Cemalettin Bilgin

Hal Yasası Yokmu İdi?

SON GÜNLERDE HAL YASASI FAZLACA KONUŞULMAYA BAŞLANDI. DAHA ÖNCE HAL YASASI YOKMU İDİ?

İlginç günlerden geçiyoruz.

Var olan sıkıntıları birileri ya öteleyerek halının altına süpürüyor veya bir gerekçe göstererek görevden kendisini kaçırmakta maharetli işler yapıyor!.

Ülkemizdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliği HAL YASANININ OLMAMASINDANMI KAYNAKLANMIŞTIR?

Ne ilginç?

Hal yasası varken neden bu fiyatlar yüksek seyrediyor?

Hal yasası çıktı çıkacak derken, fiyatlarda düşüşler başladı ama yasa halen çıkacak!.

Var olan kanunlar ve yasalarla yönetilmek varken birileri ısrarla, “yeni Hal yasası çıksın, fiyatlar kontrol altına alınacak” demesi anlamsız ve insanlara yapılan kötülüktür.

Mevcut hal yasasında mutlaka sıkıntı olmalı ki yeni bir yasanın çıkması için gündem oluştu amma lakin, yeni yasa çıkana kadar  Belediyelere bağlı Hal kurumlarını kontrol altında tutmak mümkün değilmi idi?.

Pandemi dönemi ve sonrasında Rusya- Ukrayna savaşları dikkate alınarak kısa zamanda her türlü tedbirlerin alınması kaçınılmaz olması gerekirdi.

Bizler her çalışmayı mutlaka takip ederiz, var olan yasalar dikkatli ve özenli kullanılmış olsa idi, sebze ve meyve fiyatları bugünkü kadar insanların canını yakamazdı!.

Bir kişi 1 TL ye mal ettiği Marul’u 15-20 TL ye satıyorsa bu başıboşluk asla kabul edilemez, mevcut yasalar bu artışa DUR!, diyecek noktada olduğunu biliyoruz, buna rağmen birileri ne yazık ki vatandaşı  soymaya cebindeki paraya mübarek gün göz koymuşlar birleri de buna göz yummuş oluyor.

Bakalım Hal yasası çıkınca nasıl bir tedbir  alınacak?.

Hale giren ürünlerin girişi ile, perakende satış yapılan manavlar ve market zincirleri arasında büyük farklar var?.

Ülkemizde market zincirlerinin kurulması ile birlikte yeni tedbirlerin alınması gerekirdi.

Mesela AVM ler şehir merkezlerinde kurulmaması için yapılan düzenlemeler hayat beden bulmadı?

Her mahalleye, her köşe başına kurulan büyük market zincirlerinin, faydasından çok halka zararı olmuştur, hayat pahalılığının en büyük nedenlerinden bir tanesi her köşe başına açılan market zincirleridir.

Sanırım market zincirleri, bir ürün almaya başladığında o ürün bir anda piyaseden çekilme tehlikesi yaşanıyor, piyaseden çekilen ürünler market zincirlerinin elinde olduğu için istedikleri gibi fiyatlarda oynanıyor.

Market zincirlerini oluşturduğu, hayat pahalılığı, insanları olumsuz yönde etkilemiş oluyor.

Mevcut Hal yasasını delerek Market zincirlerini üretimi yapılan tarlalardaki ürünleri alarak kendi kontrollerine geçmesi ve elde ettikleri ürünleri yine kendi pazarlama şirketleri vasıtası ile marketlerde satışının yapılması kontrolsüz satışa neden olmuş olabilir, ama bu kaçamak satışları önleyici mevcut kanunların var olduğunu kimse inkar edemez.

Halkımız, Pandemi döneminde başlamak üzere, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte, soyguncuların insafına bırakılmıştır!.

Hal yönetimleri Belediyelerin kontrolünde olan bir kurumdur.

30-40 yıl önce ürünleri mutlaka Hal kurumlarına girdikten sonra satışı yapılacak, hallere girmeyen her ürün yol kontrollerinde yeterli belgeler düzenlenmediği taktirde, ağır cezaların olduğunu biliyorken, neden gerekli tedbirler eldeki yasalarla alınmadı?, açıkça söylemek gerekirse, ilgililerin ilgisizliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz.

Uzun bir kış aylarından donra çok şükür bahar günlerine kavuştuk.

Uzun kış günlerinden sonra, mübarek Ramazan ayının girmesini fırsat bilen fırsatçılar, vuracakları vurgunu yaptılar zaten, bundan sonra alınacak tedbirler, inşallah sağlıklı şekilde olur, hiç değilse bundan sonra halkın cebine göz koyanların gözleri oyulur, Toprakla doyası sağlanır!…

Bu ülke insanının cebine göz koyanlar asla Müslüman olamazlar.

Müslüman insan, kanaatkar insandır, vicdanlıdır, merhametlidir.

Ülkemiz insanlarının cebine mübarek günlerde göz koyanlar, Suriye de katliam yapan katil Esat’dan ne farkı var?

Ülkemiz insanlarının sağlıklı beslenmesi için ihtiyacı olan ürünleri fırsatçılık yapıp, ateş pahasına satara halkın cebine göz koyanlar, Filistin’de masum insanları katletmekten geri durmayan katil İsraillilerden ne farkı var?

Ramazan günlerinde halkımız daha mutlu ve huzurlu olması gerekirken, halkın cebine göz dikenlerin gözlerini Cenabı Allah Toprakla doyursun.

Hiçbir ticaret sınırsız özgürlük kimseye vermez.

Ne yazık ki ülkemizde birileri, he olumsuzluğu kendisine fırsa bilerek, kişisel çıkarları için kullanıyor olması en kötü yasa bile bu aç gözlülere gerekli tedbirlerin alınası mümkün olması gerekirdi.

Her neyse inşallah çıkan Hal yasası, bundan sonra halkımızın canını yakacak şekilde hareket edenlerin tepesine biner, hiç değilse Rusya-Ukrayna savaşından dolayı yaşanması muhtemel sıkıntılar ülkemizde daha fazla yaşanmaz.

Pandemi dönemi ile birlikte, sanki her güzel hizmet ve çalışma birden alt üst oluverdi, sanki Pandemi insan ölümleri dışında her yasayı ve kanunları da etkileyerek, insanların her alanda sıkıntı yaşamasına neden oldu!….

İlginç günler yaşıyoruz.

Henüz Pandemi nedenleri sorgulanamazken, karşımıza o kadar ilginç sıkıntılar çıkmaya başladı ki!.

COVİT 19 lanet virüsü, sıkıntı yaşatmadığı hiçbir sektör, hiçbir alan bırakmadı.

COVİT 19 lanet virüsü, hem insanların canını aldı, hem de insanların ekonomik düzenini bozdu, her şey allak bullak oldu, insanlar ne yapacağını şaşırdı!.

COVİT 19 lanet virüsü belasından kurtulmak isterken, bu kez, insanların ekonomisini ve hatta ülkelerin ekonomisini yerle bir eden noktaya geldi.

COVİT 19 lanet virüsü öyle bir hale geldi ki insanlar canını kurtarmak için sanki normal olan her şeyden vazgeçer noktaya geldi, var olan değerlerle insanların canının yanmasına mani olamadı!.

Umutla bekliyoruz, yeni hal yasasının halkımızı koruyacak şekle gelmesi ve hayat pahalılığına DUR diyecek günleri!.

Günün Sözü; Neyi kaybedersen kaybet ama Rabbini sakın kaybetme.  Allah her şeyin yerini doldurur, ama hiçbir şey Allah’ın yerini dolduramaz!.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.