Cemalettin Bilgin

BİR MUSİBET!.

BİR MUSİBET, BİN NASİHATTEN İYİDİR, sözlerini atalarımız boşuna söylememiş.

Cumartesi günü Niksar’da Doğalgaz kesintisi sonrasında insanlarımızın yaşadığı sıkıntıyı görünce, benzeri sıkıntıların yaşanması halinde neler yapılması gerekir?, onlara bakmak ve gerekli tedbirleri  insanlar olarak almak gerekir!.

Hazıra öyle alıştık ki!.

Pek çok insan artık çalışmadan yaşamayı kendisine görev saymış!.

Bazı insanlar öyle hazıra alışmış ki, yorulmadan, sıkıntı yaşamadan rahat hayat yaşanın keyfini çıkartırken, bizler gibi pek çok insan hayatımızı devam ettirmek için gece gündüz çalışıyor gayret ediyoruz!.

Cumartesi günü Niksar’da yaşanan Doğalgaz hattında boru patlaması sonucu şehrin çoğunluğu 12-24 saat Doğalgaz yalamadı, evlerinde soğuktan dondu, bir kısım evlerde 2 günlük sürede Doğalgazına ulaşabildi.

Bir günlük Doğalgaz sıkıntısı yaşayan insanlarımız karşılaştıkları sıkıntı karşısında ne yapacaklarını şaşırırken, tedbirleri elinden bırakmayan bazı insanlarda Doğalgaz kesintisi sonunda fazla sıkıntıya düşmeden hayatına devam etti.

Cumartesi günü yaşanan Doğalgaz kesintisi sonunda iki önemli husus dikkatimizi çekti!.

İlk önce yaşanan sıkıntılar karşısında insanlar hiç bir şeye hazırlıklı olmadıkları.

İkinci hususta kullandığımız ürünlerin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, bireysel olarak karşılaştığız sıkıntı karşısında neler yapmamız gerektiğini, bilmiyor olmamız!…

Doğalgaz kullanıyoruz ama, Doğalgazdan kaynaklı bir sıkıntı yaşanması halinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bilmiyoruz!.

Aslında kullanılan her ürün için mutlaka kullanma klavuzu ürünlerle birlikte verilmektedir, acaba Doğalgaz hatları yapıldıktan sonra kullanım klavuzu evlere ve işyerlerine verildi de bizler mi görmedik veya dikkatimizi çekmedi okumadık!.

Şu veya bu nedenle şu gerçeği anlamış olduk.

Evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız Doğalgaz’ın sıkıntı yaratması halinde nasıl hareket edeceğimizi bilmiyoruz!, bilen varsa da sayısının çok olduğunu sanmıyoruz.

İnsanlar bir taraftan rahat yaşamanın keyfini sürerken, aslında her şehirde ve evde, işyerinde birer atom bombası ile yaşadığımızı da unutuyoruz!..

Aslında her Doğalgaz kullanan ev ve işyerleri ciddi bir tehlike ile karşı karşıyadır, bu tehlikenin farkına vararak kullandığımız ürünler hakkında bilgi sahibi olmalıyız!.

Her zevkin bir bedeli vardır, diyoruz, bu Doğalgaz kullanmakta rahatlık ve temizlik olarak görülse de, var olan sıkıntılarını bilerek kullanır isek, sıkıntı yaşamaktan kurtuluruz veya elimizde olmayan nedenlerden dolayı, Cumartesi günü yaşanan sıkıntı gibi tedbirlerimizi alır sıkıntı yaşamadan normal yaşantımıza devam ederiz!.

Bilindiği gibi Niksar 1. derece Kuzey Anadolu Fay hattının en hareketli bölgelerinden bir tanesidir, bu nedenle karşılaşacağımız her sıkıntılı sürece hazırlıklı olmalıyız.

Depremler insan ölümlerine neden olmaz, tedbirsizlik insanların  can ve mal güvenliğini tehlikeye atar.

Cumartesi günü yaşanan Doğalgaz borusunun patlaması, kırılmasından kaynaklı yaşanan sıkıntıyı asla küçümsemeden, bundan sonra karşılaşacağımız herhangi bir sıkıntı karşısında daha dikkatli olmalıyız.

Küçük sıkıntılardan ders almamak, büyük felaketlerin yaşanmasına neden olur.

İnsanlar yağan Kar ve Yağmurların yağışına kapılıp, gerekli tedbirleri almaz ise, yağmayan Kar ve Yağmurlar sonrasında kriz yaşamamak için gerekli tedbirleri almalıyız.

Var iken kıymetleri bilinmeyen her her şeyin, yokluğu ile karşılaşacağımızı unutmamak gerekir.

Atalarımız ne güzel söylemiş; SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI” diye.

Atalarımız gıdalar türünde en az besleyici ürün olarak gösterilen Samanın bile saklanması gerektiğini söylemeleri yaşadıkları hayat tecrübesinden dolayıdır.

Hazıra alışan yeni nesillere örnek olmalıyız.

SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI sözleri bile her an karşılaşacağımız her hangi bir durum karşısında bizlerin daha fazla sıkıntıya düşmemesine neden olur.

Niksar’da Cumartesi günü yaşanan Doğalgaz sıkıntısını asla küçümsememek gerekir.

Şayet yaşanan sıkıntılar sonrasında her kes ve kurumlar gerekli tedbirleri almazlar ise, bundan sonra yaşanabilecek sıkıntıların felakete dönüşmemesi gerekir.

Şayet doğru ise, Doğalgaz hattının derin bir bölgede olduğu ve derinlerde olan Doğalgaz hattının demir borusunun kırıldığı ifade edildi, böyle bir malzemenin neden hatalı kullanıldığı bile dikkatlerden asla kaçmamalı, bundan sonra daha dikkatli ve özenli hizmet yapılmalıdır.

Aceleci bir insan yapısına sahibiz,, “YAPILSINDA NASIL YAPILIRSA YAPILSIN!” mantığından hareketle hayat tarzı devam edince, yapılan hizmetler yeterli kontroller yapılmamaya başlıyor sonra, bir felaket veya sıkıntı yaşanınca; “nerede devlet” diyerek bağırmalar başlıyor.

Devlet her zaman halkın içinde, ancak devleti temsil edenler işin ehli değilse, hatalar zinciri bir biri ardına sıralanıyor, sonrası malum, hatalar çoğu zaman büyük felaketler ve sıkıntılarla sonuçlanıyor!.

Cumartesi günü yaşanan Doğalgaz kesintisi hakkında bir hayli konuştuk, yazılar yazdık, yetkililerle gerekli konuşmaları yaptık, bunlar bizleri için yeterli olmadığı halde halkımız için asla suskun kalmak yeterli olmamalıdır.

Hani genelde solcu arkadaşların kullandığı şu sözde kıymetlidir; SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK” sözlerini de asla kulak arkası etmemek gerekir.

Var olan hataları ortaya koymak, gerekli çalışaların yapılması için susmamak gerekir!.

Günün Sözü; SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK!…

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.