Cemalettin Bilgin

CİNAYET İŞLENİYOR!.

Ülkemizde DEPREMLER  ve SELLER can almaya devam ederken, bu felaketlerin yaşanmasına neden olanlar rahat hayatlarına devam ediyorlar!!!

Ne kadar acı bir gerçek değilmi?

Birilerini dünyalık ekonomik rantları uğruna onlarca, yüzlerce ve binlerce canımız kayboluyor, rant kazananlar evlerinde keyifle hayatlarına devam ediyorlar!.

Cinayet yalnızca Silahlamı işlenir?

Ülkemizde yaşanan Depremler, Sellerden sonra yaşanan süreçlerde ölen insanların ölümüne neden olanlar CİNAYET işlemiş olmuyor mu?

Bilim insanları her şey açık ve net ifade ediyorlar, “zemini ÇÜRÜK SIĞ bölgelere, DEPREM Fay hatlarının geçtiği bölgelere yerleşmeyin” diyorlar.

Atalarımız ve bilim insanları şunu diyor; “Derelerden ve Deniz kenarlarından uzak durun, bu bölgelere yerleşmeyin” diyorlar, bu uyarılara aldırış etmeyenler ve bu bölgeleri yerleşime açanlar Cinayet işlemiyormu?, söz konusu bölgelere konut yaptıranlar, ölen insanlardan dolayı cinayete teşebbüs etmiyorlarmı?.

11 ilde meydana gelen Deprem sonrasında on binlerce insanımız öldü, on binlerce insanımız yaralandı ve sakat kaldı, halen bu yaşananlardan ders almadan, bölgemizde şehrimizde konut yapanlar ne yapmak istiyor?

Daha ne yazalım?

Cinayete teşebbüs, veya yaşanan felaketler olunca “Cinayet işledi” diyerek haber yapacağız!!!

Zemini çürük, SIĞ, Killi, Milli, Çakıllı zeminlere sahip bölgelere konut yapmak, ev yapmak, altına işyeri yapmak CİNAYETTİR!.

KİM NEDEN ISRARLA ZEMİNİ ÇÜRÜK BÖLGELERE YAPILAŞMA YAPILMASI İÇİN ISRAR EDİYOR?

SANIRIM DÜRÜST BİLİM İNSANLARI DIŞINDA, RANTÇILARA RANT KAZANDIRMAK İÇİN BAZI SÖZDE BİLİM İNSANLARI ŞUNU SÖYLÜYOR; NİKSAR’DA 1939-42 DE ŞİDDETLİ DEPREM OLMUŞ ENERJİ BOŞALMIŞ O NEDENLE BÖLGEDE 100 YIL DAHA DEPREM OLMA İHTİMALİ YOK” diyerek ne yapmak istiyor?

Bir Toprağın 2 santimlik kalınlıkta verimli hale gelmesi için 1000 (BİN) yıl geçmesi gerekirken, bizler VERİMLİ TOPRAKLARI BETON YIĞINI HALİNE GETİRMEYİN diyorduk!, kimse aldırış etmedi, bu sözlerimizle birlikte “NİKSAR KUZEY ANADOLUNUNUN EN RİSKLİ BÖLGELERİNDEN BİRİSİDİR, KELKİT IRMAĞI VE ÇEVRESİ EN RİSKLİ BÖLGELERDİR, NİKSAR ESKİ ERBAA CADDESİ, PETROL MEVKİİ YENİ HÜKÜMET KONAĞI, BAHÇELİ EVLER MAHALLESİ, KİREÇ KÖPRÜ MEVKİİ, ESKİ REŞADİYE CADDESİ YOL ALTI BÖLGELERİNE KONUT YAPILMASIN, YAPILAN KONUTLAR İNSANLAR İÇİN PAHALI ALINAN BİRER MEZARDIR” dedik ve diyoruz, yine aldırış eden yok!!!

NİKSAR’DA DAHA ÇOK PAHALI MEZAR ALINMAMASI İÇİN MUTLAKA KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAMALIDIR.

NİKSAR HALKININ SAĞLIKLI YAŞAMASI KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLIDIR.

Uzun zamandır Niksar özelinde pek fazla yazı yazmıyorduk, bundan sonra yazdığımız her yazının hedefi olacak, her yetkiliye ulaşması için sesimizin çıktığı kadar yüksek sesle konuşacağız, yazacağız, haykıracağız.

Düne kadar yapılanları “unuttuk ama, kontrol edilmelidir” diyoruz, hiç değilse bundan sonrasında ÇÜRÜK ZEMİNLİ bölgelere konut yapılmamalıdır.

İnsanlarımız “tedirgin” olmasın diyerek bölgeleri yazmamaya özen gösterdik ama rantla gözleri kararmış insanlar uyarılarımıza dikkat etmiyor, halen Bağlar mahallesinde konut temelleri atılıyor!!!

Birileri halkımıza PAHALI MEZAR HAZIRLIYOR VE SATIYOR!.

ZEMİNİ ÇÜRÜK BÖLGELERE KONUT YAPILIRKEN, DERE İÇLERİ VE KENARLARINA KONUT YAPANLAR MASUMLARMI?, TABİKİ ONLARCA CİNAYETE TEŞEBBÜS ETMEYE DEVAM EDİYORLAR!!!

NİKSAR DA ÇOK SAĞLIKLI BÖLGELER VARDIR, NİKSAR KENSTSEL DÖNÜŞÜMLE BERAER SAĞLIKLI YAPILAŞMAYA KAVUŞMALI, ZEMİNİ SAĞLAM, BİLİM İNSANLARI TARAFINDAN VOLKANİK ALAN OLARAK TESPİT EDİLEN BÖLGELERE KONUTLAR YAPILMALIDIR.

Yeni açılacak olan bölgeler zemin olarak çok sağlıklı ve sağlam, aynı zamanda verimli arazilerin katledilmemesini de sağlayacak, aynı zamanda, açılması düşünülen bölgeler Ormanlık alanlar içinde ve hazine arazileri olduğu için kişiler verimli arazileri parasal ranta çeviremeyecek, Niksar Belediyesi arsa zengini olarak bundan sonra yapacağı yatırımları borçsuz bir şekilde yoluna devam edecektir!!!!

Niksar’da cinayet zaman zaman Silahla işlense de bunun sayısı azdır, ama zemini çürük bölgelere konut yapılarak Cinayete teşebbüs çalışmaları çoktur, bir zaman gelecek yüzlerce, binlerce insanımız modern pahalı mezarlarda ölüme terk edilecektir!!!

Niksar’da dere yataklarının içine, önüne, arkasına konutlar yapıldı, zaman içinde olası bir SEL felaketi yaşanacak, pek çok insan ölümle yüzleşecek, çok sayıda maddi hasarlar olacak, sonra birileri; “DEVLET YOKMU?, HÜKÜMET YOKMU?” feryadı ile etrafı inletecek!…

Bizler Cumhurbaşkanımızın “6 Şubat Milat olmalıdır” sözünün Niksar’da hayat bulmasını istiyoruz, aksi taktirde felaketlerin en büyüğünü Niksar’da yaşanması muhtemel olacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tarihimizin en ağır can kayıplarından ve yıkımlardan biri olan 6 Şubat depremlerini inşallah afetler konusunda yeni bir miladın başlangıcı haline getireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak başta olmak üzere tüm şehirlerimizi en kısa sürede afetlere hazırlıklı hale getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi, bu sözlere Niksar olarak sahip çıkalım ve devletin her imkanından faydalanıp sıkıntıların en aza inmesini sağlayalım.

Niksar’da ertelenen her zaman, Niksar halkı için tehlikedir, bu sıkıntıların fazla olmaması için, gün BUGÜNDÜR, yarın çok geç olacaktır.

Bu konuda bundan sonra çok yazacağız, çok konuşacağız, Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi “asla taviz vermeyeceğiz” başka çaremiz kalmadı, gerekirse riskli bölgelerde konut yapanları yargıya şikayet edeceğiz!!!.

Günün Sözü; Mücadele yer yüzünde olsa da, Hüküm Sema’dan gelir.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.