Cemalettin Bilgin

İSTİŞARE ÖNEMLİ!

Çarşamba günü Tokat’ta güzel bir buluşma gerçekleşti.

Çarşamba günü gerçekleşen buluşa; Tokat’ta “İstişare Heyeti” ile Tokat belediye Başkanı sayın Eyüp Eroğlu buluşması gerçekleşmiş oldu.

İstişare Heyeti toplantısına ilk defa katılma imkanım oldu, toplantıya İstişare heyeti Başkanı sayın Mehmet Emin Atmaca çok sayıda İstişare heyeti üyesi ve belediye Başkanı sayın Eyüp Eroğlu katıldı.

Tokat İnci Park açık alanda gerçekleşen buluşma sabah kahvaltısı ile başladı.

Tokat’ta İstişare Heyeti ile Tokat belediye Başkanı sayın Eyüp Eroğlu’nun buluşması sanırım işk defa gerçekleşmiş olduğunu görüyoruz.

Toplantının açılışını İstişare heyeti başkanı sayın Mehmet Emin Atmaca kısa selamlama konuşması ile başladı.

Başkanın konuşmasından sonra Belediye Başkanı Eyüp bey kısa bir selamlama konuşmasından sonra, Belediye Başkanlığı döneminde 9 yıl da yapılan çalışmaları başlıklar halinde dile getirdi, daha sonrada yapılmasını planladığı çalışmaları ifade etti.

Geçen ay Başkan Eyüp beyle bir kezde basın mensubu arkadaşlarla birlikte sabah kahvaltısında buluşma imkanımız olmuş idi, son 20 günde ikinci buluşmamızda önemli olduğunu düşünüyorum.

Belediye Başkanı Eyup beyin Basın mensupları ile yaptığı toplantıda yaptığı çalışmaları anlattı, yapmak istediklerini anlattı ve soru cevaplara geçildiğinde hiçbir gazeteci arkadaşımız şöyle dişe dokunacak bir soru sormadı, “şuralarda yapılsa, şu işlerde gerçekleşmiş olsa” şeklinde soru ve konuşmalar ışığında gerçekleşti.

Başkan Eroğlu ile bir anlamda Tokat’ın önemli STK başkan ve temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen buluşmada yine başkan Eroğlu yaptığı çalışmaları dile getirdi, gelecek aylarda ve yıllarda yapılmasını arzu ettiği ve planladığı çalışmaları dile getirdi, sorulara geçince yine çok kayda değer bir eleştiri olmadığı gibi, Başkanın önünü açan, yen güzel düşüncelerin ortaya çıktığını görmüş olduk.

Belediye Başkanı sayın Eroğlu’nun Basın mensupları karşısına çıkıp 9 yıllık çalışma hesabını vermesi, ve her gazetecinin istediği soruyu sormasında mahsur görmemesi taktire şayandır.

Başkan Eroğlu’nun yaptığı bu basın toplantısı taktire şayandır.

Onlarca gazetecinin karşısında 9 yıllık çalışmayı açık yüreklilikle yapması, sorularda sınır olmaması ve sorulan her soruya açık yüreklilikle cevap vermesi her siyasetçinin yapacağı bir durum değildir!!!

Eyüp başkan 20 gün içinde ikinci hesap verme buluşmasını STK yetkilileri ile gerçekleştirmesi ve aynı şekilde yaptığı hizmetleri anlattıktan sonra sorular kısmına geçildiğinde bir arkadaşın; başkanım Belediyenin kaç TL borcu var?, bugüne kadar kaç TL kredi kullandınız?” sorusu her belediye başkanın korkulu rüyası olmasına rağmen başkan Eroğlu verdiği cevap her kes tarafından taktirle karşılandığını gördük!.

Tokat Belediyesinin en az borçlu belediye olması, hiçbir gayrimenkulü satmadan onlarca, yüzlerce hizmetin yapıldığını gazeteci ve STK yetkilileri karşısında açık yürekle konuşması taktire şayandır, her belediye başkanının yapabileceği bir durum değildir!!!

En az borçlu belediyelerden birsi olan Tokat belediyesi ço önemli projeleri yapan, önemli yatırımlara imza atan bir belediye olduğunu da hatırlatmak isterim.

Tokat istişare heyetinde yer alan insanlar kendi alanında çok güçlü olan insanlar olduğunu görüyoruz, yani Belediye başkanına bağlı olmayan güçlü iş insanları ve STK temsilcileridir.

STK temcilcileri  Belediye Başkanı ile ilgili olmayan soruları Tokat halkını ilgilendiren her soruyu sormaları, başkanın sorulan sorulara açıklık getirip “gerekirse kurumlarla konuşur birlikte hareket ederiz” şeklindeki cevapları beni bir vatandaş vede bir gazeteci olarak mutlu etti.

Tokat Merkeze bağlı arazilerde Slajlık mısır ekiminin Tokat’ta da olması ilginç, bizler Slaj ekiminin daha çok Niksar bölgesinde yapıldığını düşünüyor idik, ne yazık ki Niksar dışında Tokat merkez ve ilçelerinde de ciddi Mısır ekimi yapılıyor oluşu Tarım alanında ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olduğunu görüyoruz.

İstişare Heyeti üyelerinin içinde Tokat’ın geleceği bakımından önemli düşüncelerin ortaya çıkması bizleri mutlu etmiştir.

İstişareyi önemsiyoruz.

Belediye başkanı sayın Eyup Eroğlunun basın mensupları ve Tokat’ta oluşturulan istişare heyeti üyeleri ile bir araya gelmesi, onlarla karşlıklı soru cevap şeklinde istişarede bulunması başkan için büyük bir kazançtır.

Sorular ve öneriler içinde pek çok kıymetli konuşmalar yapıldı benim en çok hoşuma giden notlar içinde eski Tokat Hava Limanın Sivil havacılık için kullanılması teklifi ve GOP Üniversitesi destekli Havacılık Yüksek Okulunun açılması ile birlikte Hava Limanından kalkacak Tarihi ve Tristik amaçlı Uçakların Tokat’ta var olması beni son derece mutlu etmiştir.

Yıllar önce Güven şen arkadaşımız Niksar’a arkadaşlarının desteği ile Tarihi ve Doğal güzellikleri havadan görmek için getirmiş olduğu Planör uçakların Niksar semalarında yükselişi ve 15-20 dakikalık zamanda Niksar’ı gök yüzünden izlemek çok keyifli olmuştu, kıymetli kardeşim Güven şen bu çalışmanın Niksar’a çok faydalı bir çalışma olacağını, ekonomik olarakda Niksar’a ciddi katkılar sağlayacağını söylemiş idi!.

Tokat’ta havacılık Eğitim merkezinin kurulması, GOP Üniversitesi bünyesinde havacılık Yüksek Okulunun açılması Tokat’a önemli ekonomik imkanlar sunacağına inanıyorum.

Ayrıca Tarım Bakanlığının Tarım arazilerinin Betonlaşmaya izin vermiyor olması, benim en çok hoşuma giden notlar içindedir!

Tarım bakanlığı verimli Toprakların nihayet BETON Yığını olmasına karşı çıkması ülkemiz için en kıymetli çalışmalardan bir tanesidir.

Niksar aldı başını  en verimli Tarım arazilerine doğru gidiyor!.

Dünyada 2 santim Tarım arazisinin oluşması için 1 milyon yılın geçecek olması, Tarım arazilerini hoyratça kullananlara bir şey ifade etmemesi düşündürücüdür!.

Tarım arazileri talan edilirken, hiç kimsenin gıkının çıkmaması ise zaten düşündürücüdür!.

Tokat’ta gerçekleşen bu İstişare muhabbetlerinin her şehirde, her kasabada olmasını arzu ediyorum.

Günün Sözü; Gittiği her yeri güzelleştiren insanlara denk getir Allah’ım.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.