yesilniksar

Feyza Nur YILMAZ; ÖĞRETMEN OLMAK

Hepimizin hayatında dönüm noktaları vardır ve öğrencilik yıllarında buna vesile olan insanlar genellikle öğretmenlerimizdir. Pısırık, korkak veya tembel bir öğrenciyken herhangi bir öğretmenimizin bir umut dolu bakışı ile annemize bakarken duyduğumuz sevgi ve babamıza bakarken hissettiğimiz o güven duygusunu hissederiz işte o zaman değişim başlar çünkü bize inanan güvenen birilerinin olduğunu hissederiz. Zaten ihtiyacımız olanda budur. O insanın peşinden gidersin ve o insan bir öğretmense o zaman seni daha iyi şartlarda yaşaman için çalışacaktır çünkü öğretmen demek geleceğe sahip çıkmak demektir.

   İstisnalar var mı bilmem ama beni tanıdığım bütün öğretmenler öğrencilerinin geleceğinin iyi olmasını isteyen ve bunun için çalışan öğretmenler. Tabi ki öğretmenlerde bir insan bu yüzden her öğretmenin her sorunu olan öğrenciye umutla bakmasını ve yakından ilgilenmesini bekleyemeyiz. Ve her öğretmenin öğrencisinin ne kadar kötü oluşa olsun umutla bakmasını da bekleyemeyiz. Aslında sorun burada kendisinden ümidin kesildiğini anlayan öğrenci kendini büsbütün dünyaya kapatıyor ya da kendisine ümit veren kötü niyetli insanların peşinden gidiyor. Bir öğrencini bir öğretmenden istediği kendisine güvenmesidir o zaman hem okulunu hem sınıfını hem de derslerini daha çok sevecek daha çok çalışmaya başlayacaktır. Öğretmen olmak sadece kitaptakileri öğretmek değildir önemli olan neden öğrenmemiz gerektiğini bilmektir gerisi zaten kendiliğinden geliverir. Bir öğrencinin hayali olmazsa çalışmak için bir nedeni olmaz çalışsa bile mutlu olacağı işi yapma olasılığı çok düşük olur ve hayatı boyunca mutsuz olacağı bir ortamda çalışır. Çalışkan bir öğrenciyi iyi bir yerlere gitmesi olası bir durumdur önemli olan kötü öğrenciyi keşfedip iyi bir yerlere gelmesini sağlamaktır. Hayatın gerçekleri ne kadar acı olursa olsun hayallerimizle bunların üstesinden gelebileceğimizi öğretmeli bize hocalarımız. Öğrenciye imkansız diye bir şeyin olmadığı öğretilmelidir büyük düşünen nesil büyük işler yapar güzel yerlere gelir ülkesini de büyütür. Bunları öğrenciye aşılayacak olan en önemli etken öğretmendir çünkü öğretmen demek bilgili bir nesil demek.

    Öğretmen demek gelecek nesiller için umut demektir çünkü okumuş bilgili nesil her ülkenin istediği bir durum. Gelecek gençlikte saklı gençlerse öğretmenlere emanet. İşine emek veren bütün öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyorum.

    Sağlıcakla kalın…

Feyza Nur YILMAZ

Ahmet Altıkulaç Anadolu Lisesi

12-B

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.