yesilniksar

BİR ÇINAR DAHA DEVRİLDİ

“Külli nefsin zâikatü’l-mevt”, yani “Her nefis ölümü tadacaktır.”

Bugün şehrimizden bir Çınar daha devrildi.

Niksar’ımızın tanınmış ailelerinden, mükemmel, Allah dostu, bu güzel şehri sevenler içinde olan bir değer, ülkemiz siyasetçileri arasında fedakar, cefakar örnek bir siyasetçi değerli büyüğümüz Diş Tabibi Ayhan Yaramış abimizi kaybettik.

“Külli nefsin zâikatü’l-mevt”, yani “Her nefis ölümü tadacaktır.” Ayeti herkes için geçerlidir.

Niksar bir değerini daha kaybetti, merhum Ayhan Yaramış abimiz Niksar’ı çok seven ender insanlardan bir tanesi idi, Niksar’ın ilk diplomalı Diş hekimleri arasındadır, gençlik yıllarını Niksar’da yaşamış yatırımlarını Niksar’a yapmış, kazancını Niksar’da harcamış iyi müteşebbis insan idi.

Vefat eden insanın arkasından çok şeyler yazmak bazen mümkün olmuyor, nerden başlasak, ne yazsak, ne dersek bu insanın örnek bir siyasetçi ve memleket sever olduğunu anlatabiliriz?, bunları düşündükçe yazı yazmak daha da zorlaşıyor.

Ayrılık bazen acıdır, bazen de tatlıdır. İnsan eğer bir mekândan ayrılıp başka bir yere taşınırken sevdiği kişilerin yanına gittiğini düşünürse, bu ayrılık onu acısıyla yakmaz, tam aksine sevindirir. Çünkü bu gerçekten bir ayrılık değil, bir kavuşmadır. O halde ruh ayrılığın tadını tadar. Eğer ölümün bir visal, bir kavuşma olduğunu düşünürse, bu ona tatlı, ölümün ebedî bir ayrılık olduğunu düşünüyorsa bu ona çok acı gelir.

Evet her nefis ölümü tadacak; dünyanın ne üzüntüsü, ne sevinci hiç biri kalmayacak ve sevaplarınızın size tam olarak ödenmesi de ancak kıyamette olacaktır. Dünyada iyi veya kötü bütün çalışmaların sevap veya cezasını yine dünyada elde etmek mümkün değildir. Mesela şehidlerin kanlarıyla kazanılan savaşların başarı meyvelerinden o şehidlerin dünyada istifade etmelerini düşünmek  çelişki olur ki, bütün faziletler de böyledir. Gerçi dünyada hiçbir ücret verilmez de değildir. Burada da bazı çalışmaların karşılığının alındığı da vardır. Fakat bu dünyada sonuç, ölüm ve yok olmak muhakkak bulunduğu için; gelen herhangi bir menfaat ve tad, kesilme ve sona erme korkusuyla karışık ve muhakkak gam ve kederle sarılıdır. Gamsız sevinç, korkusuz eminlik, ıstırapsız lezzet, kesintisiz ebedi saadet kıyamet gününde hasıl olur.

Ebedi yolculuğa çıkan Ayhan abimiz için her güzel söz ona yakışır, kendisi iyi bir diş hekimi, iyi bir aile reisi, iyi bir siyasetçi olarak Niksar halkın onu tanır.

Ebedi yolculuğa çıkan Ayhan abimizle zaman zaman bir araya gelir konuşurduk, işyerimize gelir burada kendi dünyasındaki siyasi düşünceyi anlatır, bazen ayrıştığımız noktalar olurdu, ama Ayhan abi hiçbir zaman sertlik yanlısı insan olmamıştır.

Ebedi yolculuğa çıkan bir insanın farklı siyasi düşüncelere sahip insanlar tarafından çok anlamlı ve güzel duygularını ifade eden insanları sözlerini duyunca Ayhan abinin gerçekten önemli siyasetçi, her şeyden önce mükemmel bir insan olduğunu ölünce bir kez daha anlamış olduk.

Ebedi yolculuğa çıkan değerli büyüğümüz için insanlarımızın şu anlamlı sözlerinden birkaç örnek vermek gerekirse;

“Niksar bir değerini kaybetti. Selam vermeyi ve hâl hatır sormayı hiç unutmayan “abi”gönül adamı ruhun şad olsun mekanın cennet olsun.” Diyor bir insanımız.

“Niksar bir adam kaybetti. Ruhuna el Fatiha.” Önemli bir söz.

“Arastanın ve tüm Niksar ın Ayhan Ağabeyi , müstesna insan, Diş tabibi Ayhan Yaramış ‘a Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun ”, diyor bir başka güzel söz.

 

“Büyükten küçüğe Niksarlı’nın Ayhan Amcası, Ağabeyi;

Diş Hekimi Ayhan YARAMIŞ.

Sağlığında hep yaşayacağını, hep göreceğimizi, her zaman sohbet edebileceğimizi düşündüğümüz bir çok değer için ne yazık ki kaybettikten sonra dizlerimize vuruyoruz.

Ayhan Ağabey;

Hep Niksar’da hep Niksarlı ileydi. İçimizdeki herhangi bir insan gibiydi. Fakat bilgeliğini ve engin yaşam tecrübesini her kelimesinde belli ediyordu. Niksar’ın gerçek bir simgesi idi.

Gözümüz, ruhumuz alışmıştı, Ayhan Ağabey oradaydı… Her zaman oradaydı.. Her zaman da orada olacaktı…

İnanmak çok zor.

Leylekli köprü öksüz kaldı, Arasta öksüz kaldı, hatıralarım öksüz kaldı…

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun… Sevenlerinin ve ailesinin başı sağ olsun. Sabırlar diliyorum”, diyor anlamlı ve güzel anılar.

“Rahmetli Ayhan Yaramış ve İbrahim Gökçe ili ilgili yazdığım kitaptaki bölüm. Her ikisine de Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.” Bir başka insanımızı da anmış olduk.

“İnna lillahi ve inna ileyhi raciun Niksar’ın büyük şahsiyetlerinden Milli görüşün savunucusu yıllarını bu dava uğruna harcayan ulu çınar Ayhan YARAMIŞ ağabeyimiz hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet sevenlerine sabırlar dilerim. Ruhu şad mekanı cennet olsun” anlamlı ve güzel sözler.

“İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

Birlikte görev yaptığımız milli görüş davasının yılmaz Yorulmaz neferi fedakar ayhan yaramış abimizin vefat ettiğini teessürle öğrendim rabbim rahmetiyle muamele etsin başta ailesi ve sevenlerinin başı saolsun makamı ali mekanı cennet olsun inşallah”, bir başka anlamlı sözler.

“AYHAN ABİ’Yİ KAYBETTİK (AYHAN YARAMIŞ)

Niksar’ımızın değerli siması, herkesin Ayhan abisi, şehrimizin simge isimlerinden Ayhan abiyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mevlam rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yıl 1990 siyasetin Erbakan Hoca etrafında toplanmaya başladığı samimi yıllarda tanışmak nasip oldu, Refah Partisinde. Yıllar çabuk geçti 19 yıl sonra memlekete döndüğümde yine aynı

Ayhan abiyle karşılaştık komşu esnaf olduk, tek değişen biraz yaşlanmıştı ama aynı sıcakkanlıydı.

Herkesin saygı duyduğu, sohbet ettiği, dişi ağrıyanların özellikle aradığı Ayhan abi artık yok. Arasta öksüz kaldı, Niksar simgelerinden birini kaybetti. Ayhan abi bizler seni sevdik, Mevlam rahmetiyle muamele etsin, mekanın cennet olsun” diyor ebedi yolculuğa kavuşan Ayhan abimiz için.

“Her Nefis Ölümü tadacaktır”, gerçekten de öyle, ölümden kaçmak asla söz konusu değildir, Allah bizlere de böyle sevilen ölüm nasip etsin.

Ne desek azdır, ne söylesek azdır, Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun, sevenlerine, dava arkadaşlarına ve Niksar halkına başsağlığı dileriz.

Günün Sözü: HER NEFİS ÖLÜMÜ TADACAKTIR.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.