Cemalettin Bilgin

İNSANLAR MUTLU OLMALI!.

İnsanların mutlu ve huzurlu olması biraz gayret sarf etmesi gerekir.

Geçen gün Niksar’da  açılışı yapılan iki okulumuzda açılan TÜBİTAK BİLİM fuarını izleme imkanımız oldu.

TÜBİTAK 4006 ismi ile gerçekleşen fuarı ilgi ile izleyenlerdenim, çocukların yapmış oldukları bir birinden güzel eserler, amatör ürünlerle yapılmış, profesyonel düşünce ile hayat bulmuş.

Gerçekleşen her iki fuarda çocukların öğretmenlerin desteği ile yaptıkları projeleri gezerken çocukların mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Burada şunu ifade etmek isterim.

Okullarda açılan TÜBİTAK destekli fuarları önemsiyoruz.

Geçen yıllarda yapılan fuarların sayısı bir hayli fazla idi, Pandemi ile birlikte yapılan etkinlikler askıya alındıktan sonra ilk sergi Gazi Ahmet Orta okulunda gerçekleşti, ikinci sergi Niksar Atatürk ortaokulunda yapıldı.

Açılan her iki TÜBİTAK Fuarı da güzel eserlerle donatılmış idi, özellikle Atatürk Orta okulunda yapılan eserler daha güncel ve insanların ilgisini çektiği için öğrencilerle bir hayli sohbet yapma imanımız oldu.

TÜBİTAK 4006 konulu serginin açılışı ile birlikte sergiye katılan Kaymakam sayın İlhami Doğan’ın yapılan her esere ilgi göstermesi ve öğrencilerle sohbet yapmasından dolayı Kaymakam beye teşekkür ediyorum.

Bizler yapılan her çalışmayı önemsiyoruz.

Özellikle günümüzde iletişim ve teknolojinin en üst seviyeye çıkması gereken zamanı yaşıyorsak, ülkemizin çağ atlaması ve ileri teknolojileri yakalaması ve diğer ülkelerden daha ileri gitmesi gerekir.

Bazen umutsuzluğa büründüğümüz oluyor tabiki ama, tam umutlar tükendi derken, Cenabı Allah insanların mutlu olabilmesi için küçük bir nedeni bizlere ulaştırmış oluyor.

Günümüzde bazı insanlar, insanların boğazına sarılıp boğmak istese de, ama Cenabı Allah her şeyin tükendiği bir anda, önünüze bir rahatlık ve nefes alma imkanı sunuyor.

İnsanlar ister bireysel, isterse toplumsal meseleler konusunda sıkıntıya düşse de hiçbir sıkıntı çözümsüz değildir.

Okullarda yapılan TÜBİTAK 4006  fuarları millet olarak mutlu olmamız için nedenlerden bir tanesi olarak görüyoruz.

Aslında fuarlara katılım sağlayan insanlar içinde her renkte ve her farklı düşüncede insanlar olduğu için umutsuzluğun yok olduğu anların yaşanması gerektiğine inanıyoruz.

İnsanlar güncel yorgunluk ve ekonomik sıkıntılar içinde cebelleşirken, okul öğrencilerinin insanlık için yapmış oldukları çalışma insanların mutlu olması, “ülkemizde ne yapılıyor ki?” sorusunun cevabını öğrencilerin yapmış oldukları çalışmalarda görmek mümkün oluyor.

Atatürk Orta Okulunda açılan TÜBİTAK 4006 fuarında ilgimizi çeken pek çok projenin oluşu, çocuklarla yaptığımız sohbetle beraber kendilerine şunu söyledim; “çocuklar tebrik ederim, çok önemli düşünceleri ortaya koymuşsunuz, bu yapılan çalışmaların devam etmesi burada kalmaması gerekir, inşallah sizleri yıl boyunca izleyeceğim ve gelip ayrıca haber yapacağız tamamı?” dediğimde çocuklar biraz çekingen olduklarında  öğretmen arkadaşlara; hocam bu projelerin burada kalmaması ve uygulama olarak bir yıl izlenerek hayat bulması anlamlı olacaktır” dedim.

TÜBİTAK 4006 fuarında proje yapan çocuklar öğretmenlerinin desteği ile projelerin hayat bulmasını sağlamış olsalar da çocukların yaptıkları projelere sahip çıkarak, sergiye katılanlara anlatmaları bile görülmeye değerdi.

Günümüzde Gıda ürünlerini ve teknolojik imkanların daha üst seviyede olması gereken zamanı yaşarken çocukların yaptığı projeleri görünce insan çocuklarımızla gurur duyduk.

Ülkeleri ileri seviyelere çıkartmak önemlidir.

Ülkelerin kaderini değiştirecek projeleri yapmak insanlık adına kıymetlidir, hele birde düşüncelerin hayat bularak insanlığa hizmet etmesi ayrı bir anlam taşımaktadır.

Okullar kapanana kadar Niksar’da başka okullarda nasıl projeler ortaya çıkar bilmeyiz ama, Atatürk Ortaokulunda açılan fuardaki 4-5 projeyi takip etmeyi düşünüyorum, bu takip projeyi ortaya koyan öğrenciler içinde önemli olduğunu düşünüyorum.

TÜBİTAK 4006 fuarını gezerken öğretmen arkadaşlarla şu düşüncemi paylaştım; arkadaşlar bu projeler burada eğitim gören öğrencilerin ne kadar kabiliyetli olduklarını ortaya koyuyor aynı zamanda çocuklara öz güven veriyor, okullarda serbest ders vs her ne ise bu derslerde çocuklara bu imkanlar sunulmalı becerisi olan çocuklar buna benzer çalışmalara yönlendirilmelidir, eğitimin nasıl yapılması gerektiğini halen anlayamadığımız için özel yetenekli olan çocukları ve dolayısı ile insanları tespit etmek çoğu zaman mümkün olmuyor, başarılar dilerim” diyerek, çalışmalara farklı pencereden bakılmasını tavsiye etmeye çalıştık.

Bizler bir yere gittiğimizde orada bir iki resim çekip haber yapmakla yetinmiyoruz.

Ülkemiz adına hem mutlu olmanın yollarına bakıyor, hem de yapılan işlerin insanları daha mutlu ve huzurlu olması için farklı düşüncelerimizi ortaya koyuyoruz.

Günümüzde mutlu olmanın yolarlını bulmak için gayret sarf etmek gerekir, aksi taktirde mutsuz olabilecek her şey, her orta zaten mevcuttur!.

Büyük sıkıntılar, küçük paylaşımlarla mutluluğa dönüşebilir, bizlerde onu yapmaya gayret sarf ediyoruz.

Büyük sıkıntıların, küçük paylaşımlarla atlatılacağını, çocukların yaptığı küçük ama geleceğe umut olacak projeleri görünce ülkemiz üzerinde olumsuzluk sergilemeye çalışanların baskısından kurtulmuş oluyoruz.

Günümüzde insanların olumsuz bakışlarından kurtulmak için, gerçekleşen etkinlikler insanlara hayat veriyor.

Günümüzde o kadar olumsuzluklar ortaya konuyor ki, insan bazen toplumun içine girmekten kendisini alıkoymak istiyor!.

Aslında mutlu olmak için o kadar nedenimiz var ki, ama birileri insanların mutsuz olması için her fırsatı ortaya koyarak, hem kendilerini, hem de etrafındaki insanların mutsuz olmaları için olağan üstü gayret sarf ediyorlar.

Büyük sıkıntıları, küçük dokunuşlarla çözmek, bazen susmak, bazen görmemek, ama asla mücadeleyi bırakmamak kaydıyla, mutlu, huzurlu, sağlıklı günler.

Günün Sözü; “Üzüntünün arttığını görürseniz sevinin ve Allah’ın yardımının yakın olduğunu bilin.”

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.