EDİTÖR

HES NERDEN ÇIKTI ŞİMDİ?.

Kelkit Vadisi, dünyada var olan Küresel ısınmadan etkilenmeyecek bölgelerden bir tanesi idi.

Peki Kelkit vadisinin bugünkü durumu nedir?, geleceğe emin adımlarla yürüyecek bölge, Allah korusun “felaketler vadisi konumuna gelmiştir.

Hes’lerin en önemli özelliği “ÇEVRECİ ELEKTİRK” üretmesi ile bilinir ama, Kelkit Vadisinde “çevre” katiamının göstergesi olarak anılmaya başladı.

Niksar’lılar olarak bizler HES’leri 1930 yılından itibaren biliriz, yani 1930 yılında HES ile Niksar Elektriğine kavuşmuş, kendi Elektriğini üreten şehir idi, daha sonra Köklüce Hes ile dünya markası oldu.

Niksar’da her önüne gelen yanlış yapmayı meslek haline getirmiş, ülkemizde yanlış uygulamalar ile yapılmak istenen Hes’lerden bir tanesi Niksar ve Erbaa bölgelerine yapılacaktı, yanlış yapılmak istenen Erbaa Hes’e karşı çıktık, ciddi mücadele yaptık, çok şükür ülke genelinde Hes’ler konusunda ilk mücadeleyi biz Niksar ve Erbaa ilçeleri başardı.

Bölgemizde yapılmak istenen Erbaa Hes projesi tam bir felaket projesi olarak ortaya çıktı, yaptığımız ciddi çalışma ve mücadele sonunda Erbaa Hes mücadelesinde başarılı olduk, hem Hukuk mücadelesini, hem de toplumsal  harekette başarılı olduk.

Bizler Erbaa Hes mücadelesini yaparken, karşımızda çok ciddi siyasetçiler vardı, güçlü kurumlar vardı, lakin bizler bir defa yaptığımız mücadeleye inanmıştık, mücadelemizi iş olsun, görüntü kurtarmak için yapmadık, başladık, başardık.

Erbaa Hes mücadelesinde bizleri bir kaşık suda boğmak isteyen güçlü kişi ve gruplar başarılı olamadı, çok şükür bölgede büyük halk kitlelerini yanımıza alarak başarıyı sağladık, yapılan mücadele onurlu bir mücadele idi, ama etrafımızda onursuz kişilerde vardı, bizlerin yaptığı çalışmaları öğrenip bilgi akışını karşı cepheye verenler vardı, tüm olumsuzluklara rağmen yılmadık, yorulmadık, yıkılmadık ve başardık.

Bugün karşımıza “Kaynar Hes”  ismi ile bir proje getirilmek isteniyor, yıllar önce ortaya çıkan bu Hes projesi ilk ortaya çıktığında yine bölge halkı olarak yapılmak istenen çalışmaya karşı olduğumuzu ifade ettik, haberler yaptık, halkın tepkisi karşısında projeyi uygulamak isteyen kişi veya gruplar geri çekildi.

Sanırım bazı insanlar; “bulanık Suda Balık avlamayı seviyorlar”, ülke genelinde seçimler yaklaşınca, Niksar bölgesinde Kaynar Suyu olarak bilinen Gülbayır (Zera) köylerinin bulunduğu arazilerden başlayacak olan Hes çalışmasına yeniden başlamak istiyorlar.

Şunu peşinen ifade edelim, Kaynar Suyu bölgesine ve Çanakçı bölgesinde bir Hes’e halk olarak asla izin vermeyeceğiz, Hes’lerin yapılması için bölge halkının onayı gerekiyor, bölge halkı olarak asla bu  ihanet projesine izin verdirmeyeceğiz.

Seçim öncesi başlayan Hes yapım meselesi seçimlerin bitme noktasına gelirken yeniden gündeme geldi, neden?.

Daha önce başlatılan ancak tepkiler karşısında rafa kaldırılan Kaynarca Hes neden son aylarda gündeme geldi?, sorusu önemli, aylar önce Gülbayır köyü muhtarı değerli dostumuz Hüseyin Demirel ile bir araya geldik sohbet yaparken konu gündeme geldi, değerli muhtarım şunları ifade etti; “Cemalettin bey Belediye Başkanı bizleri çağırdı konuşmasına Kaynar Hes le devam etti, bölgede Gölet yapmak istediklerini sonrada Elektrik üreteceklerini ifade etti, bizlerde halk olarak dinledik ama hiçbir şeye imza atmadık “deyince işin içinde bir bit yeniği olduğunu anladık ve konuyu hemen halkımız ile paylaşan haber yaptık, gazetemizde haber çıkınca ortalık karıştı, tepkiler oldu ve konu gündemden düştü, lakin konuşması gerekenler, açıklama yapması gerekenler suskun kaldı!.

Bizler Kaynar Suyu bölgesindeki arkadaşlarımızla zaman buldukça sohbet yaptık, bölge halkı konuya çok duyarlı ancak, işin içinde kişisel rantların olduğunu gördük, kişisel rant peşinde olanlar el altından iş yapmaya çalıştıklarını fark ettik, ama kim ne yaparsa yapsın, bölge halkı konuya duyarlı olduğu için asla bir ihanetin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Geçen yıllarda yapılan mücadele içinde İstanbul da bulunan Niksar’lılar dernek yönetimi konu hakkında bir çalışma başlatmış, yapılan çalışma içinde bazı kişi ve kuruluşlar yapılmak istenen Kaynar Hes’e karşı olduklarını  ifade etmişler.

İstanbul Niksar’lılar derneği yönetiminin konuya duyarlı olması güzel tabi ki ama, o tarihte yapılan çalışmalara katıldıklarını iddia eden kişiler içinde bugün bölgede yapılmak istenen Kaynarca Hes’e destek verenler var, her şeyden önce başta Muhtar kardeşimizi ve köy halkını ikna etmek için belediye başkanı Özdilek Özcan işin içinde.

Geçtiğimiz hafta değerli kardeşim Ercan Bayrakçıoğlu beni telefonla arayarak; “biz Gülbayır bölgesindeyiz, Kanyar Hes konusunda vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz haberin olsun” dedi, daha önce haberim olmadığı için kısa zamanda bölgeye gidip yapılan çalışmayı takip etme şansım olmadı, ama yapılan çalışmayı izledim, Ercan kardeşim konu hakkında düşüncelerini bölge halkı ile paylaşmış, yapılan çalışma hoşuma gitti tebrik ettim.

Kaynarce bölgesinde doğal yapı ile oynandığında ilk darbeyi bölge halkı yiyecek Su kaynakları ciddi sıkıntılar yaşayacaktır, sonra en büyük darbeyi Niksar halkı yiyecek çünkü “yayla suyu içiyoruz” diye öğündüğümüz su kaynakları birden kaybolacak, gölgenin arazi yapısı değişecek, suları toplanma çalışması ilerleyen zamanda sıkıntılar yaratacak, Kel Tepenin doğal yapısı bozulacaktır.

Kaynarca Hes bölgeye yapılan en büyük ihanet olacağı için asla bu işin yapılmasına izin verilmesini istemiyoruz, her engellemeyi de yapacağız.

Geçen hafta bölgede yapılan kısmı halk toplantısında olumlu tepkiler verildi, Gülbayır köyü eski İstanbul dernek başkanı 31 Mart tarihinde yapılacak olan Muhtarlık seçiminde Muhtar adayı olan Kazım Keser kardeşimizde yapılan toplantıya katılmış, Kazım bey kardeşimizin Muhtar adayı olması güzel, ama Muhtar seçilirse inşallah yapılan ihanet çalışmasına resmi mühür sahibi olarak karşı çıkmaya devam eder.

Muhtar mührü önemli, köy halkının en etkili ve yetkili insanı Muhtardır, yapılan çalışmaları, yapılmayan çalışmaları yapılmış gibi gösterme şansı olan bir kişinin çok güven duyulacak kişi olması gerekiyor, bu nedenle imzalar atılıp gerekli izin gizliden alınmaması için köy muhtarının satın alınamayacak kişi olması en büyük arzumuz.

Şimdilik Hes nerden çıktı sorusunun cevabını vermiyoruz.

Seçimlere  beş kala kişilerin hatasını yazmayalım, işin içinde vebal var.

Günün Sözü: KAYNAR HES ASLA YAPILAMAZ.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.