Siyasette “İSTİFA” onurlu bir davranıştır.

Son günlerde Niksar’da siyaset bir hayli hareketli gözüküyor.

Son günlerde Niksar belediyesinin ismi çeşitli şekillerde olumsuzluklarla anılırken, doğal olarak işin ucu siyasi partilere dokunuyor.

Niksar’da Hükümet Konağı ihtiyacı yokken!!!! Eski Hükümet Konağının bulunduğu alan RESMİ KURUM bölgesi iken 2021 yılında Niksar Belediye Meclisine gelen bir teklif ile “RESMİ KURUM BÖLGESİNDEN ÇIKARTILIP, İŞYERİ VE KONUT YAPILMASI” talepleri meclis tarafından kabul edilmiş ve yapılan İmar değişikliği ile halen kullanılan Hükümet Konağı bölgesi İŞ YERİ VE KONUT BÖLGESİ olarak değişiklik yapılmıştı.

Hükümet Konağının Resmi Kurum bölgesi olmaktan çıkartılıp, İş yeri ve Konut yapılması teklifine, AK Parti, MHP, İP ve CHP belediye meclis üyelerinin çoğunluğu EVET oyu kullanarak, söz konusu arsanın satışının önü açılmış oluyor.

Mevcut Hükümet Konağı yeni binaya taşındıktan sonra eski Hükümet Konağı yerinin alt kısmının ARAÇ Parkı, üst kısmının da bölgenin ihtiyacı olan MEYDAN olarak kalması Niksar halkının en büyük istekleri arasında idi, bu düşünce Niksar’da hakim iken, Belediye Meclisi üyelerinin Niksar’ın geleceği ile ilgili hiçbir kaygıları olmadığından olmalı ki, bir İMAR değişikliğinin nelere mal olacağı hesap edilmemiş, gelen teklifin ne anlama geldiği anlaşılmadan BÖLGEYE BETON ALANLARININ DİKİLMESİ SAĞLANMIŞ OLDU!!!!!

Siyaset önemli bir çalışma alanıdır.

Siyasette asla boşluk bırakmamak gerekir.

Şehirler de yaşayan insanlar sağlıklı siyaset yapamazlar ise, siyasetçinin yapacağı en küçük hatanın bedelini her masum insan ödemek zorunda kalır.

Siyasetin kirli tarafını hiç görmek istemeyiz, lakin Niksar’da siyasetin kirli yüzünü sıkça görmeye başladık!!!!

Niksar’da iki koyunu güdemeyenler siyasetin içinde güç sahibi olunca, siyasi parti liderlerinin sözleri de askıda kalıyor, sonra siyasi kısır çekişmelerle halkın kandırılması sağlanıyor!.

Siyaset önemli bir çalımla alanıdır.

Siyaset milletleri yönetme alanıdır, siyasetçi dürüst olmalıdır, halkın tercihlerini dikkate almalıdır.

Çoğu zaman siyasi tercihler, toplumları sıkıntıya sokan, kişisel hırs ve çıkarlar toplum faydasının önüne geçtiğin görüyoruz.

Yazımızın başlığı “İSTİFALAR”.

HERHANGİ BİR KURUMDA VEYA SİYASİ PARTİDE BULUNAN KİŞİLER HATA YAPABİLİRLER.

İnsanlar hata adayıdır.

Dürüst insanlar yaptıkları hatayı anlayıp gerektiğinde hata yaptığı kurum ve kuruluşlardan istifa ederler ise o insan dürüst insandır, vatan sever insandır, namuslu insandır.

Son günlerde, Niksar Belediye Başkanı, Belediye personelleri ve Belediye Meclisi üyelerinin, haksızlık, usulsüzlük, yolsuzluk, rüşvet vs gibi konularda gündeme gelmesi üzücü ve düşündürücüdür.

Bizler söylenen, yaşandığı iddia edilen konular hakkında elimizde kesin belge ve bilgi olmadığı için konulara müdahil olmadık, taki elimize kesin belgeler ve bilgiler gelene kadar.

Bizler mesleğimizin ne olduğunu bilen, haberleri yazmaya başladıktan sonra asla geri adım atmayan meslek sahibiyiz.

Bugüne kadar mahkeme koridorlarında çok zaman geçirdik, gerekirse bundan sonrada Mahkeme koridorlarında zamanımızın geçmesinden geri durmayız.

Niksar Belediyesi ile ilgili olarak son günlerde yaşanan istifalar ve bir iki noktaya değinmek doğru olacaktır.

Belediye Meclisi üyelerinden CHP Belediye meclisi üyesi Ali Çolak Hükümet Konağı satışından sonra ortaya çıkan şaibelerden dolayı , CHP ilçe başkanlığı harekete geçerek CHP Meclisi üyesi Ali Çolak ile yaşanan süreçler hakkında düşüncelerini paylaşmaları soncunda Ali Çolak Belediye Meclisi üyeliğinden istifa edeceğini beyan etmiş ve CHP ilçe başkanı Zafer Başar’a istifa dilekçesini vermiştir.

CHP belediye meclisi üyesi Ali Çolak’ın, “Belediye Meclis üyeliğinden istifa dilekçesi, CHP ilçe başkanı Zafer Başar tarafından belediyenin ilgili müdürlüğüne sunulmuş, bu istifadan sonra CHP ilçe başkanı zafer Başar biz basın mensuplarına yazlı bir metinle basın açıklaması yaptı ve basın açıklamasında; Söz konusu satışın Belediye Meclisinde oylamasında kabul oyu veren Meclis üyemiz Ali Çolak söz konusu satışla ilgili gelişmenin partimizin kimliğine zarar verdiğini beyan ederek kendi isteği ile Meclis üyeliğinden istifa etmiştir.” Açıklamasını gazete olarak yayınladık, ayrıca kendi köşe yazımda, “ONURLU BİR İSTİFA” diyerek, temiz siyasetin bu şehirde hakim olması konusunda Ali Çolak’a teşekkür ettim ve benzeri hataları yapan Belediye meclis üyelerine örnek bir davranış olarak düşüncelerimizi okuyucularımızla paylaşmış olduk.

Bizler elimizdeki belgeler doğrultusunda İstifa yazısını öne çıkarttık ama, maalesef iş öyle değilmiş!!!

CHP Belediye Meclis üyesi Ali Çolak kendi ıslak imzalı Belediye Meclisi üyeliğinden istifa ettiği dilekçe Belediyede işleme girmesi gerekirken, belediyede SİHİRLİ BİR EL konuya el atıyor, Ali Çolak’ın BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİM” İmzalı dilekçesi resmiyete girmiyor, Ali Çolak’ın dilekçesi hızlı bir değişime uğrayarak; “ben Belediye Meclisi üyeliğinden değil, CHP üyeliğinden istifa edip,  bağımsız belediye meclis üyeliği yapmak istiyorum” dilekçesi devreye giriyor.

CHP ilçe başkanı Zafer Başar ve Yönetim kurulu, yaşanan süreçleri dikkatlice takip etmeleri sonucu, parti üyesi olmasına rağmen, CHP Belediye Meclisi üyeliğinden ayrıldığı, “bağımsız belediye meclisi üyesi olarak”  beleidye çalışmalarına katılmaya devam edeceği  haberini öğrenince, CHP yönetim kurulu harekete geçerek Ali Çolak ile bir görüşme yapmış gerçekleşen görüşme sonunda Ali Çolak’ın ıslak imzalı dilekçesi; BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUM” dilekçesi devreye girmiş ve Ali Çolak CHP Belediye meclis üyeliği değil “Belediye Meclisi üyeliğinden” istifa etmiş oldu.

Siyasette kısa zaman içinde Niksar’da nasıl bir sürecin yaşandığını görünce, siyasi partilerin genel merkezlerinde nelerin döneceğini kestirmek daha kolay!!!!!

Aslında yazılacak çok şeyler var.

Sanırım seçimlere kadar, yani Belediye seçimlerine kadar daha çok zaman var, Belediye Meclisi üyeleri ile ilgili çok yazıların yazılacağını şimdiden söylemek mümkündür!.

CHP Belediye Meclisi üyesi Ali Çolak’tan sonra AK Parti Belediye Meclis üyesi İsmet Öztürk istifa etmiş, Öztürk’ün istifası da halk arasında ciddi ilgi görmüştür!.

Belediye Meclisi üyelerinin istifalarının nedenlerini Niksar halkı merak ederken, bizlere de ciddi baskılar yapıyorlar.

İki Belediye Meclisi üyesinin istifasından sonra 3. Bir istifanın daha gelmesi bekleniyor.

Yeni bir istifanın kim olduğu herkes merakla bekliyor!.

İki Belediye Meclisi üyesinin neden istifa ettiklerini, 3. Kişinin neden istifa edeceğini okuyucularımız bizlere sürekli soruyor, yaptıkları yorumlarda dile getiriyor.

Peki Belediye Meclisi üyelerinin dışında Belediyede ciddi bir değişim ve istifalar olurmu? sorusunun cevabını yakında vermeye çalışacağız!!!

Günün Sözü; Olmayacak hiç bir şeyin hayalini kurdurma bize Allah’ı