Cemalettin Bilgin

BUGÜN KONUŞMADIKLARIMIZI, NE ZAMAN KONUŞALIM?

BUGÜN KONUŞMADIĞIMIZ BİR KNUYU NE ZAMAN KONUŞACAĞIZ?

Dünya da var olan ekonomik sıkıntıları konuşurken, ülkemize ve insanlığa faydalı olan bir BİTKİYİ ne zaman konuşacağız?.

Daha öncede ifade etmeye çalıştım, Cenabı Allah Dünyayı insanlığın hizmetine sunmuş ve insanların faydalanması için binlerce nimeti yine insanlığın, bütün canlıların hizmetine sunmuştur.

Yaşadığımız dünyada doğru ve yanlışlar vardır.

Yani bu fani dünyaya imtihan için gelmişiz, imtihanımızı doğru ve yanlışları değerlendirerek vereceğiz ve ebedi yolculuğa çıkacağız.

İnsanlık için veya bütün canlılar için sunulan nimetlerin kıymetini bilmek, zararlı olanları seçerek zararsız hale getirmek yine bu dünyada insanlar yaşadığı sürece yapması gereken işlerdir.

İnsanlık için, ülkemiz ekonomisinin sağlıklı olması için, DOĞANIN daha fazla kirlenmemesi için her insan üzerine düşen görevi yapmalıdır!.

Bizlerde yaşadığımız süre içinde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.

Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak için Hükümet gerekli çalışmaları yapmaktadır, yapılan çalışmalar yeterlimidir? Değildir

O zaman bizlerde ülkemizin dışa bağımlılığı, hammadde ihtiyaçlarını kendi ülkemizde üretmek için gayret ediyoruz.

Gündemimizde yine KENEVİR BİTKİSİ VAR.

Daha öncede ifade ettim; KENEVİR DENİNCE BAZI İNSANLARIN AKLINA UYUŞTURUCU GELİRSEDE, BİZİM UYUŞTURUCU MUHABBETİ İLE BİR İŞİMİZ OLMADI OLMAYACAKTIRDA.

Günümüzde ekonomik sıkıntılar varken çözümler, çareler bulmak zorunluluğu vardır.

Şimdi bakalım KENEVİR ne işe yarıyor?.

Endüstriyel hammadde üretimi amacıyla yetiştirilen kenevir bitkisinin ise uyuşturucu etkisi yoktur. İngilizcede Hemp olarak da anılan bu kenevir türlerinde, uyuşturucu etki gösteren psikoaktif madde (THC) içeriği oldukça düşük, tehlikesiz sayılabilecek düzeydedir.

Kenevir bitkisini üretenler ülkemizde Sanayi ürünü olarak üretilmektedir, kaçak olarak uyuşturucu olarak kullanmak isteyenler vardır, bu uyuşturucu ile ilgili devletimiz zaten mücadele yapmaktadır.

Endüstride Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Kenevir, ilaç yapımı (medikal), kağıt yapımı, yakıt yapımı, kumaş yapımı, otomotiv sektörü ve kozmetik yapımında kullanılıyor. Lifleri dayanıklı ve oldukça uzundur. Bu özelliği nedeniyle çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir.

Yapraklarının tıpta ve kozmetikte kullanımları vardır. Tohumu ise oldukça yağlı olması açısından yakıt ve oldukça besleyici olması açısından da gıda olarak kullanılmaktadır.

Sabun yapımı ve boya yapımında da tohumlarından yararlanılır. Tohumları kuşların en sevdiği besinlerden biridir. Bu ürün kanatlı hayvanların beslenmesinde çok önemli rolü vardır, ülkemiz bu ürünün ithalatından dolayı önemli dövizler ödemekte ama buradaki bir ayrıntı var, yurt dışından gelen ürünlerin “kavrulması” istendiği için ekonomik ömrü bitmektedir, bu konuda Tarım bakanlığının ilgili birimleri masa başında oturarak çalışma isteklerinden dolayı ürünler yurt dışından gelmekte, bu konuda da ciddi sıkıntılar yaratmaktadırlar, bu sıkıntıların önüne geçmek gerekir, Cumhurbaşkanımız KENEVİR konusundaki üretimle ilgili zaman içinde düşüncelerini paylaşmışsa da ne yazık ki, İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINDA nasıl ki sayın SELÇUK BAYRAKTARIN önü kesilmek istendi ve bugün sayın Bayraktar’ın çalışmalarına Cumhurbaşkanımız destek verdi ve ülke savunması daha bağımsız hale geldi ise, inanıyorum ki KENEVİR konusunda da sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin Milli ve Yerli  üretimine destek olacak bu ürün içinde gerekli desteği vererek ülke ekonomisine katkı sağlanmasını sağlayacaktır.

Kenevir çok güçlü bir bitki türüdür ve üretiminde ilaç kullanımına neredeyse hiç ihtiyaç duyulmaz.

Bunlara ek olarak;

İnşaat malzemesi,

Plastik malzeme,

Kağıt,

Kuyumculuk,

Ayakkabı,

Hayvancılık,

Biyoyakıt,

Toprak ve su arıtılması gibi alanlarda da kullanımı mevcut.

Son dönemlerde araştırılan bitkiler arasında yer alan Kenevirin yaprakları ve liflerinin yanı sıra tohumları da değerlendiriliyor. Kenevir tohumları, yağlı olması nedeniyle yakıtta ve besleyici özelliğiyle de gıda ve ilaçlarda kullanılmaktadır. Peki,  Kenevir nedir? Kenevir nelerde kullanılır? Kenevirin kullanım alanları…

Bazı özel bitkilerle gündelik ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, ancak bu bitkilerin hiçbirisi kenevir kadar geniş çaplı kullanım alanına sahip değil. Uyuşturucu etken özelliği yüzünden uzun bir dönem Türkiye – ABD ilişkilerini bile sekteye uğratan, ilaç sanayisinden giyime, kozmetikten teknoloji sektörüne kadar her yerde karşımıza çıkan kenevire değiniyoruz.

Türkiye bu özel bitkinin üretimini kontrol altında tutuyor, binlerce çiftçi kenevirle geçimini sürdürüyordu. Hem siyasi, hem ekonomik hem de teknolojik açıdan kenevir, Türkiye için büyük önem taşıyordu. 60’lı yıllardan günümüze kadar uzanan süreçte ABD ve Türkiye arasındaki ilişkiler, sık sık kenevir konusunda sıkıntılar yaşanmasına neden oldu. Şu anda Türkiye’nin yalnızca 19 kentinde, izinli ve ruhsatlı olarak kenevir yetiştiriciliği yapılıyor. Uyuşturucu etken kaynağı olarak üretimi ve dağıtımının ciddi cezaları bulunuyor.

Ülkemizde  belli bir bürokratik yapıda olanlar, ne yazık ki oturdukları koltukların sıcaklığından dolayı gün kurtarmakta maharetliler.

O zaman son söz olarak şunu ifade etmek isteriz.

Bugünkü sıkıntılı zamanlarda bizler, yani bu ülkede yaşayan insanlar elini taşın altına değil, gövdemizi taşın altına sürmez isek, yarın ne işe yarayacağız?

Gün bugün, yarın zaten geç olacaktır.

Günün Sözü; Öyle bir gün gelir ki, Açmaz dediğin çiçekler açar. Gitmez dediğin dertler gider. Bitmez dediğin zaman geçer. Hayat öyle bir sır ki; Önce Şükür, Sonra Sabır, Sonra da inanmak gerek.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.