Kavgasız, gürültüsüz bir Ramazan ayı geçirmek istiyoruz.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir Ramazan Bayramına kavuşmak istiyoruz, bunu biz başarmak için hayret sarf ediyoruz lakin bizlerin dışındaki insanlarımızda bu konuya duyarlı olmalıdır.

Ramazan ayı gayet güzel geçiyor, Bahar ayının tüm güzelliklerini yaşıyoruz, Yağmur yağıyor, bir süre sonra Güneş doğuyor, bu güzelliği yaşamak bile insana hayat veriyor, Allah’ın adaletinin ne denli mükemmel olduğunu bir kez daha şahit oluyoruz.

Geçtiğimiz gün CNN TV sunucusu sayın Ahmet Hakan CHP İstanbul belediye başkan adayı sayın Ekrem İmamoğlunu konuk etti, sayın Hakan program sunucusu olarak, sayın İmamoğluna sorular sordu, sorulan her soruya açıklıkla cevap vermesi gereken İmamoğlu ne yazık ki sorulara cevap vermemek adına her polemiğe girdi.

Gazeteciler, TV sunucuları konuklarına her soruyu sormakla yükümlüdür, özellikle son günlerde sayın İmamoğlu hakkında çıkan olumsuzlukların sorulması TV sunucusu bakımından çok önemli, çünkü sosyal medya TV ve gazetelerde halkın aklına takılan ilk soru sayın Hakan’ın sorduğu sorulardır.

TV sunucusu sayın Ahmet Hakan konuğuna sorduğu sorudan dolayı belli kesimler tarafından suçlanmakta, hatta linçe tabi tutulmaya çalışılmaktadır, neden?.

Gazetecinin görevi konuğuna her soruyu sormak ve halkın doğru bilgi almasını sağlamaktır.

Mesleği gazeteci olmayan pek çok emekli veya genç yaşı insan sosyal medyada insanları karalamak için yazdıkları onlarca yoruma bakmayıp, kendileri gazeteci veya TV ci olmadıkları halde siyasetçilere ve yöneticilere en ağır hakaretleri yapıp suçlarken, kendilerini dürüst tarafa alıyorlar,, mesleği gazeteci olan veya TV sunucusu olan kişiler muhataplarına halkın doğru bilgilenmesi için sorular sorulduğunda; “sen nasıl gazetecisin, bu sorular sorulur mu?, diyerek görevini yapan kişiyi suçluyorlar.

Bizim ülkemizin sıkıntısı işte burada başlıyor, bilgi sahibi olmadan, karşısını suçlayıcı yazılar yazanların sayesinde toplum bir birilerine düşman haline getirilmeye çalışılıyor.

TV sunucusu sayın Ahmet Hakan’ın sorduğu sorular açık ve net, “siz belediye başkanı olduğunuzda neden Yunan medyası çok sevindi ve sizin

 

Ahmet Hakan; “peki oylar neden çoğunluğu Binali beyin aleyhine?” soruyor, İmamoğlu cevap veriyor; “ o Bilgisayarın başındaki kişilerin hatası” demek oluyor ki sayın İmamoğlu sayın Binali Yıldırım’ın oylarının çalındığını kabul ediyor, bu önemli bir itiraz, AK Parti; “oylarımız çalındı” diye itiraz yaptığında CHP, buna destek vermedi, vermiş olsa idi oyların tamamı ilk birkaç günde sayılırdı, yeniden bir seçime girilmezdi, CHP, AK Partinin “Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimlerindeki oylar sayılsın” teklifine destek vermiş olsa idi, 23 Haziranda seçim olmayacaktı, kim fazla oy almışsa o belediye başkanı olarak hizmet yapacaktı.

TV sunucusu Ahmet Hakan gerçekten doğru gazetecilik yapmıştır, yukarıdaki itiraf gibi sözler bile seçimlerde hilelerin yapıldığının çok net ifadesidir.

Yine sayın Hakan şu soruyu soruyor; “siz tavır koyabilirdiniz  SAYIN kardeşim oyların tamamını dese idiniz” dediğinde sayın İmamoğlu; “ben tavır koydum” dedi ama YSK ya CHP itiraz dilekçesi verdi oyların sayılmaması için!.

İstanbul seçimlerinin şaibeli olduğunu bir kez daha anlamış olduk, sayın İmamoğlu kendisine sorulan soruları savuşturmak için müthiş senaryolar çizdiğini programı izleyince  anladım.

Vallahi Ahmet Hakan bile sayın İmamoğlu karşısında susmak zorunda kaldı, usta sunucu söz alacak zaman nerde ise bulamaz hale geldi İmamoğlu anlattıkça anlatıyor ve gerçekleri çarpıtarak anlatıyor!.

TV sunucusu Ahmet bey; “ tamam o zaman neden oyların sayılmasını siz de istese idiniz” dediğinde İmamoğlu öyle bir manevra yaptı ki; “YSK seçim kararı verince biz daha önemli açıklama yaptım, hodri meydan bütün seçimler yenilensin dedim” deyince vallahi şoka girdim, İmamoğlu felaket kelime oyunu yapıyor her TV sunucusu bununla baş edemez!.

TV Sunucu  Ahmet Hakan, sayın İmamoğlu’na;  “AK Parti Büyük Şehir seçimlerine itiraz etti, sizde tamam hepsi sayılsın deseydiniz?” sorusuna verdiği cevabı dinleyince ben pes ettim!, neden mi vallahi verdiği cevaplar öyle enterasan ki, işi bilmeyen insanların bu sayın İmamoğlu’na inanmaması mümkün değil, verilen cevap; ben daha önemli teklifi yaptım bütün seçimlerin yenilenmesini istedim” demesi karşısında, pes dedim!.

Hani zaman zaman yazıyorum “memlekette algı operasyonu yapılıyor” diye, sayın İmamoğlu’da gazeteciye aynı operasyonu yaptı, aslında Ahmet bey usta gazeteciliği ile gerekeni yapardı ama fazla üzerine gitmedi, sayın İmamoğlu kendisine sorulan sorulara değil, kendisi TV karşısında şov yapmak isteği vardı.

Neden mi?, sayın İmamoğlu büyük şehir belediyesinde gördüğü bazı hususları sürekli gündemde tutarak seçim kazanmak istiyor, doğruluk derecesini bizler bilmiyoruz, kendisi büyük şehir belediyesinde gördüğü hataları söylerken, gazetecilerde daha önce görev yaptığı Beylik Düzü Belediyesinde var olduğu iddia edilen yanlışları sorduğunda alınacak cevap yine başka taraflara çekilerek pas geçilmek istenecektir.

Seçimlere fazla zaman kalmadı, sayın İmamoğlu’nun ikna kabiliyeti var, olayları kendi tarafından anlatınca her şey tos pembe, ama Beylik Düzünde var olduğu iddia edilen yazılara bakınca, öyle çok güzel belediye başkanlığı yapmadığını görüyoruz.

Sonuç olarak herkes işini yapacak, gazeteci sorusunu soracak, muhatabı belediye başkanı ise o doğru cevapları vermekle yükümlüdür.

İnsanlarımızın soru soran gazeteciye; “şu soruyu nasıl sorar, sana ne, başka belediye başkanını savunmak sana mı düştü” dememelidir.

Bizlerde TV yayını yapık zaman içinde halen mesleğimizi yapıyoruz, bir kişiye soru cevap şeklinde haber yapacak olursak sorduğumuz soruların cevaplarını alana kadar sormaya devam ederiz, bizde kural budur.

CHP adayı sayın Ekrem İmamoğlu iyi yetiştirilmiş, özel konumlarda yetişmiş olduğunu düşünüyorum, ama usta gazetecilerin karşısına çıktıkça çok hata yapacağını ifade etmek isterim, ama yaptığı açıklamalar kendi cephesinden doğrudur, onu bilemeyiz.

Günün Sözü: HER SIRTINI SIVAZLAYANI DOST SANMA, BELKİ BIÇAKLAYACAK YER ARIYORDUR. HZ. ALİ