Cemalettin Bilgin

DOĞAYI KORUMADA SAMİMİYET!.

DOĞAYI KORUMADA SAMİMİYET İSTERİZ.

Süzlü sözlerle, hamaset kokan yüzlerle, sahaya inmeden masa başında ahkam kesmekle DOĞA korunmamaktadır!.

Hani ülkemizde sıfır ATIK süreci başlatılmış idi?

Şayet Büyük marketlerde yapılan alış verişler karşısında NAYLON POŞETLERİN 25 KURUŞ karşılığında DOĞANIN KİRLETİLMESİ ÖNLENECEKSE, BUNUN BİR HAYAL OLDUĞUNU SÖYLEMEK BİLE ABESTİR!.

Ver 25 KURUŞU al Poşeti, evine ve iş yerine gittiğinde ve hatta yolda giderken at poşeti yolun içine, DOĞAYI KORUMUŞ OLURSUNUZ!….

BİR İŞİ YAPARKEN SAMİMİ OLMAK GEREKİR.

Samimiyetin olmadığı yerde cıngar çıkar, huzursuzluk olur.

Samimi olmayan sözler sahada yer almadıkça, kağıt üzerinde yazılan hiçbir şeyin değeri yoktur.

Bir etkili ve yetkili insan işin başına geçince ilk defa bir hızlı hamle yapıyor, yaptığı hamle gerçekten insanlık adına önemli bir hizmet olduğu halde, hamleler belli zaman sonra hayat bulmuyor ve yerle bir oluyor, yapılan ilk çalışmalar boşa gidiyor!.

Geçen gün;

NEDEN KENEVİR EKİMİ YASAK?

diye başladığım yazımda belli noktalar üzerinde durmuş idim, sonra biraz daha işin üzerine gittiğimde, KENEVİR ekmemenin bu ülkeye ve DOĞAYA NE KADAR ZARAR VERDİĞİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIM.

Neden KENEVİR EKTİRİLMİYOR? Sorusunun cevabı çok önemli!.

Neden DOĞA KİRLETLİYOR? Dediğimiz zaman, neden KENEVİR ektirilmediğinin cevabını buluyoruz!.

KENEVİR ekilirse, DOĞA daha sağlıklı olacak ve kalacak!.

KENEVİR ekildiğinde DOĞA daha az kirletilecek,

KENEVİR ekildiğinde ülke EKONOMİSİ daha güçlü olacak ve bugün ihtiyaç duyduğumuz yabancı paralar yurt dışına ürün almak için çıkmayacak!…

Her hafta Pazartesi ve Cumartesi akşamları saat 17.30 da FACEBOOK sayfamızdan yaptığımız canlı yayının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım.

Bizler için zor ve meşakkatli olan bir çalışmayı, sürdürmekte kararlıyım.

Bizler haftanın iki günü yaptığımız tahmine

45 dakika ile 1.5 saatlik zaman diliminde ülkemiz için çok kıymetli hizmetler yaptığımıza inanıyorum.

Pazartesi akşamı canlı yayın konuğum Başçiftlik Belediye Başkanı sayın Murat Tuncel idi, değerli dostum Murat beyle öyle güzel sohbetler yapma imkanımız oldu ki, ilk defa bir yayın yapmanın huzurunu yaşadım.

Değerli başkan ile kısa bir hizmet anlatımından sonra konular iç içi ve birbirinden ayrılmayacak noktaya geldi, sözler döndü dolaştı ve DOĞANIN KİRLETİLMEMESİ noktasına geldi.

Bir gün önce kendi köşe yazımda “NEDEN KENEVİR EKİMİ YASAK?” diye başladığım köşe yazımdaki isabetli tespitlerin bile az olduğunu gördüm.

Daha öncede ifade ettim, KENEVİR denince bazılarının aklına ilk defa uyuşturucu gelebilir amma, bu bitkinin ülke ekonomisine ve DOĞAYA ne kadar faydalı olduğunu kesinlikle bilmek gerekir.

Bazı insanlar Hint Kenevirinden içerek zevk almasını bilmeyiz bizler ülke ekonomisine yapacağı katkı ve DOĞANIN daha fazla kirlenmemesi, tahrip olmamasına bakıyoruz.

DOĞA KİRLENMESİN demek yeterli değil, DOĞAYI kirleten nedenleri bulmak ve onunla mücadele yapmak en doğru mücadele yöntemidir.

Yukarıda da ifade etmeye çalıştım, neden KENEVİR EKİMİ YASAK? sorusunun cevabını vermek gerekirse, ülkemiz ekonomisinin ayağa kalkmasını istemeyenler KENEVİRİN EKİMİNİ YASAKLIYOR VEYA ZORA SOKUYOR!.

Birileri KENEVİRİ içim ürünü olarak görebilir amma, Kenevirin sanayi ürünü olarak ülke ekonominse ciddi katkılar sağladığını ve DOĞA dostu olduğunu ortaya koymalı, savunmalı ve ülke ekonomisine katkılarını ortaya koymalıdır.

Ülkemiz ekonomik sıkıntılar yaşarken neden her bakanlık kendi anında ülke ekonomisine katkı sağlayıcı çalışmalar yapmaz?

Bir kez daha ifade etmek isterim.

Ülke ekonomisinin lokomotifleri arasında TARIM Bakanlığı vardır.

Ülke ekonomisine KENEVİR ekimi yapılarak milyarlarca Dövizin ülkemizde kalması sağlanacakken, neden ülkemizde KENEVİR ekimi serbest yani kontrollü serbestlik yapılmıyor?

KENEVİRİN yasak olması ülke ekonomisine ciddi darbe vurduğunu düşünenlerdenim.

Kenevir ürününü SANAYİ ürünü olarak görmek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak önemli ürünler içine alınması ve ekimi yapılacak olan bu ürün bu alanda ki sanayinin gelişmesini sağlayacak, Kağıt yapımında kullanılması ülkemizdeki Ormanların korunmasına katkı yapacak, Kuş türü hayvanların önemli gıda yiyecekleri arasında olan bu ürün aynı zamanda dışa bağımlılığı da azaltacaktır.

Köylerde gençler yaşamaz oldu, köylerdeki arazileri ekip dikecek gençler nerede ise kalmamışken, tarım bakanlığı ürün yelpazesini günün şartlarına göre çoğaltması gerekirken neden alternatif ürünlerin hayat bulmasını sağlamıyor?.

Yasakçı zihniyet bu ülkeye çok zarar verdi halen birileri “YASAK” diyerek ülke ekonomisine köstek olmaya devam ediyor.

YASAKÇI ZİHNİYET BU ÜLKEYE BÜYÜK ZARARLAR VERİYOR!.

Yasak demek, iki dudağın arasındaki saniyelik bir sözle başlıyor!.

Amma ülke ekonomisine katkı sağlamak, ülke insanının refah seviyesinin yükseltmek ise her kişinin işi değil, er kişinin işi olduğu için, er kişi olmak çalışmayı, mücadeleyi gerektirmektedir.

Günümüzde ne yazık ki YASAK sözü fala hayat buluyor, sıkıntıya düştüğümüzde; “yabancı güçler ülke ekonomisine zarar veriyor” diyerek başlıyoruz söze.

Evet yabancı güçler ve kişiler ülkemiz ekonomisini baltalamak için uğraşırken, yerli işbilikçilerde ülke ekonomisinin ayağa kalkamaması için uğraşmıyormu?

O zaman kimseye bahane bulmaya gerek yok.

Özgür dünyada, uzay çağının yaşandığı günümüzde ülke ekonomisine katkı sağlayacak ürünlerin ekimi YASAKLARKA değil kontrollü serbest bir ekim yaptırarak destek verilmeli, yabancıların ekonomik baskısından kurtulmayı sağlamalıyız!….

Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülkedir, yeter ki yancılarla iş birliği yapan içerdeki iş birlikçileri saf dışı bırakıp ülke ekonomisinin ayağa kalkması sağlanmalıdır.

Günün Sözü; DOĞA SÖZLERLE DEĞİL, SAHA ÇALIŞMASI İLE KORUNUR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.