ne tepki koymasını biliyoruz, nede milli  çıkarlarımıza sahip çıkabiliyoruz; “salla başını al maaşını” der gibi bir hayatın içinde insanlar debelenip gidiyor.

Zam zam zam, bakalım nereye kadar gidecek, kirli oyunlara alet olanlar, bunun mutlaka hesabını verecektir.

ABD bugüne kadar ülkemizde dolar üzerinden 16 defa oyun oynamış, her oyunda bizim memleketin yöneticileri; tamam ABD le kavga etmeyelim susalım, şunu yapmayalım” demiş “boynumuz kıldan incedir” demiş, her boyun eğmeden kellelerimize “TASMALAR” takılmış, ABD ye tamam sizin dediğiniz olsun” dendiği halde ellerindeki tasmayı bir ileri iki geri çekip çekip memleketimizin ahalisi ile oyun oynamışlar.

Günün Söz: gün, çıkarcılarla mücadele yapma günüdür.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.