yesilniksar

Doğa EKER; BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM

Önce velilerimizin okula ve öğretmene bakışını tanıyalım Rehber öğretmen anneye derki; Hanım efendi; oğlunuz sürekli okuldan kaçıyor, bu devamsızlıkla sınıfında kalır lütfen takip edin. Nasıl kaçıyor? Hocam nasıl izin veriyorsunuz kaçmasına? diyen annedir…

Veli okulun toplantısına gelir, müdür konuşur; Sayın veliler okulumuzda spor aletleri eksik bunun için sizden yardım bekliyoruz… Veli elini kaldırır söz ister; hocam benim oğlanı kulplu beygir olarak kullanabilirsiniz… diyen babadır…

 Hocam yazılıyı okudunuz mu… Yok henüz okumadım kızım Hocam ne zaman okuyacaksınız… Okuyunca söylerim kızım … Hocam şimdi okusanız olmaz mı… Okuyunca söyleyeceğim kızım… Hocam bu gece okusanız olmaz mı … diyerek öğretmeni çıldırtan öğrencidir.

Her gün bin bir sorunu içinde güler yüzüyle baba olan anne olan ve hep okulda olan bizleri asla terk etmeyen cehaletin savaşçısı fedakâr öğretmenlerimizdir.

 ‘‘Öğretmenler! yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’‘ diyen Baş öğretmen Atatürk’ümüz, bu evrensel özlemini, Onuncu Yıl Nutku’nda şöyle dile getirmiştir:

‘‘Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafıyla, atinin yüksek medeniyet ufkunda, yeni bir güneş gibi doğacaktır.’‘ diyerek bütün öğretmenleri Dünya’nın en kutsal varlıkları sayarak armağan ettiği gün 24 kasımı hepimizin adına saygı ile kutluyorum …

 Ulusların refah ve huzur düzeyine ulaşabilmek için bulabildikleri tek yol ‘‘eğitim- öğretimdir. Devlet, eğitim ve öğretim görevini öğretmenlerine vermiştir. Öğretmen kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.’ Demiş Horace … Öğretmenlik tüm mesleklerin anasıdır. Eğer doktor, mühendis, sanatkâr, mimar, profesör ve özellikle insan olabilmiş isek bütün bu erdemli kutsal mesleğin sahibi öğretmenlerimizin eseriyiz. Bizi insan içinde insan gibi yetiştiren, eğitim ve öğretime gönül vermiş ve yürekten inanmış tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı ulusal günlerini kutlar, saygıyla ellerinden öperim. Binlerce, yüzbinlerce teşekkürler sana öğretmenim!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.