EDİTÖR

KAVAK ORMANI OVA!.

Her zaman görüyor ve üzülüyoruz.

Niksar Ovası Kavak Ormanı oldu, en verimli topraklar Kavak Ormanı olarak, en verimsiz hale gelmeye devam ediyor.

Niksar Ovasının Kavak Ormanı olmaktan kurtulması için çok yoğun çaba harcıyoruz lakin gücümüz yetmiyor.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaş Niksar ovasını gösteren bir resim paylaşmış, paylaşılan resmi görünce kahrolmamak elde değil.

Domates; 7-8 TL, Biber 12 TL, Kiraz 15-20 TL denince insanlar olarak hep birlikte havalara zıplıyoruz, sonra gücümüzün yettiğinde İktidara ağır hakaretler ve sözler sarf ediliyor.

Niksar Ovası gibi bir ovanın Kavak Ormanı olmasını hiç bir siyasi iktidar istemez, ama siyasi iktidarlara hakaret edenler, ağır sözler sarf edenler, eleştirenler Ovanın kavak Ormanı olması için var güçleri ile gayret ediyorlar.

Bu hafta Niksar’da Domates 3 TL, Biber 3 TL, yerli Biber 7.5 TL, Salatalık 2 TL, Kiraz 10 TL, Patates 3 kilosu 10 TL, Kuru Soğan 2 TL den satışı yapıldı.

Niksar Ovası Sera ile kaplı olması gerekirken, Sera örtüsünün yerini Kavak ağaçlarının dalları ve yaprakları kapatıyor, Ovadaki bütün ürünlerin kalitesini bozuyor.

Niksar Ovasında bu sene Şeker Pancarı ekibi geçmiş yıllardaki gibi yoğun ekim sağlandığı görülüyor, ekimi yapılan alanlar Turhal Şeker fabrikası yetkilileri tarafından dikkatli takip ediliyor, her türlü zararlı oluşumlara karşı önlemlerin alındığını görüyoruz ancak Niksar Ovasının Kavak Ormanı olması, Şeker Pancarı ekicilerine de çok büyük zararları olduğunu öğreniyoruz.

Niksar Ovasındaki kavak Ormanının oluşu ovanın hava sirkülosyonunu önlediği için toprak sürekli nemli kalıyor, topraktaki küflenme hızlı yayılarak üretilen bütün ürünlere zarar veriyor.

Tarım yapan insanların ve atalarımızın şu sözü çok önemlidir, kıtlık Kuraklıktan değil, aşırı yağışlardan meydana gelirmiş”, gerçekten de öyle bölgeye aşırı yağışların olduğu yıllarda arazilerdeki zarar ve verim düşüklüğü hatta tarlalardan hiç ürün alınamaması aşırı yağışlar sonrasında meydana geliyor, yağmurların yeterince yağmamasından dolayı bir kıtlık meydana gelmiyor, bu düşünceden hareketle Kavak Ormanlarının Niksar Ovasını kaplaması arazinin yeterince Güneşten faydalanamaması sonucu, ekimi yapılan ürünlerin kalitesini düşürüyor, özellikle Domates üreticileri yeterince verim alamıyor.

Niksar Ovasındaki rezaleti bugüne kadar söylemediğimiz yetkili kalmamıştır, sanırım tek söyleyemediğim yetkili Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır,  sayın Erdoğan’ın basını takip eden çok sayıda danışmanı olduğu için bir şekilde danışmanları vasıtası ile kendisine ulaşmaya çalışıyoruz.

Niksar ovası bizler içinde, gelecek nesillerimiz içinde çok önemlidir.

Bu memlekette iş yapanların sesine kulak verilse, sanırım her şey mükemmel olacak ama, üreten, üretim yapan, yapmak isteyenlere bu şehirde destek veren nerede ise yok gibi!.

“ÜRETMEN MECBURİYETİNDEYİZ” SÖZLERİNİ SIKÇA KULLANIYORUZ, AMA SONUÇ ALMAK ÇOK ZOR.

Niksar ve bölgemiz de çok üretmek zorundayız, kısa vadeli çıkar ilişkileri en verimli arazilerin elden çıkasına neden oluyor.

Niksar Ovasının Kavak Ormanı olmaktan kurtulması için her şartta ve zamanda sürekli derdimizi yetkililere anlatmaya çalışıyoruz, hatta zaman içinde karşımızda bulduğumuz yetkililere şunu ifade ediyoruz; “NİKSAR OVASINI KAVAK ORMANI OLMAKTAN KURTARIRSANIZ CENNETİN KAPISINI AÇARSINIZ”.

Evet; iddia ediyoruz. Niksar Ovasını; “KAVAK ORMANI OLMAKTAN KURTARIRSANIZ CENNETİN KAPISINI AÇARSINIZ”, sözümüz gerçektir.

Cenabı Allah Niksar halkına veya bu bölgede yaşayan her insana dünyanın en verimli topraklarını veriyor, ama insanlarımız en verimli toprakları hoyratça kullanıyor, toprağın zehirlenmesini sağlıyor, milyonlarca yıldır insanlığa hizmet veren toprakların zayi edilmesinin Cenabı Allah tarafından affedilmeyeceğini düşünüyorum.

Cennetin kapısının açılması için yalnızca 5 vakit Namaz kılmak yeterli olmadığı İslami kurallar içindedir, Cenabı Allah verdiği nimetlerin kıymetinin bilinmesini, insanlara emanet edilen her değerin kıymetinin bilinerek, bir sonraki nesillere en sağlıklı şekilde teslim edilmesini emreder.

İslamiyet savurganlığı, nemelazımcılığı, emanete sahip çıkılmamasını reddeder.

İnsanlığın geleceği için, Toprak, Su, hava çok önemlidir.

Toprakların sağlıklı oluşu, yalnızca insanlar için geçerli değildir, Toprakların üstünde ve altında olan her canlının bu topraklarda hakkı vardır, ama bazı insanlar her hakkı kendinde gördüğü için, Cenabı Allah’ın vermiş olduğu en kıymetli topraklara sahip çıkmayarak Cehennemin kapısını açtığını unutmamalıdır.

Niksar Ovasına ihanet edenler mutlaka cezasını çekeceklerdir. Niksar Ovasını Kavak Ormanı olmaktan kurtaracak kim olursa Allah şahittir ki cennetin kapısını açacaktır, çünkü; toprağın altındaki ve üstündeki bütün canlılar ona dua edecektir.

Niksar’da yaşayan, kendilerine sunulan mücevher değerindeki toprakların kıymetini bilmiyor, örnek olarak Mücevher taşını gösterdik aslında Mücevher taşı da toprağın varlığı sayesinde oluşmaktadır, yani dünyadaki bütün canlıların varlığı ve var olma nedeni Toprak sayesindedir.

Toprağı tarif etmek ve ona sahip çıkılması için yine geçici heveslerin, zenginliği belirtisi olarak Mücevher taşını örnek gösterdik, bunun nedeni insanların gözü toprak da açıldı, toprakta kapanacak ama, Mücevher taşının pırıltısı Toprağın gerçek gücünü göstermesine mani oluyor, yani insanların gözü hep geçici ve pırıltılı renkli ışıklarla yaşama gayretindendir.

Allah rızası için artık Niksar Ovası Kavak Ormanı olmaktan kurtulmalı insanlığa en verimli şekilde hizmet yapmalıdır.

Niksar Ovası Büyük Ova kapsamındadır, bu kapsam içinde maddeler hayat bulmalıdır, bu vebalin altından kimse kurtulamaz.

Günün Sözü: NİKSAR OVASI KAVAK ORMANI OLMAKTAN KURTARILMALIDIR.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.