Tokat bölgesinin kalınma hamleleri için Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü Niksar’a gelerek bir dizi çalışmaları yerinde inceleyen ve bölge halkı ile sohbetler yapıp, yapılması gereken hizmetler ve yeniden yapılması istenen hizmetler hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Niksar Sarıyazı köyündeki toplantı hakkında kısa bilgiler vermiştim, Sarıyazı köyümüz eline geçen imkanları birkaç kişinin kişisel düşünceleri uğruna asla kaybetmemelidir.

Sarıyazı köyünün yıllarca mücadele yapıp, bir türlü var olan sıcak suyuna kavuşması, kesinlikle bölge ekonomisi ve köyde yaşayan insanların ekonomik olarak rahatlaması bakımından çok önemlidir.

Sarıyazı köyü kendilerine sunulan imkanları iyi değerlendirdiğinde bölgenin en zengin köyü olacağını buradan çok açık ve net ifade etmek isterim.

Şu bilinmelidir ki; dünyanın hiçbir ülkesinde en verimli toprakları ve yer altı zenginliklerinin boşa gitmesine razı olmaz.

Devletlerin bir biri ile olan savaşlarının nedenlerinden bir tanesi, yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip olan ülkelerin ellerindeki değerlerinin güçlü devletler tarafından ele geçirilme istekleridir, bu düşüncemizi hatırlattıktan sonra, Sarıyazı köyündeki değerlerin mutlaka kendi köy halkı tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmek isterim.

Sarıyazı köyünde çıkan sıcak termal Su devletin teşvikleri ile ve özel sektörün çalışmaları ile en verimli şekilde kullanılmalı, insanlığa hizmet etmelidir.

Sarıyazı köyünde çıkan sıcak Su çok amaçlı kullanılabilecek önemli bir yer altı kaynağıdır, bölgenin Kuzey Anadolu Fay hattında oluşu, çok fazla olmasa da yer altı suları bakımından zenginlik gösteriyor.

Niksar Ovasının çok verimli oluşu ve Ova haline dönüşmesi bölgemizdeki depremler sonunda oluşmasıdır, toprak yapısının özel oluşu onu gösteriyor, ayrıca Niksar Ovasının altında oluşan Su gölcükleri de, yine bölgenin doğal yapısından kaynaklanıyor, bu önemli yer altı zenginlikleri bugüne kadar yeterinde değerlendirilememiş, bundan sonra mutlaka en verimli şekil değerlendirilesi gerekir.

Ayrıca uzun yıllardan beri pek çok insanımız, Ormanlık bölgelerinden bir kısmının Çam ağaçları dışında, meyve türü ağaçların dikilmesi sonunda daha verimli olması istenirdi, son yıllarda yapılan çalışmalar ve toplantılardaki ama gündem maddesi; “bazı Ormanlık alanlarında Ceviz fidanı dikilmeli Ormanlık alanlarının ekonomiye daha ciddi katkılar sağlanmalı” sözleri hakim idi, işle fırsat geldi çalışkan bir valimiz sayesinde yıllardır seslendirilip bir türlü hayat bulamayan bölgenin Ceviz bölgesi olması sağlanacaktır.

Niksar Sarıyazı köyü bölgesinde bulunan 2700 dönümlük alanın belli kısmı mutlaka Ceviz fidanı dikimi yapılarak, ekonomiye ciddi katkı sağlaması gerekir, aksi taktirde bu imkanlar kaçar ise bölge halkı göç vermeye devam edecektir.

Vali bey Sarıyazı köyünden sonra Serenli beldesini ziyaret etti, yüzlerce Serenli halkı Vali beyi karşıladı, salonda yapılan toplantıya katılan insanlarla gerçekleşen sohbetten bizler son derece memnun olduk, Vali beyin; “arkadaşlar bizler buraya hizmet yapmak için geldik, köyünüz Ceviz dikimine uygun bir bölge, bu konuda destek verecekmisiniz?” sorusuna, yüzlerce insan; “evet” cevabını verdi, peki bölgede 1200 dönümlük alana Ceviz fidanı dikimini gerçekleştirmek istiyoruz, bu konuda bizlere dikilen Ceviz fidanlarına sahip çıkmanız bakımından destek verecekmisiniz?” sorusuna yine yüzlerce insan; “evet tam destek vereceğiz” cevabı ve alkışlarla karşılık verilmesi  görülmeye değerdi.

Bizler çalışan ve çalışkan insanları özellikle belediye başkanlarını seviyoruz.

Serenli beldesinde yapılması istenen kapama Ceviz bahçeleri konusunda belediye başkanı Nurettin Keleş kardeşimiz çok istekli ve çalışmada kararlı oluşu bölgeye yapılacak olan çalışmaları hızlandıracaktır.

Serenli beldesi bölgesinde 1200 dönümlük alana yapılacak kapama Ceviz bahçeleri Serenli halkını ihya edecek, ülkemizdeki ceviz üretim açığına da önemli katkılar sağlayacaktır.

Niksar Cevizi dikimine katkı sağlayan sayın Valimize ve ona inanarak tam destek verecek olan Serenli Belediye başkanına ve Serenli halkına teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

Kim yaparsa yapsın yeter ki üretim yapsın, “üretim yapmak istiyoruz” diyen her kim ortaya çıktı ise onlara mutlaka her konuda destek verdik vermeye de devam edeceğiz.

Serenli ziyaretinden sonra Niksar’a hareket edildi, Niksar’da Orman İşletmesi ziyareti gerçekleşti, Orman işletmesinin Ceviz fidanı yetiştirme seraları gezildi, başarılı çalışmalardan dolayı Orman İşletme müdürü İlhan beye teşekkür etti, ziyaret sırasında Vali beyin şu sözleri üzerine; “Cemalettin bey Niksar’da en çalışkan müdür kim?” diye sorduğunda hiç tereddüt etmeden; “sayın valim en çalışkan müdürü Orman İşletme müdürü İlhan beydir, gece gündüz millet ve devlet için çalışmaktadır” dedim, bu sözlerim gerçeğin tam kendisidir, bu  sözlerim üzerine alınganlık yapan olur mu? bilmem ama gerçek budur.

Vali bey Orman işletmesinden kısa bir Çay molası verdikten sonra Başçiftlik ilçemizi ziyaret ettik.

Sabah saat 09 da başlayıp akşam saat 17 ye kadar süren ziyaretlerde yorulduk tabi ki, ama böyle yorgunluklar hiç önemli değil, Vali beyi izlerken yanımda Gazetecilik bölümünü okuyan strajer Gülçin kızımızda vardı, okulda okumak güzel tabi ki ama iş sahaya inip hizmet yapmak farklı, yaz stajı için gazetemize müracaat eden Gülçin kardeşimizin iyi bir meslek sahibi olması için sahada çalışması ve ilk günlerde yoğun tempolu bir gün geçirmesi  onun için yorucu olsa da, inanıyorum ki, ilerleyen meslek hayatında bir ilin valisinin tarla, bağ ve bahçelerde inceleme yapıp, halka hizmet götürme isteği onun için ayrı bir önemi olduğunu düşünüyorum, Gülçin kardeşimizin şu sözleri kayda değerdir; “  Cemalettin abi sen hiç yorulmazmısın?, ne su içiyorsun, ne yemek yedin sen nasıl adamsın, ben çok yoruldum” sözleri gerçekler yansıtmaktadır.

Evet; yorucu ve yoğun bir gün idi, he aracı kullanmak, aynı zamanda gerçekleşen her ziyareti anlamlı kılmak için resimlemek önemli idi, Gülçin kardeşimizin hızla ziyaretleri resimlemesi için yoğun gayret sarf ettik, kendiside her fırsatı değerlendirip güzel resimler çekmeye çalıştı, okulda okumak ile sahada çalışmak arasındaki büyük farkı, sahada çalışan daha iyi anlıyor, öğrencilerin staj yaparak hayata başlaması sanırım en doğru karar olarak not düşmüş oluyoruz.

Başçiftlik notlarımızı yazacağız.

Günün Sözü: ÜLKE OLARAK ÜRETMEK MECBURİYETİNDEYİZ, ÜRETENE DESTEK  VERMEK EN BÜYÜK İBADETLER ARASINDADIR.