yesilniksar

ALIŞ VERİŞİ NİKSAR’DAN YAP!.

Dün ziyaretimize, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı kıymetli kardeşlerim ve dostlarım Mahmut Aybak, Esnaf Odası başkanı Ufuk Turhan ve başkan yardımcısı Ekrem Özşen geldiler.

STK ların önemli olduğunu her fırsatta bizler ifade ediyor ve yazıyoruz, inşallah her geçen gün STK lar güçlü yapıları ile halkımıza hizmet yapmaya devam ederler.

STK başkanları Ticaret ve Sanayi Odası başkanı kıymetli kardeşlerim ve dostlarım Mahmut Aybak, Esnaf Odası başkanı Ufuk Turhan ve başkan yardımcısı Ekrem Özşen ile güzel ve önemli sohbetler yaptık, değerli dostlarım düşüncelerini ifade ettiler, “Niksar’da yaşayan insanların Niksar’dan alış veriş yapmaları gerektiğinin” altını çizerek bir kampanya başlattıklarını ifade ettiler.

Evet; Niksar’lı olan insanlar Niksar’dan alış veriş yapmaları tabi ki anlamlı ve güzel, ama binlerce insanın yaşadığı şehirde bunu yaptırmak mümkün değil.

Peki iki değerli STK başkanının düşünceleri Niksar’da nasıl hayat bulur?, ilk önce dar alandaki kurumlar ve kişilerden, yetkililerden başlamak gerekir.

STK başkanlarımızla sohbet yaparken biraz geçmişe takıldım!, kısa zamanda çok şeyler ifade ettim!, Niksar neden ve nasıl ekonomik ve nüfus olarak geriye gittiğini kendimce ifade ettim, bu düşüncelerimizi ifade ederken çoğu zaman “zülfiyare dokunmak” zorunda kaldığımızda, sevgili dostlarımız “haklısın ama” diyerek karşılıklı sohbetler yaptık.

Bir yerde yanlış far ise o yanlışı teşhis etmeden, araştırıp doğruyu bulmadan asla sonuca gidilemez, doğrular ortaya çıkarken bazen acı gerçeklerde ortaya çıkıyor.

İşim oldukça Niksar Sanayi sitesine giderim oradaki iş yapma zamanımızda doğal olarak insanlarla sohbet yaparız, iş döner dolaşır şehrin yönetiminde kitlenir.

Evet bir şehrin kalkınması için şehrin yönetimleri çok önemlidir, mesele Sanayi Sitesine baksanız veya belli başlı esnaflarla sohbet yapsanız, sohbette şu acı gerçeği ifade ediyorlar; “biz Niksar Belediyesine mal vermiyoruz veya vermek istemiyoruz” bu acı gerçeği bilmeden, çözüm bulmadan asla halktan gerekli desteği alamayız.

İnsanlarımızın Niksar’dan alış veriş yapmalarını istemek ve beklemek gayet normal bir düşüncedir, özellikle Esnaf ev sanatkarlarımızın, sanayicilerimizin temsilcileri tarafından böyle bir çalışma yapılması çok doğru bir çalışmadır inşallah çeşitli sıkıntılara çözüm bulunur.

Niksar’da bulunan bütün kurumların angarya işleri veya çözüm kendi içinde çözüm bulunamayan her sıkıntısını Niksar esnafı çözmüştür sıkıntılarını gidermiştir, peki Niksar’daki resmi veya yarı resmi kurumlar Niksar esnafının duyarlılığı karşısında gerekli desteği sağlamışmıdır?, sanmıyoruz, çünkü bu konuda da esnaf arkadaşlarımızın sıkıntılarının olduğunu ve dertlendiklerini biliyorum, Esnaf arkadaşlar; “Cemalettin bir daha şu veya bu kurum için bizlerin yanına yardım için gelmeyin kardeşim, adamlar Niksar’ın sırtından makam sahibi olup makamlarda oturuyor, ama alış verişe gelince internet üzerinden alış veriş yaparak bizlere dalga geçiyorlar” diyerek seslenişlerde bulunduklarını bilirim.

STK başkanlarının düşüncesi inşallah kısmen de olsa hayat bulur veya yapılan yanlışlar ortadan kalkması bile Niksar için kısmide olsa destek sağlar.

STK lardan bahsedince doğal olarak yapılan çalışmalar ve yapılmayan çalışmalardan bahsetmek gerekiyor.

STK lar olarak Niksar’da aylar önce çalışmayı Niksar Vakfı olarak başlatmış idik, başlattığımız çalışmaların tek bir nedeni veya hedefi yoktu, kesin olan düşünce şu idi; “Niksar’ın bütün dertlerini, sıkıntılarını, güzelliklerini, yapılanları veya yapılmayan her şeyi konuşmak ve Niksar’ı ileri hedeflere götürmek, Niksar’da yaşayan her insanın huzurlu ve mutlu olmasını sağlamaktı” düşünce bu idi, sonuç ne oldu  diyenler olur belki, ilk toplantıyı Niksar Vakfında yaptık, sabah kahvaltısında bir araya gelip kahvaltı bahanesi ile dertleştik sohbetler yaptık, sonrasında neler yapılmalı onlar konuşuldu, sonrasında iki toplantı daha yapıldı sonrası malum, Niksar’da hem işler çoktur, hem de yoktur!…

Niksar’ın var olan güzellikleri ve Cenabı Allah’ın verdiği mükemmel nimetlerinin kıymetini bilmeden yaşıyoruz, konuşma konusunda sınır yok, çözüm ve icraat konusunda sınıfta kalmak var.

İnsanlar bir araya gelip medenice, insanca konuşma yapmalıdır, lakin olmuyor!. Neden ve niçinleri içerde saklı.

Niksar’da iş yoksa, zaman bolluğu olmalıdır, zaman bolluğu var ise çözüm odaklı  toplantılar yapılmalı ve mutlaka çözümler bulunmalıdır.

Bizler STK temsilcisi veya gazeteci olarak mutlaka toplantılara katılmak isteriz ve de katılırız, yapılan her toplantıdan veya etkinlikten bir şeyler alırız nasibimize düşen mutlaka bir yenilikler ve düşünceler vardır.

Hani şu sözler var ya, çok okuyan mı, çok gezen mi daha çok bilgi sahibidir?” denir aslında kendi şartları içinde her ikisi de önemlidir ama, çok gezen toplantılara katılan insanlar, mutlaka daha çok bilgi sahibidir.

Bakınız “ALIŞ VERİŞİ NİKSAR’DAN YAP!.” Düşüncesini yazmak için başladık ne kadar önemli noktalara değinmeye çalıştık, dertlerin olduğu yerde mutlaka farklı hedefleri görmek zorundayız, aksi taktirde çözüm bulamayız.

STK nın kıymetli başkanları ile konuşurken kısa zamanda ne konuşulur ise onları konuşmaya çalıştık, mesele Niksar’ın önemli bir bölgede olduğunu, bu önemli bölgede olmanın kıymetinin bilinmediğini ifade ettik.

Niksar Doğunun, Batıya açılan ilk kapıdır, ve İç Anadolu’nun Karadeniz’e açılan önemli merkezlerinden bir tanesidir” dedik.

Niksar mangaldaki Kor Ateş gibidir, Kor Ateşin üzerinde Küller vardır, bu külleri üfleyecek babayiğit veya yiğitlere ihtiyaç vardır, Niksar’ın sıkıntısı budur, yoksa Niksar’da iyi bir lider iyi bir ekip olduğunda Niksar her zaman ileri hamleler yapmak için bulunmaz bir şehirdir.

Doğunun ilk Batıya açılan kapısı olmasına rağmen bir kamyon geldiğinde günün her çeşidini alıp şehirden gidecek doğru bir üretim alanı yoktur, Sebze Haline gelen insanlar, üretilen ürünleri alırken bile olmayan Toplantı Sebze pazarından mal alırken tozdan topraktan sebzelerin üzeri örtülmekte alıcılar Niksar’a mecbur kaldıklarında gelmektedirler!, nasıl olacakta insanlar Niksar’dan alış veriş yapacaklar?.

Günün Sözü: GERÇEKLER ACIDA OLSA ORTAYA KONMALIDIR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.