“İnsanlar Ölmesin Diye Yalvarmak” Suç mu?.

Elazığ ilimiz 6.8 şiddeti ile sarsılırken bölge insanı da kaderine razı geldi, hayatın akışına kendilerini bırakı verdi.

“Her Nefis Ölümü tadacaktır” sözü önemli, her canlı varlığını ortaya koyacak, sonra dönüşünüz ebedi yolculuğa olacaktır.

Kaderci milletiz, Hayır ve Şerrin Allah’tan geldiğine inanırız.

Her nefis Ölümü tadacaktır bundan kaçış yoktur ama, dünyada sağlıklı ve mutlu yaşamak ise insanların kendi ellerindedir.

Depremlerle ilgili ilk defa yazı yazmıyoruz, onlarca, yüzlerce yazılar yazdık, bundan sonra yine yazacağız.

Depremler konusunda hassasiyetimiz vardır, bizler hem vatandaş olarak, hem de basın mensubu olarak yetkililerimizi ve insanlarımızı uyarıcı görevimizi yapmakla mükellefiz.

Niksar’da veya başka bir yerde Depremler konusunda mutlaka doğru sözleri ve doğru soruları sorarak halkımızın Deprem konusunda daha bilinçli hale gelmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Bölgemiz Kuzey Anadolu Fay hattında olması dolayısı ile sorumluluğumuz daha da artıyor, hem kendimizin, hem de halkımızın Depremler konusunda bilinçli olmasına katkı sağlıyoruz.

Her zaman ifade ediyoruz, Depremler İnsanları Öldürmez, insanların kendi yaptıkları hatalar sonucunda ölümler ve sakat kalmalar olur.

Her nefis Ölümü tadacaktır ama, her insan Deprem sonunda ölmek veya yaralanmak zorunda değildir.

Ne demiştik?, Depremler bir “felaket” değil, Dünyanın varlığının devam etmesi için Doğal bir harekettir.

Kar ve Yağmur yağarken insanlar nasıl ki kendisini korur ve gerekli tedbirleri alır ise, Depremler olmadan insanlar gerekli tedbirlerini alır, gerçekleşecek sarsıntılarda  zarar görmemesi için doğru yapıların yapılmasını sağlar, sağlıklı yapılarda mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatlarını sürdürür.

Salı günü saat 14.30 da Niksar Kaymakamlığında gerçekleşen bir toplantıya katıldık, toplantının amacı Elazığ DEPREMİ konusunda neler yapıldı?, neler yapılabilir?, Elazığ Depremi, Suriye’nin İblid bölgesinde katil Esat’ın bombalarından kaçan insanların ülkemiz sınırlarına doğru hareketlilik göstermeleri sonucu ülkemizin  sınırları dışında oluşturulan Çadır kentte barınmaya çalışan insanlara yardımların nasıl yapılacağı konusu gündeme geldi.

Kaymakam beyin başkanlığında zaman zaman toplantılar yapılıyor, bir araya geliyor çeşitli memleket meselelerini konuşuyoruz,  doğruda yapıyoruz.

Ne demişler?; İNSANLAR KONUŞA KONUŞA, HAYVANLAR KOKLAŞA KOKLAŞA ANLAŞIR. Çok doğru sözlerdir, bizlerde konuaşarak meseleleri çözmeye çalışıyoruz.

Dünyada ölüm dışında her şeye çözüm vardır, asla çözümsüz bir mesele yoktur, yeter ki insanca konuşma şartları oluşsun.

Toplantı başladı, Elazığ Depremi akabinde Niksar’da yapılan yardım çalışmaları ve bundan sonra nasıl bir yol izlenirse Deprem bölgesindeki insanlara ve İblid bölgesinde yurtlarından yuvalarından atılan insanlara yardımcı olunur?, düşüncesi ortaya kondu, Kaymakam bey ve Belediye Başkanı yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi, Niksar’dan 3 Tır Yiyecek, Su, Giyecek ve Battaniye gittiğini ifade ettiler, güzel bir çalışma yapılmış emeği geçenlerden Allah razı olsun, insanlar gönüllerinden ne koparsa, yardım kampanyasına katkı sağlamış ne mutlu bu yardımları yapan insanlarımıza.

Yapılan konuşmalar, soru cevap şekilde gerçekleşen toplantıda konu başlığı Deprem olunca Niksar’ın Kuzey Anadolu Fay hattında olduğumuzu da ortaya konması doğal hale geliyor.

Deprem konusunda insanlarımız duyarlı ama çözüm odaklı işler yapılamıyor.

Topantıya iştirak eden insanlarımız kendi düşüncelerini ortaya koydu, deprem sözü geçince bizler her şart da mutlaka yanlışların yapıldığı mutlaka Niksar’da Depremlere karşı tedbirlerin alınmasını istiyoruz, düşüncelerimizi paylaşıyoruz.

Düşüncelerimizi şu şekilde ifade etmeye çalıştım; “Kaymakam bey, Belediye başkanım dün yapılan (geçmişte) hataları yargılamak eleştirmek için konuşmak istemiyorum, ancak geçmişte yapılan hataların durmasını

Cumhurbaşkanı Erdoğan; bundan sonra hiçbir yeni yerleşim yeri ÇÜRÜK zeminli bölgede inşa edilmeyecek, Depreme hazırlık kapsamında ülke çapında tespit ettiğimiz  bir buçuk milyon binanın dönüştürülmesi çalışmalarına hız veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan şehirlerin yeni yapılaşmasında zemini çürük bölgelere yapılmayacağını söylüyorsa bu sözler herkesi bağlar.

Niksar Ovası Kuzey Anadolu bölgesinin en çürük bölgesi ve zemini sığ bölgeler içindedir.

Niksar artık Ovaya doğru yapılaşması acilen durdurulmalıdır, Niksar Belediyesi  İmar planını yenden gözden geçirmeli Ova bölgesine asla bundan sonra yapılaşmaya izin vermemelidir.

Cumhurbaşkanımızın sözleri bu şehirde hayat bulacaksa ilk önce yeni yapılması düşünülen Hükümet Konağı yapımı yapılmak istenen tehlikeli bölgeye yapılmaktan vazgeçilmeli yeni yapılacak çalışmalar ile yeni yer tespiti yapılarak bundan sonraki süreçte Niksar DEPREME karşı nasıl hareket edilmeli?, sorusunun cevabını aramalıdır.

Ülkemizde yaşanan her sıkıntıda Cumhurbaşkanımız suçlanmaktadır, yerel yönetimlerin yaptıkları hatadan kaynaklanan her sıkıntılı iş sonrasında; “devlet nerede, 18 senedir AK Parti iktidarda neden gerekli tedbirleri almıyor?” diyerek he hükümet, hem de sayın cumhurbaşkanımız suçlanmaktadır.

İnsanları sıkıntıya sokacak bir şeyler söylememek gerekir belki ama, gerçekleri sürekli saklayarak nereye kadar gidilecek?, sıkıntıları sürekli HALININ altına süpürerek insanların gelecekleri ile oynanmamalıdır.

Dün; şu şu hatayı yaptı yapmasa idi” diyerek gereksiz polemiklere girmek istemiyoruz.

Geçmişte yapılan onlarca hatanın bundan sonra yapılmaması gerekir.

Niksar 1. derece DEPREM bölgesidir bunu her yetkili veya yetkisiz insan bilir.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan çürük zeminli bölgeye veya tehlikeli zeminli bölgelerde yapılaşmadan kaçınılması gerekir” diyorsa ve yapıların çok yüksek olmaması için çağrıda bulunuyorsa artık zemini sığ veya çürük bölgelerdeki yapılar artık çok katlı olmaktan vazgeçilmelidir.

Niksar’da son yıllarda yapılan pek çok konut zemini sıkıntılı bölgelere yapılmıştır, Allah korusun 6-7- şiddetinde bir DEPREM Niksar bölgesinde olduğunda bunu düşünmek bile istemiyoruz ama, hayatın gerçeği budur ki Niksar bölgesi bir gün DEPREM ile yüzleşecektir.

Bizler İnsanlarımızın yaşanacak bir DEPREMDE ölmemesi için, yaralanmaması için mücadele yaparken gerektiğinde yalvarırcasına düşüncelerimizi en etkili veya yetkili insanlarımıza söyledik, söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Günün Sözü: DEPREMLER İNSANI ÖLDÜRMEZ, CAHİL İNSANLARIN HATASINDAN İNSANLAR ÖLÜR.