Cemalettin Bilgin

DÜNYA TOPRAK GÜNÜ!…

5 Aralık Dünya Toprak günü

5 Aralıkta Dünya Toprak günü olarak kutlanıyor.

Bugün 8 Aralık 2021 tarihinde olmamıza rağmen kutla gecikmeli olarak değerlendirmeye alındığını gördük.

Dünya Toprak Günü ilgimi çekti yapılan toplantıya katıldım.

Dünya Toprak günü konulu program Niksar Belediyesine ait çok amaçlı salonda yapıldı, toplantıya Kaymakam sayın İlhami doğan, Belediye Başkanı sayın Özdilek Özcan, kurum yetkilileri, mahalle muhtarları ve Niksar Belediyesine ait “Arıtma Çamurunun Toprakla Kullanılması” olarak çalışmaların devam ettiği AB ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Niksar Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü projeyi yürüten firma yetkilileri katıldı.

Toprak ve Su konusu olunca ilgimi daha çok çekti, sanırım bu proje çalışması için purosüdür gereği seminer çalışması olarak davetler yapıldı.

Gerçekleşen çalışmada, Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan gündem dolayısı ile birer konuşma yaptılar, tabiki konuşmaların ağırlığı, “Atık Su, Toprak ve aynı zamanda İçme suyu konularını içerdi.

Bugün 8 Aralık 2021 tarihi itibari ile henüz Niksar merkeze Kar yağmadı, çevredeki tepelere kısmen Kar yağışı gerçekleşti,  oda kısa zamanda eridi.

Velhasıl Kar yağışının olması gereken günlerde Kar yağışının olmaması, Suyun ve Toprağın önemini bir kez daha ortaya koydu.

Konu Toprak ve Su olunca “akan Sular duruyor”, toplantıdaki konuşmalar yapılırken konuşmacılar arasında olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilisi bir bayan konuşma yaptıktan sonra salonda dinleyici olarak gelen mahalle muhtarı Aydın Güneyli konuşmacıya su soruyu sordu; “Kelkit Vadisi üzerinde bir Maden Ocağı bölgesindeki Siyanürlü bir havuzun patladığını ve Siyanürlü suyun Kelkit Irmağına aktığı iddiaları var bu konudaki düşünceniz nedir? şeklindeki soruya verilen cevap çok manidardı, sorulan soru bölgenin hayati konusu idi, ama verilen cevap sıradan bir şekilde idi!….

Sahi neden 5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜ olarak kutlanıyor?

Toprak ve Suyumuza sahip olamayacak isek, bu günün kutlanmasının ne anlamı varki?

Toprak ve Su her devirde çok önemli idi.

Toprak ve Su için kimlerin ne kadar can kaybettiğini, acıları en iyi anlatan ağıtlar, Türküler anlatır ve aynı zamanda tarih kitaplarında yer bulur.

Bugün ne yaptık, insanlık için hayati önem taşıyan iki önemli hususta başlıklar ortaya atıldı, toplantıya katılan bir arkadaş  MADEN OCAĞINDAKİ SİYANÜRLÜ SULAR KELKİT IRMAĞINA AKTIĞI İDDİALARI VAR, BU KONUDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?” diyerek soru soruldu verilen cevap manidar, konuşmak için söylenen sözler ve bizlerde bayıltıcı bir anlatım yapan yetkiliden sonra son söz olarak; “sevgili genç kardeşim insanları bayıltacak kadar işin detayını anlatmanıza gerek yoktu, bakınız sözlerinizin bittiğinde salonda kimseler kalmadı, sizler bazı yetkililer ve biz buradayız, lütfen bir konuda daha dikkatli olmanızı isteriz” dedim!….

Gelelim sosyal medyada paylaşımı yapılan “ÇEVRE FELAKETİ” olarak ortaya konan  Giresun Şebinkarahisar bölgesinde meydana gelen bir maden ocağındaki Havuzun yıkılması sonucu 4.500 ton atık Doğaya zararlı maddelerin akması özellikle Kelkit Irmağına Kimyasal maddelerin akmış olması halkın tedirgin etmektedir.

Giresun Şebinkarahisar bölgesinde meydana gelen Maden ocağındaki havuzun yıkıldığı iddiaları karşısında bölgelerde henüz bilimsel çalışmaların yapılmaması da dikkat çekiyor!.

Kelkit Vadisindeki Akar Suların zehirleyici maden ocağı atıkları ile kirletilmesi bugünde yarında hem çevre felaketlerinin ortaya çıkmasına neden olacak, aynı zamanda bölgede ciddi hastalıkların gelecek günlerde ortaya çıkması halkın endişelendirmektedir.

Dünyada ve ülkemizde ve hatta bölgemizde 5 Aralık Dünya Toprak Günü kutlanası yapılırken, Toprakların ve Suların zehirlenmesine göz yumulması  neyin ifadesidir?.

Bugün, Toprak ve Suyun korunması için yapılan toplantı ve konuşmalar, aynı zamanda Atık Suların ve şehirlerdeki Kanalizasyon atıklarının belli merkezlerde toplanarak Doğanın zarar görmemesi için başlatılan çalışmalar halkın kafasını tamamen karıştırmaktadır.

Giresun bölgesinde meydana geldiği iddia edilen ve yine Niksar ve Erbaa ilçelerinde yapılması düşünülen Siyanürle Altın madeni işletilmesi fikri halkı tamamen tedirgin etmektedir.

Henüz bölgede ciddi bir deprem sarsıntısı olmadığı halde Giresun bölgesinde Maden Ocağının havuzunun patlaması, Niksar ve Erbaa ilçeleri bölgesinde yapılması planlanan maden ocakları konusunda halkın bundan sonra çok ciddi tepkiler vereceği sinyalleri geliyor.

Kelkit Vadisi yani Kelkit Irmağı yatağı ve bölgesi 1. Derece Kuzey Anadolu Fay hattında oluşu, Su kaynaklarının yeterli olmaması, yapılacak olan maden Ocaklarında çok aşırı derecede Suyun kullanılır olması yine halkı tedirgin etmektedir.

Dünya Toprak günü dolayısı ile Toprakların zehirlenmeye devam etmesi, gelecek günlerde yine bölgede çok sayıda Maden ocağını kurularak bölgenin bir felaket bölgesi olmasına çalışılması çelişkiler zincirini oluşturmaktadır.

TOPRAK VE SU yakın tarihte  ülkelerin bu iki önemli hayat kaynağı içinde savaşların olması kaçınılmazdır.

TOPRAK VE SU olmadığı sürece insanların hayatta yaşama şansı olmayacaktır.

O zaman TOPRAK VE SULAR zehirlenecekse neden Toprak ve Suyun önemini belirten konuşmalar etkinlikler yapılıyor?

İNSAN OĞLU DÜNYADA VAR OLMAYA BAŞLADIKTAN SONRA SU VE TOPRAK KONUSUNDA KKAVGALAR VE SAVAŞLAR BAŞLAMIŞTIR.

Bugün Toprak ve Suyun kıymetli olduğunu söyleyenler yaşanan felaketler karşısında suskun kalması düşündürücüdür.

Şu örneği vererek nokta koyalım.

Öğretmenler öğrencilerine; “çocuklar Sigara sağlığa zararlıdır, kesinlikle içmeyiniz” erken aynı düşünceleri savunan ve öğrencileri eğitmeye çalışan öğretmen okulun bahçesinde veya caddede Sigara içerek dolaşıyorsa, o öğretmenin sözleri öğrenciler üzerinde ne kadar etkili olur!.

Keşke sigara içen öğretmen sigara konusunda bir söz söylemese, inandırıcı olurdu!.

Keşke; Toprak ve Su konusunda konuşanlar toplantı yapıp insanlara anlatanlar, kendileri gerçekten hayatlarında Toprak ve Suya sahip çıkacak çalışmalar yapabilseler insanlar onları rehber olarak anacaklardır!…

Günün Sözü; Biri gelir seni sen eder, Biri gelir seni senden eder…  Şems-i Tebrizi

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.