yesilniksar

HERKES ADAY OLURMU?

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Milletvekilliği seçimi çalışmaları başladı.

24 Haziran tarihinde yapılacak olan Milletvekili seçimlerine kimlerin gidereceği henüz belli değilken Cumhurbaşkanı adayları AK Parti ve MHP nin adayı sayın Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklandı, CHP henüz adayını resmi olarak açıklamadı ise de, parti içinden çok sayıda Milletvekilinin aday olacağı ortalığı toza duana çevirdi.

CHP de çok farklı hesapların yapıldığını görüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısı ile CHP deki iç çekişmeler gün yüzüne yeniden ortaya çıktı, Yalova Milletvekili sayın Muharrem İnce ilginç bir çıkış yaparak herkesi şaşırttırdı.

CHP Yalova Milletvekili sayın Muharrem İncenin, ince hesaplar yaparak genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu ile görüşerek siyasetin hareketlenmesini sağlaması ilginç hale geldi, Muharrem bey genel başkanlık yarışı yaptığı kişiye, “ya sen bu işi üstlen veya ben bu işi üstlenmek istiyorum, parti dışında bir aday olur ise bunun hesabını sana sorarız” anlamında çıkış yaptığını düşünüyoruz.

CHP Yalova Milletvekili sayın İncenin çıkışı kendisine siyaseten önemli kapıların açılacağını gösteriyor, bunu zaman içinde göreceğiz.

CHP içinden genel başkanının Cumhurbaşkanlığına aday olmaması çok konuşulacak çok tartışılacak bunun sıkıntısını CHP mutlaka çekecektir, şayet sayın Kılıçdaroğlu aday olmayıp bir başkasını aday göstermesi halinde genel başkanlığı tartışılır hale gelecek seçimlerden sonra sayın Kılıçdaroğlu partide genel başkan olarak kalamayacaktır, sayın İnce bunun hesaplarını yapmıştır.

CHP Milletvekilleri arasından çok sayıda adayın çıkması ilginç, bunun manası siyasette şudur; “genel başkan bu partiyi yönetemiyor, bizler liderliğe talibiz” demektir.

Cumhurbaşkanlığı makamı siyasi partilerin lideri anlamındadır, bir partinin genel başkanı suskun kalırken, parti içinden çok sayıda Milletvekilinin genel başkanın açıklama yapmasını beklemeden “ben adayım” demesi parti içinde  bir isyanın karşılığıdır!.

CHP genel başkanı aday açıklaması yapmadan sanırım yeni isimlerde ortaya çıkabilir, Milletvekili ve genel başkan yardımcısı sayın Öztürk Yılmaz’ın genel başkan yardımcısı olarak, genel başkanına sormadan TV lere “Cumhurbaşkanlığına adayı” demesi manidardır!. Sayın Öztürk son zamanlarda TV lerin olumsuz yönden haber yaptığı bir Milletvekilidir.

CHP genel başkan yardımcısı sayın Öztürk Yılmaz; “Kılıçdaroğlu olmaması halinde Cumhurbaşkanlığına adayım” demesinin yankıları mutlaka olacaktır, sayın Öztürk’ü milletimiz Musul Başkonsolosu olduğu dönemde tanıdı, yurt dışında çeşitli görevlerde bulunan Öztürk, Musul’da Türk Başkonsolosluğuna terör örgütlerinin saldırması ile tanımış oldu, gerçekleşen baskında pek çok karanlık kısımların kaldığı halen ifade edilmektedir.  Musul Konsolosluğunu başarılı bir şekilde yürütemeyen, yapılan baskını iyi yönetemeyen bir kişinin bu ülkeyi nasıl yöneteceği ve hatta canlı ve diri olan CHP yi nasıl idare edeceği mutlaka tartışılacaktır, lakin bu Cumhurbaşkanlığı çıkışının altında küçük hesapların yattığını düşünüyoruz!.

24 Haziran da seçimlerin yapılacak olması siyaseti renklendirdi, güzelde oldu.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan her iki seçim ülkemiz için önemlidir, seçimlerin öne çekilmesi muhalefet kanadında sıkıntılar yarattığı görülüyor, CHP parti sözcüsü sayın Bülent Tezcan bir TV kanalında şunları ifade etmiştir; CHP Sözcüsü Bülent Tezcan; “Bugünkü adaylık açıklamaları ciddiye alınacak bir konu değildir. Ciddiye alınıp üzerine konuşulacak bir konu da değildir. Partinin genel başkanı bu konuda 40 kere düşünüp 1 kere konuşurken, bizim 100 kere düşünüp 1 kere konuşmaktan bile imtina etmemiz gerekir” diyerek parti içi çekişmelere bir yenisini ekledi.

Siyasette lider olmak çok önemli, siyasette şu kural en geçerli kurallar içindedir; “seçimler biter, yeni seçimler için hazırlıklar devam eder”, AK partide bu kural geçerlidir, Refah partisi geleneğinden gelen AK Parti geleneği devam ettiriyor, MHP de artık seçimlere seçimlerin bitmesi ile birlikte hazırlandığı görülüyor, bugün AK Parti ve MHP de sıkıntı yaşanmıyorsa her iki partinin seçimlere iktidarken bile hazır olduklarını gösteriyor.

24 Haziran seçimlerine girerken İyi Parti genel başkanı sayın Meral Akşener gereksiz şekilde sert ifadeler kullandı ve partisinin seçimlere katılamaması halinde Yüksek Seçim Kurulu önünde eylem yapacağını ve şu ilginç sözler sarf etti; “Siz sandıklara sahip çıkarsanız YSK bir abidik gubidik yapmaya kalkarsa ben de size söz veriyorum, YSK’nın önünde otururum. Jiletle beni oradan kazıyamazlar. Ben kendi kellemi ortaya koydum, hadi bakalım görelim, ben hazırım, arkadaşlarım hazır” diye konuştu.

Siyasetçiler seçim atmosferine girildiğinde ortamı germemelidirler, sayın Akşener daha öncede MHP genel başkanlığına aday olduğunda, çeşitli eylemler yapmış Polis kontrol noktasındaki demir bariyerlere tutunarak bir siyasetçiye yakışmayacak sözler sarf etmişti, bugün yaptığı konuşmada YSK henüz karar vermemişken; “YSK bir abidik gubidik yapmaya kalkarsa ben de size söz veriyorum, YSK’nın önünde otururum. Jiletle beni oradan kazıyamazlar” sözü de yakışmadı, İyi parti seçim şartlarını yerine getirmiş ise buna kim mani olabilir,  YSK nın verdiği kararlar nettir asla geri dönüşü yoktur, YSK kanunlar çerçevesinde hareket eden önemli bir kurumdur.

24 Haziran seçimlerine karar verilmeden önce herhangi bir kişi TBMM de parti grubu bulunmayanlar 100 seçmenin Noter huzurunda imza vermesi ile aday olacağı söyleniyordu, bu kurak söylenirken sessiz kalanlar, AK Parti seçimlere girilirken Noter vasıtası ile olan imza yetkisini vatandaşların il ve ilçe seçim kurullarına giderek imza vermesi halinde 100 bin imzanın geçerli olduğuna dair düzenleme yapması sanırım gözden kaçmaması gerekir.

100 bin imza Noterler vasıtası ile gerçekleşmiş olsa idi, İyi Parti daha işin başında ekonomik olarak silkelenmiş olacaktı, Noter imza karşılığında yetki belgesini kaç TL ye yapardı bilmeyiz ama çok ciddi ekonomik paranın harcanacağı kaçınılmaz olacaktı.

AK Partinin ve MHP nin İyi Parti gibi bir meselesinin olacağını sanmıyoruz, her iki partide kendi kuralları içinde seçimlere girecekler ve başarılı bir seçimle sonuca gitmiş olacaktır.

24 Haziran tarihine kadar daha bu köprünün altından çok sular akar, bekleyip göreceğiz.

Günün Sözü: AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.