Cemalettin Bilgin

DEVLETİN VE MİLLETİN HİZMETİNDE BAHANE KABUL ETMİYORUM.

Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı 4 Eylül 2019 Çarşamba günü Niksar’a gelerek mahalle, kasaba ve köy muhtarları ile toplantı yaptı, yapılan toplantıya Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan, Niksar belediye başkan vekili Selim Buyruk,  Tokat’ta bulunan kurum  İl müdürleri, Niksar ilçe müdürleri, İl Genel meclisi üyeleri katıldı.

Vali beyin katılımı ile yapılan toplantıya muhtarların katılarak dertlerini dile getirmesi güzel ve anlamlı bir çalışma idi.

Daha öncede ifade etmeye çalıştım, bizler Niksar olarak ve Tokat olarak Vali beyin çalışkanlığından mutlaka en verimli şekilde faydalanmamız gerekir, bizler bu dönemde Vali beyin yatırım anlayışından faydalanamaz isek artık Niksar’ın ekonomik anlamda ayağa kalkması söz konusu olmayacaktır.

Niksar önemli bir şansı yakalandığını düşünüyorum, çalışkan, iş yapmasını seven, yatırımcıya kucak açan, her konuda destek veren bir valiye sahibiz, Vali beyin bu enerjisi ve çalışkanlığına Niksar’a yeni atanan Kaymakam beyde eklendiğinde sanırım Niksar bu dönem yapamayacağı hiçbir yatırım olamaz.

Tokat Valimiz geleli 1 yıl oldu, gece gündüz Tokat’ta yatırım yapılmasına özen gösteriyor. Niksar’da Ceviz üretiminin artması ileri seviyelere çıkması için gayret ediyor, Ceviz dikim alanlarını bizzat gezerek çalışmaları yerinde inceliyor ve çalışma arkadaşlarına şu talimatı veriyor; “DEVLETİN VE MİLLETİN HİZMETİNDE BAHANE KABUL ETMİYORUM” diyor, bu söz çok önemli bir söz, tarihe ışık tutacak kıymetli bir sözün altını bizler çalışarak, yatırımları alarak katkı sağlamamız gerekiyor.

Söze bakarmısınız?; “DEVLETİN VE MİLLETİN HİZMETİNDE BAHANE KABUL ETMİYORUM. İşte Tokat’a ileri hamleler yapacak bu sözün sahibi valimiz Niksar’da bütün muhtarları dinledi; “arkadaşlar bizler bu makamlara hizmet yapmak için geldik, oturarak yatarak hizmet olmaz, bizler sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri doğrultusunda halkımıza hizmet için varız, sayın Cumhurbaşkanımızın şu sözleri önemlidir; “Problemleri  Halının altına yitmek yok” diyen sayın Cumhurbaşkanımız halkın hizmet alması konusunda çalışmaları takip ediyor, bizlerde devletimizin bir yetkilisi olarak bölgemizde yapılan ve yapılacak olan hizmetleri takip ediyoruz, kurduğumuz sistem ile, bölgemizde, fakir fukara, garip guraba, kimsesiz olup, temizliğini yapamayan, yemeğini pişiremeyen kimler var ise onların dertleri ile dertlenmek bizlerin görevidir, hizmet konusunda mazeret istemiyorum, sizlerinde bir derdi sıkıntısı olunca her zaman kapımız açıktır özümler üreteceğiz” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Tokat ilimiz şanslı, Niksar şanslıdır, inşallah artık geri kalmışlık zincirleri kırılacak ileri hamleler yapılacaktır.

Hani diyorduk ya; Un var, Yağ var, şeker var, Su var, helva yapacak usta gerekiyor” demiştik, artık var olan değerlerimize sahip çıkacak ustalarda mevcut, ustaların önüne malzemeyi koyacağız, yatırımcıyı davet edeceğiz, davet edilenlere sahip çıkacağız.

Niksar’a yapılan toplantıda hemen hemen her muhtar söz aldı mahallesinin, köyünün dertlerini dile getirdi.

Köy muhtarlarının dertleri bir hayli fazla olduğunu gördük, aslında çok dertleri varmış gibi gözükse de, muhtarlarımız mütevazi isteklerde bulundular, vali beyde; “arkadaşlar imanlar ölçüsünde her katkıyı yapacağız, geciken hizmetler olmuştur, hiç bir bahanenin arkasına saklanmak yok, mazeret üretmek yok, hizmete odaklanacağız” dedi.

Niksar merkez mahalle muhtarlarından Hakan Çakır mahallesinde bulunan  mahalle sakinlerinin sıkıntısını dile getirdi; “sayın valim mahalle halkım, mahallemde bulunan içkili alanlardan çok rahatsızlık duyuyor, belediye başkanımız halkımıza söz vermişti, “içkili yerlerin meskun alanlar” dışına çıkartacağını söylemişti, bunun hayat bulmasını istiyoruz” dedi, vali beyde başkan vekili ile kısa görüşme yaparak; “halkımız haklıdır, onları rahatsız eden her şey bizi ilgilendirir, yeni alanların yapıldığını taşınma sürecinin başladığını öğrendik, en kısa zamanda işyerlerinin o bölgeye taşınması için gerekli talimatları veriyorum” dedi.

Şıhlar köyü Muhtarı Ekrem Öncü; “grup yolumuz sıkıntılı daha geniş açılmasını istiyoruz” dedi. Günlüce köyü muhtarı Ömer Yaylacı; arazi toplulaştırmada sıkıntı yaşıyoruz, mutlaka çözüm bulunmalı vatandaş mağdur ediliyor, D100 karayoluna çıkan alt geçitte sıkıntımız var çözüm bekliyoruz, yaylamızda çeşme yapmak istiyoruz ve Doğadaki hayvanlarında Su içmesi için havut yapmak istiyoruz” dedi. Haydarbey köyü muhtarı Rıza Kara; “sayın valim bölgemizde bulunan Kum ocakları toprak yapısının bozdu, sulama sularımız tamamen çekildi, bu konuda destek bekliyoruz” dedi. Mezra köyü muhtarı; “yolumuz bozuldu asvalt yapıldı ama hemen bozuldu, 2020 programına alınmasını istiyoruz” dedi. Gülbayır köyü muhtarı   Mustafa Sulu; “yolumuza asvalt malzemesi dökülmüş ama tamamen bozuldu, asvalt yapılmış olsa idi yapılan masraf boşa gitmemiş olurdu yol sıkıntımızın çözülmesini bekliyoruz” dedi. Şahinli köyü muhtarı; yolumuz sıcak asvalt yapıldı ama yanları tamamen düşük kaldığı için araçlarda çok sayıda kazalar oluyor asvalt kenarlarının dolmasını istiyoruz” dedi. Bilgi köyü muhtarı; “Yeşil Yol çalıması başladı ama uzun zaman alacak gözüküyor hiç değilse beton parke ihtiyacımız karşılansın istiyoruz, Kanalizasyon sıkıntımız var, insanlarımızın sağlığını tehdit ediyor, çözüm istiyoruz” dedi. Hacılı köyü muhtarı; “Toplulaştırma yolu verdik ama yol çok bozuldu, yolun yapılmasını bekliyoruz” dedi. Ayvaz mahallesi muhtarı Hüseyin Ergüden; “Sulugöl göletimiz sulama döneminde yeterli imkan vermiyor göletin onarılmasını bekliyoruz, ayrıca sokak köpekleri halkımızı sıkıntıya sokuyor bu konuda çok mağduruz çözüm bekliyoruz” dedi. Mutluca köyü muhtarı; asvalt yolda sıkıntımız var, parke ihtiyacımız var çözüm bekliyoruz” dedi. Çatak köyü muhtarı Tacettin Özdemir; köprü sıkıntımız var, yolumuzun tamir edilmesi gerekiyor” dedi. Eyneağzı muhtarı; Alaattin Sarıkaya; “yollarımız bozuk parke ihtiyacımız var”, dedi.  Ormancık köyü muhtarı Rıza Cıkla; “Su sıkıntımız var, yol sıkıntımız var, beton parke istiyoruz, sondaj  su bölgesi çalışmıyor destek bekliyoruz, ayrıca Kütüpanemiz var destek bekliyoruz” dedi. Kültür mahallesi muhtarı Lütfiye Kepenek; mahallemizde maliyeye ait bina var, duvarlarında çatlaklar var her an yıkılabilir tedbir alınmasını istiyoruz” dedi. Bahçeli evler mahallesi muhtarı Cezmi Yıldırım; mahallemizden geçen dere yatağı ıslah edildi ama yarım kaldı, çok tehlikeli hale geldi çözüm bekliyoruz” dedi.

Görüldüğü gibi köy ve mahalle muhtarlarımız dertlerini dile getirdi, Vali bey konunun muhatapları olan kurum yetkililerine tek tek söz verdi, derdi olan ile çözüm üretesi gerekenler karşılıklı soru cevaplar verildi ve kısa zamanda çözüm üretilmesi istendi.

Sorulan soruları, verilen cevapları yazmaya devam edeceğiz, ama en güzel nokta, Vali beyin söylediği sözler; “DEVLETİN VE MİLLETİN HİZMETİNDE BAHANE KABUL ETMİYORUM” sözlerinin hayat bulmasıdır.

Günün Sözü: EŞŞEK ÖLÜR KALIR SEMERİ, İNSAN ÖLÜR KALIR ESERİ.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.