Cemalettin Bilgin

KAR YAĞDI, KAYAK MERKEZİ AÇILDI

KAR yağışı ile birlikte Toprak ana Suya doydu, ekimi yapılan ürünler Yorganına kavuştu.

Kar Berekettir, Bolluktur, huzurdur, mutluluktur, canlılara hayat kaynağıdır.

Bugün günlerden 30 Ocak 2022 Pazar, Başçiftlik ilçemizin beklediği Kar yağışı yağdı yeterli miktarda yağdı ve Başçiftlik Kayak Tesislerinin sezon açılışı yapılıyor.

Her yıl Başçiftlik Kayak tesislerinin Kayak sezonu açılıyor, bölge halkı için de önemli bir hizmet olduğunu düşünüyoruz.

Bizler çocukluğumuzda Kızak yapar kayınırdık, bugün çocukların kayınacağı yer kalmadı, olsa bile araç trafiğinin yoğunluğu kızak kayınma zevkini zora sokuyor.

Kar yağdığında , gece başlardı kızak kayınma hareketleleri.

Bizler kayınmak için her alanı değerlendirirdik ama mahallenin yaşlısı genci hep birlikte Göyneksizlerin bayır olarak bilinen bugün Niksar Müftülüğümün yanında bulunan GOP mahallesi ile Müftülük binası arasındaki uzun bayırda başlardı.

Bizim mahallemiz Kültür mahallesi idi, ayrıca Karşıbağın gençleri de bugün Kültür Ekmek fırını olarak hizmet veren ve Büyük Ata ilk okulu yolundan  üst taraftan başlarla yine Müftülük binası yoluna kadar kayınarak gelirlerdi.

Laf aramızda çocukken her ne kadar ölülerden kormuş olsak da, Hanneğah Camii altında duran Tabutlardan bir tanesi çıkartılırdı büyüklerle birlikte ona biner veya peş peşe yapışır kayınırdık, tam bir şenlik havasında, ama arada bir mahalle büyükleri gürültüden dolayı camı açar; “ne bağırıyorsunuz utanmıyormusunuz, yeter artık yaptığınız gürültü” der kayınanlara kızarlardı ama çol çocuk, büyük küçük her kes orada olduğu için kayınmaya devam edilirdi, arada bir caminin şadırvanında olan oturakta çıkartılır onunla da kayınırdık.

Kızak o zamanlar çok lüks değildi ama, herkesin kızağı yoktu.

Kızak yapmak için Eşşeklerle gelen odunlardan özel kızak ayakları seçilir, hatta eşeklerle odun getiren insanlara tembih eder; odun getirirken Kızak yapacak odun getirirmisin” derdik ve odunlardan kızak ayakları yapılırdı, ya kendimiz yapardık veya başkalarına yaptırırdık.

Kızakları olanlar mutlaka bayırlardan çeşitli yerlere tümsek yapardık, kaynırken tümseğe gelinde havaya zıplamak ve kızağın daha süratli gitmesi sağlanır bir nevi adrena duygusu yaşanırdı, tabi ki gece geç saate kadar kayındıktan sonra kayndığımız alana Su döker gece buzansın, ertesi günü buzlu alanda kayınırdık.

BİZLER ÇOCUKLUĞUMUZDA YAŞADIĞIMIZ BU MUTLU ANI ARTIK BUGÜNKÜ ÇOCUKLAR YAŞAMIYOR.

Bizler çocukluk zamanımızda yaşadığımız güzel günleri bugün çocuklar yaşamıyor, çocuklarımız bilgisayar başında veya dersleri ile baş başalar, yani stres dolu anlar yaşıyorlar.

Çocuklarımızı yılda bir kez olsun mutlaka Karlı havalarla karların içinde oynama şansı vermeliyiz.

Eskiden denince yollarda, Çember çevirirdik, Çelik Çomak oynardık,  Yakan top oynardık, Bilye oynardık.

Bugün Başçiftlik Kayak merkezinin sezon açılışı vardı, güzel bir başlangıç yapıldı.

Gerçekten Kayak merkezi sezonuna katılanlar sanırım çok mutlu oldular.

Her insanın, yani büyük  olan insanların mutlaka hangi yaşta olursa olsun çocuklukta yaşadıklarını veya yaşayamadıklarını mutlaka büyüse de yaşamak ister.

Bugün 29 Ocak  2022 öğlen olmadan Kayak merkezinde başlayan şenlikleri görmek ve yaşamak gerekirdi.

Sabah saat 09.30 civarında yola çıktık, yol boyunca muhteşem görüntülerle karşılaştık.

Sulugöl Göleti Buz tutmuş, adeta tarihe ışık tutan muhteşem bir şahaserdi.

Doğa adeta Kar yağışı ile birlikte şenlenmiş idi.

Beyaz kar örtüsü Doğaya yeniden canlılık vermişti.

Başçiftlik merkezine giderken karşılaştığımız şahaserler adeta insanları büyülüyordu.

Başçiftlik Kayak merkezi açılışında Halk oyunları oynatan çocukların hareketleri sanki bir Yaz gününde oyunlarını oynarcasına Samimi ve içtendi.

Bizler montların içinde üşümemek için uğraşırken çocukların ve gençlerin Halk oyunlarını oynarken yaptıklar bir birinden güzel hareketler karşısında Kar ayazının karşısında ısınmıştık, hele Kar üstünde yarı çıplak pehlivanların Güreş tutmalarını izlerken yine sanki Yaz ayında çayırlar üzerinde Güreşiyorlarmış  gibi  ciddi bir güreş yapmaları karşısında ne kadar güzel sözler sarf etsek sözler kafi gelmeyecektir. Genç Güreşçiler, Büyük Güreşçiler muhteşemdi, bu güzel anları bizlere yaşayan yani halka yaşatma imkanı sunan Başçiftlik Belediye Başkanı sayın Murat Tuncel’e teşekkür ediyoruz.

Kayak merkezi olurda gelen kim olursa olsun Kızak Kayınmadan oradan ayrılmaları olurmu?.

Başta Tokat valimiz sayın Ozan Balcı, Tokat AK Parti Milletvekili sayın Yusuf Beyazıt, CHP Milletvekili sayın Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı sayın Eyüp Eroğlu, GOP Üniversitesi Rektörü sayın Bünyamin Şahin, Tokat İl Jandarma Komutanı J. Albay Bahri Bostancı, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Özel İdare İl Genel Sekreteri Recep Gökçe,  Meclisi Başkanı Av. Erol Duyum velhasıl isimleri sayamadığımı onlarca insanımız Kızakları ellerine alarak zirveden aşağıya Kızaklarla  kaymaları, Başçiftlik Belediye başkanı Murat Tuncer başkanın yöresel ahşaptan yapılmış İpli kayak takımı ile kayak sezonun açarak zirveden profesyonel Kayakçı gibi aşağıya inmesi görülmeye değer önemli anlar idi.

Güzel ve görülmeye değer önemli zamandı.

Bizler imkanlar ölçüsünde bazı bölümleri Facebook sayfamdan yine canlı yayın yaptık, inanıyorum ki o Karlı havada sergilenen Halk Oyunları ve Güreşler gerçekten muhteşemdi.

Başçiftlik ilçesinde başlayan ve 7. yılını tamamlayan Kayak Merkezi bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır.

Kış aylarında yapılan bu etkinlik aslında 12 ay sürebilecek planların hayat bulması ile bölge ekonomik olarak önemli katkılar alacaktır.

Günün Sözü: Zor zamanda yanımızda olmayanlar, sonsuza dek hayatımızda olmamalılar.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.