yesilniksar

FIRSATI GANİMET SAYANLAR!.

Millet olarak önemli günlerden geçiyoruz, ülkemiz üzerine oynanan oyunları millet olarak görüyoruz.

Ülkemiz üzerine oynanan oyunları gören millet olarak, ülkemizin bölünüp parçalanmasını isteyen başta ABD ve taşoranlarının ihanetlerini anlamak mümkünken, bu ihanetleri fırsat bilip halkımıza zamları ile zulüm yapmak isteyenlere ne demek gerekir?.

ABD nin ekonomik hain saldırısı karşısında ülkemiz parasının dolar karşısında 10 TL lik bir kayba uğrayacağını düşünerek dolar alımı yapanlar, bugün kendilerini mutlu hissediyormudur?.

Bugün ülkemizde yaşayan her insan elini kulağına alıp türkü söyleyebiliyor, bacak bacak üstüne atıp kahvesini yudumluyorsa, her istediği yere gönül rahatlığı ile gidiyorsa bunun mutlaka bir nedeni vardır, bunun en önemli nedeni Türk milletinin tüm zor şartlarda birlik ve beraberliğini muhafaza etmesi ve ülkemizin yönetimini elinde tutan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ile devletimiz dimdik ayaktadır.

ABD nin başlattığı ekonomik darbeyi fırsatçılık olarak değerlendiren bazı aklı bozuk insanlar, en büyük ihaneti yaptıklarını unutmaması gerekir.

ABD kendi parası Dolar ile ülkemizi kuşatmaya başlayınca içimizdeki bazı aklı başında olmayanlar, sanki düğmeye basılmış fırlayan toplar gibi zam furyasına başladılar, bu zam furyasına katılan çok çeşitli kesimlerin olduğunu görüyoruz, işin daha vahimi ise kendisini AK Partinin sahibi sanan işletmeler ve iş adamları, ticaret  erbapları da zam furyasında öncüler arasındadır.

İnsanın vicdanı kararınca, eli vicdanında değil de cüzdanında olunca zam furyası birden patlayı veriyor, halkın aldığı hemen hemen her şey zamlanıyor!, Türk milleti bu ihaneti ve kötülüğü asla hak etmiyor.

ABD nin dolar oyunu bazı kesimlerin iştahını kabartmış oldu, bazılarının cebinin dolduğu görüldü, cebi dolanlar öbür tarafa giderken ne götüreceksiniz?, her şeyden önce ülkenize ve milletinize ihanet etmiş bir birey olarak öbür tarafa yolculuğunuz başlayacaktır.

Bizlerde ticaret yapıyoruz, gavurun parası şuraya yükseldi diyerek hiçbir şekilde zam yapmadık hatta yaptığımız davetiler de % 10 luk indirimler uyguladık halen fiyatlarımız aynen devam ediyor, birileri gibi bizler asla ve asla fırsatçılık yapıp halkımızın cebine göz koymadık!.

Halkımızın ilk tepkisi içme sularına gelen zamlara oldu, pet şişelerdeki içme suları birden zamlandı verdi, halkımızda haklı olarak “Sudamı ABD den geliyor” diyerek tepkisini koymaya başladı, Damacana Sular 6-7 TL iken ABD nin ihanet ekonomik darbesi ile birlikte 10-11 TL den satılmaya başlandı.

Bir iki ay önce Su kolisi 6.5 idi, sonra 7.5 oldu, şimdi 10-11 TL den satılmaya başlanmış, Bardak Suyun kolisi 8 TL iken birden 12 TL ye satılmaya başlanmış, ilginç değil mi, Su üretimi yapan firmaların daha öncesinden mutlaka stokta hammaddesi varmıştır, doların yükselmeye başlaması ile birlikte Su satışlarındaki ani yükseliş mutlaka gözden geçirilmeli, halkın içtiği Sulara kimler ne amaçla zam furyası yaptı bunlar ortaya çıkmalıdır.

ABD nin ülkemiz üzerinde oynadığı ekonomik savaş karşısında neden ticaret yapanlar direnç göstermeyip birden zam furyasına geçtiler, hiç değilse ellerindeki stoklar bitene kadar insanların verdiği destek karşısında ticarette kazanan işletmeler ve firmalarda fedakarlık yapmaları gerekmez mi idi?.

Yukarıdaki örneklerimiz basit örnekler olarak görülse de halk nazarında ciddi karşılığı olan hareketlerdir.

Halkımızın ilk aklına gelen soru şudur; Doların 10 TL olmasını bekleyenler, bu ülkeyi sevenler mi?, yoksa ihanet edip kötülüğünü bekleyenler mi?.

Peki Dolar düşüşe geçti doların yükselmesi ile zam furyasına girenler dolar düşmeye başladığında indirim ne zaman yapacaklar?.

Her şerrin ortaya çıkması için her şeyi devletten beklemek doğru değildir, kazık yiyen halkımızda, kendisine yapılan zamları takip etmeli kimler hangi ürüne ne kadar zam yaptı?, kimler kafasına göre fiyatları yükseltti bunu ilgili kuruluşlara not olarak iletmelidir.

Halkımızın gördüğü zamlar dışında birde gizli zamlar var, yani her şartta halkın cebinden hızla çalınan paralar var.

Suya zam, Ekmeğe zam, Tuza zam, hele birde halkın daha çok kullanacağı ürünlere zamlar gizli yapılınca halkı canından bezdirmeye haksız kazançlar elde edilmeye devam ediliyor.

Halkın canını sıkan en büyük zamlar içinde Suya gelen zamlar görülüyor, hammaddesi yurt dışından gelmediğini biliyoruz, PETKİM  özelliştirilmiş olsa da bu kadar ani zamların PETKİM’den kaynaklanmadığı ifade edilirken Suya gelen zamlar büyük tepki çekiyor.

Şu bir gerçek ki ülkemizin içinden geçmekte olan sıkıntılı mücadeleyi kendilerine şahsi çıkar olarak sağlayanlar hem hükümeti zor halkın karşısında sokmaya çalışıyorlar, hem de halkı canından bezdirmiş oluyorlar.

Halka zamları ile sıkıntı yaratanları çeşitli şekillerde kontrol etmek ve ifşa etmek gerekir, gelen zamları kontrol etmenin en büyük kolayı halkın kendisidir, halkımız gelen aşırı zamları bir kuruma veya yetkiliye bildirmesi gerekir bun en kolay yolu belediyelerdir ama belediyelerde kendi ellerindeki kuru ve kuruluşlara aşırı zam yaparak zaten halkın tepkisini çekmektedir, o zaman bir farklı kuruluşa gelen zamlar iletilmeli, gerekli hukuki çalışmalar kısa zamanda hayata geçmeli ki halkın cebinden milyonları havadan kazananların önü kesilsin.

“Bir Musibet, Bin nasihatten İyidir” sözü bugünler için geçerlidir, ülkemize ve devletimize karşı yapılan ihanetleri görmeyip zam furyası yapanlar mutlaka bir gün utanacaktır.

Bayram geldi zamlar peşinden geldi, Domates Kış aylarından daha fazla olmaya başladı, Fasulye 6-7 TL Biber 2-3 TL, salatalık 2-3 Tl diğerlerini saymaya gerek yok, zam üstüne zaman yapanlar fırsatı ganimet biliyorlar.

Günümüzde Sebze ve meyvelerdeki zamların nedeni iklim şartlarının değişmesi ile birlikte sıkıntıların olduğu ifade ediliyor, bunun tekrarlanmaması için yetkililerde gerekli tedbirleri almalılar üreticiler fırsatları ganimet bilmemeleri gerekir, bizler bunları yazarken pazardan alış veriş yapan insanlarımız şunu ifade ediyor; “üretmeyen Niksar tüketiyor” diyerek sezlenişte bulunuyorlar.

Günün Sözü: ÜRETMEDEN TÜKETMEK BÖLGEMİZE AİT

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.