yesilniksar

İNCE YALNIZ ADAMMI?

CHP nin Cumhurbaşkanı adayı sayın Muharrem İnce komplomu kuruluyor?.

24 Haziran 2016 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan sayın Muharrem İnce zorlu bir mücadelenin sonunda CHP aday oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak olan ve birkaç defa CHP genel başkanlığı seçimine giren sayın İncenin CHP adayı olması sanırım CHP genel merkezinde sıkıntı yaratmış olmalı ki, sayın İnce CHP genel merkezinde hak etmediği muamele ile karşılaştı.

“Şeytan ayrıntıda gizlidir” sözü önemlidir, belli olaylarda geri plan ve ayrıntı olayın açıklığa çıkmasını sağlar.

CHP nin Cumhurbaşkanı adayı ve ya; CHP+İP+SP+DP+HDP nin Cumhurbaşkanı adayı ilk günlerde sayın Abdullah Gül olacağı nerde ise kesinlik kazanmak üzere iken, nasıl oldu henüz tam olarak aydınlığa kavuşmadı, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ittifakın olmayacağı sinyalini HDP verdi, HDP kendi Cumhurbaşkanı adayı olarak ceza evinde olan Selahattin Demirtaş’ı aday göstereceklerini ifade ettiler ve de aday olarak gösterdiler.

Bu notlar önemli, bu notları yazalım ki tarihe not olarak hayat bulsun.

CHP nin Cumhurbaşkanı adayına saygısızlık yapılmıştır, CHP seçmeni olmamamıza rağmen sayın İnceye genel merkezde yapılan yanlıştık hatadır, hatta çirkindir.

Dedik ya tarihe not düşmek için yazıyoruz. Kıyaslamak içinde yapmıyoruz, siyasette nezaket ve zerafetin olması gerektiği için yazıyoruz.

AK Parti 11. Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde AK Parti genel başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayını açıklarken şu ifadeleri kullanmıştı; “Cumhurbaşkanı adayımız Abdullah Gül kardeşimizdir” demişti, zerafet ve inceliği burada çok net görüyoruz.

AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bir nezaket ve zerafet örneği daha gösterdi, CHP nin Cumhurbaşkanı adayı sayın Muharrem İnce’yi AK Parti genel merkezinde kabul etti kabul de genel başkan yardımcısı sayın İnceyi kapıda karşıladı, iki Cumhurbaşkanı adayı karşılıklı sohbet yaptıktan sonra AK Parti genel merkezi yine bir nezaket örneği gösterip, sayın İnceyi aracına kadar yolcu etti ve genel başkan yardımcısı ile.

AK Partideki bu anlamlı hareketler neden CHP de yok?.

CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu sayın Muharrem İnceyi günler sonra adaylığını açıklamak zorunda kalınca kürsüye davet ederken; “gel buraya Muharrem” demesi bizlerde şaşkınlık yaratmıştır.

AK Parti genel başkanı ve başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan kendi partisinin adayı için kürsüye davet ederken; “Cumhurbaşkanı adayımız Abdullah Gül kardeşim” diyor, CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu ise; “gel Muharrem buraya” diyor!…. bu sözlerde ne var?, diyenler olabilir, hiçbir şey yoksa bile nezaketsizlik var!.

CHP nin Cumhurbaşkanı adayı sayın Muharrem İnce kendi partisinin genel merkezine gidiyor, genel merkezde pek çok yetkili ve genel başkan yardımcıları varken sayın İnceyi genel merkezde bir Cumhurbaşkanı adayı gelmiş gibi karşılayan yok!…

CHP nin Cumhurbaşkanı adayı genel merkezde ilgili kişilerle görüşmek için geliyor hiçbir yetkili karşılamadığı gibi, partililer sayın İnceye karşı saygılı davranmayıp Cumhurbaşkanı adaylarını asansör de sıkışmasını sağlıyorlar, sayın İnce asansörde sıkışıp kalınca asansör hareket etmeyince kendisi nezaket kurallarını göstererek asansörden çıkıyor, çıkarken tabi ki kameralar kayıtta; “bu partinin neden iktidar olamadığı belli” demekten kendisini alamıyor!.

Hiç bir CHP li seçmenin veya yetkilinin sayın Muharrem İnceye; “bu partinin neden iktidar olamadığı belli” sözleri karşısında tepki vermeye kızmaya, sitem etmeye hakkı yoktur.

AK Parti ile CHP arasındaki farkı biz yazmak zorunda değiliz tabi ki ama buradaki ince ayrıntıyı tarihe not düşmekte fayda olduğuna inandık.

CHP kendi adayına sahip çıkması gerekirdi. CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu SP ile yapacağı Cumhurbaşkanlığı ittifakında gösterdiği samimiyeti ve yakınlığı kendi partisine gönül vermiş kendi partisinde güçlü bir mücadele yapan sayın İnceye karşı göstermemiştir!.

CHP nin Cumhurbaşkanı sayın İncenin asansörde sıkışıp kalmasından sonraki seslenişin “CHP nin neden iktidar olamıyor” sözleri ciddi bir ifadedir. Sayın İnce kendi partisi CHP yi kastederek “bu partinin neden iktidar olamadığı belli” sözlerini CHP genel başkanı dikkate almalı, bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Siyasetin ince ayarı burada işte!. AK Parti 16 yıl önce kuruldu ve 15 yılı geçkin zamandır halen iktidarda, bir 5 yıllık iktidar için kendisine yakın düşüncedeki siyasi parti ile el ele verip bu ülkeyi yönetmek için MHP ile el sıkışıp ülke meselelerine kaldığı yerden devam etmek için gayret sarf ederken, ana muhalefet partisi CHP siyaseten asla bir araya gelemeyeceği  partilerle sırf sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yıkmak için geçici bir hevesle birleşmeye çalışıyor.

Seçim yoğunluğundan dolayı siyasetçiler sayın Muharrem İncenin “ “ASANSÖR” vakasını çok dikkate almadılar ama bundan sonraki süreçte; “asansörde sıkışan Cumhurbaşkanı adayı” diyerek ifadelerin kullanılacağını düşünüyoruz.

Yazımızın başlığında “İNCE YALNIZ ADAMMI?” dedik evet sayın İnce kısmen de olsa CHP tarafından yalnızlığa itilmiştir, bir otobüsün süslenip meydanlara sürülmesi ile seçimler kazanılmıyor, adayına sahip çıkmak gerekiyor, bu süreçleri hep birlikte göreceğiz.

CHP sayın İnce üzerinden ince ayarlar yaptığını düşünüyoruz. CHP de artık seçimle beraber suların durmayacağı kesindir, seçim süresince yaşanacak incelikleri ve seçim sonrasında yaşanacakları bu satırlara not düşeceğiz.

24 Haziran seçimleri AK Parti ve MHP nin zaferi ile sonuçlanacak, CHP de sular kaynayacaktır. Şayet sayın Muharrem İnce partisinin oylarını Cumhurbaşkanlığı seçiminde koruyabilirse ki biraz zor, o zaman CHP genel başkanlığı için erken genel kurul hazırlıkları kaçınılmazdır.

CHP seçmeninin kafası karmakarışık “Cumhur İttifakı” nın önünü kesmek için yoğun gayret sarf eden CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu keşke kendi partisinin Cumhurbaşkanı seçmesi için veya partisinin tek başına 1. Parti olması için gayret sarf etmiş olsa seçmenlerin gönlünü alabilse daha başarılı olabilir, lakin CHP genel başkanı partisini 1. Parti yapmak  yerine AK Partiyi nasıl zayıflatırım diyerek kan uyuşmazlığı olan partilerle bir araya gelmeye çalışıyor, tabi ki CHP hiçbir zaman 1. Parti olamayacaktır.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA, ZAMAN HERŞEYİ GÖSTERİR.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.