Niksar ekonomik bakımdan geri vitese attı, bazen hızla geriye gidiyor, bazen firene basıp duruyor, geri vitesten alıp ileri hamleler yapacak günleri bekliyor!..

Bu hafta Niksar için önemli günlerden birisini yaşadık, 1. nokta nihayet Niksar kedi kaymakamı ile yönetilmeye başlandı, sonra  iki önemli toplantı yapıldı.

İlginç değimli?, “Niksar kendi Kaymakamı ile yönetilmeye başlandı” demek, birilerine ilginç gelebilir ama, Niksar 1 yıldır kendi Kaymakamı ile yönetilemedi, bunun adına ne koyarsanız koyunuz, karar sizin.

Niksar 5 Eylül ve 7 Eylül  günlerinde iki önemli toplantı yapıldı, ilk toplantı Valimiz sayın Ozan Balcı’nın başkanlığında, diğer, yeni gelen Kaymakamımız sayın İlhami Doğan başkanlığında, her iki toplantı Niksar için hayati önem taşıyordu her iki toplantıyı da haber yaptık, onun dışında kendi köşemde birkaç defa konulara yer verdim, vermeye devam edeceğim.

5 Eylül günü yapılan toplantıya il ve ilçemiz kurum amirleri katıldı, toplantıya katılması gereken Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan yoktu, Niksar AK Parti ilçe başkanı Kemal Yılmaz’da en önemli zamanda salondan ayrıldı, bu notu neden yazıyorum?, önemli toplantıda her iki önemli makam sahibi kişilerin olmaması Niksar için kayıptır,  bu konuda gerekirse uzun uzadiye yazı yazabilirim!…

Niksar bu süreçlerde ileri hamleler yapamazsa, yapmaz ise bu Niksar’ın kaybı olacaktır, Niksar için daha telafisi olmayan süreçler yaşanacaktır. Bu sözleri neden yazıyorum?, inancım ve düşünceleri ve hayat tecrübelerim ışığında yazıyorum!.

5 Eylül günü Niksar Halk Eğitim merkezi salonunda bütün köy ve mahalle muhtarları var idi, toplantı adeta Niksar özelinde, Niksar’ın tüm sıkıntılarını bilen ve ortaya koyacak olan insanların birlikte oluşu ve çözüm bulacak en yetkili insanlarımızın bir araya gelişidir.

Her muhtarın veya ilgili insanın istek ve talepleri kayda değer, yapılması gereken hizmetler idi, köy muhtarlarımızın yolları için Asvalt talepleri, köy içlerindeki çamurdan kurtulmak için Beton parke istekleri önemli idi, bu haklı talepler dışında İçme Suyu sıkıntısı ve Sulama Suyu sıkıntısı yaşayan köylerin yine haklı talepleri Vali beyin yetkili insanlara yönelik olarak; arkadaşlar nedir bu sıkıntı?, neden karşılanmadı?” dedikten sonra sıkıntıların kısa zamanda giderilmesi için gerekli talimatları vermesi önemli idi, bizlerde bu önemli talepleri yazdık, tarihe ot düştük ve yapılan hizmetleri tek tek haberimiz olduğu sürece yazarak halkımızın bilgisine sunacağız.

Bilgi köyü muhtarının yol isteği üzerine İl özel İdare Genel sekreteri sayın Recep Gökçe; muhtarı sizin köye yapılacak olan Yeşil Yol projesi hiçbir köye nasip olmayan önemli bir yoldur, yolumuz kısa zamanda yapılacaktır, yapıldığında en cazibe merkezi olan köylerden bir tanesi olacaksınız” sözleri en güzel haberlerden bir tanesi idi.

Korulu köyü muhtarının; “kapalı siste sulama istiyoruz, ayrıca Jeotermal Suyumuz var çıkmasını istiyoruz” demesi yine bölgenin kalkınmasında önemli etkenlerden bir tanesi, çünkü Korulu köyümüz Domates hasadında önemli köylerden bir tanesidir.

Niksar Ovasında Mahmudiye, Gürçeşme, halen devam eden Günlüce, Kümbetli ve Ladik kasabaları bölgesinde yapılan arazi toplulaştırmaları konusunda muhtarların talepleri çok önemli idi, DSİ yetkilisi bu konuda topu taca atarak sözlerini geçiştirdi, konuyu yakından takip etmeye çalışan bizler verilen cevapları uygun bulmadığımızı ifade etmek isterim, toplantılarda bizlerde zaman zaman söz alıyoruz, ama bizler söz alında işler uzuyor, bazen susuyoruz, çünkü muhatapları kendilerini anlatamayınca bizler kötü oluyoruz!.

Zaman geçmeden Niksar da yapılan arazi toplulaştırmaları sağlıklı yürümeli ve arazilerde Toplulaştırma sağlıklı hale geldikten hemen sonra Sulama sistemleri mutlaka Vahşi sulama sisteminden, Kapalı sistem ile Yağmurlama ve en gerçekçi olanı Damlama Sulama sistemine geçilmesidir.

Bizler yıllarca yazıyoruz, bazen yetkililere bizzat konuyu dile getiriyoruz, ama her şeyi tam takip edip, çözüm bulmakta zorlanıyoruz, bu nedenlerden ki, toplantılarda iktidar partisi ve siyasi parti temsilcilerinin mutlaka olmasını istiyoruz. Arazi toplulaştırması ve Kapalı siste sulama Niksar’da yaşayan herkesi ilgilendiriyor.

Ayvaz mahallesi Muhtarı Hüseyin Ergüden; “sayın Valim bizler Sulugöl göletinin sağlıklı hizmet vermediğini ve konunun çözülmesini istiyoruz, arazilerimizin en çok Su ihtiyacı olduğu zamanda suyumuz kuruyor veya yeterli olmuyor” isteği karşısında Özel İdare Genel Sekreterimiz kısmen cevap verdi, DSİ topu taca attı yani “bu iş Özel İdarenin işi” dedi. DSİ il müdürünün işi başkasına havale etmesi yanlıştır, konu tam olarak DSİ nin çözeceği iştir, çünkü Su denince ilk akla gelen kurum DSİ dir, Sulugöl  Göletinin altında kalan binlerce dönüm arazi vardır her ürün bulunmaktadır en önemlisi bölgede çok sayıda Ceviz fidanı ve ağacı vardır bunların Su ihtiyacını Sulugöl göleti sağlamaktadır.

Sulugöl Göleti konusunda bugüne kadar sanırım iki defa tamirat yapıldı, ikisinde de yanlışlarla insanların gözü boyanır şekilde topraklar bir taraftan alındı, diğer tarafa aktarıldı!.. çok büyük yanlışlar yapıldı, bir daha yapılmaması gerekir, konuyu Vali beye özellikle aktaracağımı ifade edeyim.

Sulugöl Göletinin suladığı binlerce dönüm arazi bulunmaktadır, Gölet Su kaçırmaktadır, bu Göletin bulunduğu bölge en doğru ve sağlıklı bölgedir, bu göletin yerini tutacak o bölgede uygun bir başka arazi yoktur, bu gölet kendi kaderine terk edilmeyecek kadar değerlidir, ama ortada bilinmeyen bir oyun oynanıyor, buda devlet ve milletin zararınadır.

Şu ana kadar 5 Eylül toplantısı konusunda notlar yazdım, bizarda 7 Eylül tarihinde Kaymakam beyin yaptığı Güvenli okul, güvenli eğitim toplantısından bahsetmek gerekiyor.

Niksar Kaymakamımız sayın İlhami Doğan’ın başkanlığında yapılan toplantı, öğrencilerimizin okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmesi noktasında idi ama, konular konuşuldukça Kaymakam bey genel olarak Niksar’ın Güvenliği noktasına sözlerini getirdi, okullarımızda Güvenlik sağlandığı zaman Niksar şehir içi tam olarak güvenliği sağlanmış oluyor, çünkü her bölgede okulumuzun oluşu çok önemlidir.

Kaymakam bey, güvenli okulların olmasını isterken, uyuşturucu ve Bağımlılık konularında da dikkat çeken sözleri oldu, aynı zamanda Metruk binalar hakkında düşüncelerini dile getirdi, çok önemli konuları paylaşırken şu ilginç uyarı herkesi mutlu  edecek noktada idi; “TCK nın 278 maddesi olaylar karşısında halkın olayları durdurma hakkı vardır, olayı yaratanlara halkımız TCK nın 278 maddesine istinaden müdahale edebilir” dedi, yani olaylara müdahale eden Güvenlik kuvvetleri dışında olayı gören halkın olaylara duyarsız kalmaması gerektiğinin altını çizdi TCK 278 e göre müdahale hakkımızın olduğunu ifade etti, bu koynu daha detaylı yazmayı düşünüyorum, aslında bunu benim yazmamdan çok bir Hukukçunun veya Avukat arkadaşın yazması anlamlı olacaktır.

Bir Umut ışığı Doğdu Niksar’a, Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı ve Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan ile bu fırsatı değerlendirmek zorundayız.

Bitmedi ama devam edeceğiz.

Günün Sözü: HAK VE HAKİKAT MUTLAKA BİR GÜN TECELLİ EDECEKTİR.