yesilniksar

ADAY OLMASI İÇİN, SUSMAM GEREKİRMİŞ!.

Bu sütunlarda her gün yazıyorum, ömrüm olduğu sürece inşallah yazmaya devam edeceğim.

Saygıdeğer okuyucularımızla güzel düşüncelerimizi paylaşıyoruz, bazen ipin ucunu kaçırıp sert ifadeler kullanmış olsak da, yazdığımız her yazı ve haber devletimizin ve milletimizin yararına sözlerdir.

Bazı yazılarım çevremden tepki çekiyor; çok sert yazma, sanana kimsenin işine karışma, karıştın da ne oluyor, herkesin keyfi yerinde” diyerek eleştiri sözlere muhatap oluyorum.

Gerçekten de devlet ve millet yararına çalışmak iş yapmak, hizmet yapmak zor, mücadele yapma ise daha zor.

Yapılan mücadelede başarılı olursan eşin dostun çok olur, mücadele uzun sürerse çevrende kopmalar ve dedikodular çoğalır, uzun mücadele sonunda yine başarılı olursan; “bak yeter artık uzun bir mücadeleyi başardın yeter artık dinlen, yazma, kim ne yaparsa yapsın, devletin kurumları devletin yetkilileri pisliklerle, sıkıntılarla uğraşsın yeter dur ve dinlen” diyorlar, bu sözleri söyleyenler haksızlar mı?, tabi ki haklılar.

Seçimler yaklaştıkça bizler Niksar için mücadele yapmaya başladık ve devam ediyoruz, Niksar 2019 seçimleri ile birlikte kaybeden şehir olmaması için.

2019 seçimlerinde Niksar’ı yönetecek olan belediye başkanının gerçek anlamda ŞEHRÜL EMİN insan olmasını çok arzuluyoruz, Şehrül Emin’in manası belli, şehri yöneten insan insanların güven duyduğu, sevdiği, saydığı, saygı duyacağı, yaptığı işten emin, insanlara güven veren insan olması gerekiyor.

Niksar Belediye Başkan adayının başkanının Emin insan güveniler insan olması bu şehirde yaşayan 100 kişiden 90 kişinin arzusudur, bu düşüncelerden hareket ederek seçilecek olan belediye başkan adayının hiç değilse bu seçimde ŞEHRÜL EMİN vasıflarına sahip olmasını arzu ediyoruz.

Bu isteğimiz insanlarımız için, şehrimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz.

2019 seçimleri yaklaşırken Niksar belediye başkanlığına aday olacak kişiler henüz belli değil, birileri isimleri üfüleyerek söylemeye çalışıyor, birileri de, her zaman olduğu gibi; ben istemiyorum ama, yan cebime koy” diyenleri görüyoruz.

Bizler, kolay kolay ismini kendisi bizzat söylemeyen aday adaylarının isimlerini haber yapmayacağız, konuşurken bile isim zikretmeyeceğiz, şayet işyerimiz gelen olur ise, kendisinin belediye başkanlığına aday adayı olarak söyler ise kendisini haber yapacağız, tarafsız habercilik konusunda üzerimize düşeni yapacağız.

Şimdi gelelim yazımızın başlığına.

Birisinin Niksar Belediye Başkanlığına aday olması için benim susmam isteniyor!.

Bir insan belediye başkanı olmak için daha işin başında bir gazeteciyi susturarak aday adaylığı için müracaat etmek istiyorsa, o aday adayını hiçbir siyasi parti kendisine yakıştırmamalıdır.

Bizler kişilerin aday adaylığı sürecinde sustuk diyelim veya bizlerin susması için o kadar baskı ve zulüm yapılsa ve bizlerde mecburen susmuş olsak, bu suskunluğun bozulacağı bir gün mutlaka yaşanacaktır.

Bir siyasetçi işin başında kişileri susturmak istiyorsa, o kişi kim olursa olsun belediye başkanlığını kazanmış olsa dahi asla başarılı olamayacağı gibi, belediye başkanlığında yolsuzluk ve usulsüzlüğün arşı alaya geçeceğinin en önemli belirtisidir.

Bir belediye başkan adayı işin başında insanların susması halinde her hangi bir partiye belediye başkanlığı adaylığı için müracaatta bulunmak isterse, hangi siyasi parti olursa olsun, o tür düşünce içinde olan kişiyi asla partisine yaklaştırmamalı, üye dahi yapmamalıdır.

Şimdi gelelim bizim susmamız ve yazı yazmamamız konusunda kimin telkinde bulunan ve belediye başkanlığı için aday olmak isteyen kişiye.

Niksar’da kaç siyasi parti belediye Başkanlığı ve il Genel Meclisi adaylığı için müracaatta bulunur?, bizler daha önce 3 siyasi partinin müracaat edeceğini yazmış idik, AK Parti, CHP, MHP bu üç partiye İP de dahil olabilir, İP ilçe yönetimi daha önce istifa etmiş, daha sonra yeni yönetim kurulu oluşturulmuştur.

Bizlerin susması halinde Niksar Belediye Başkanlığına aday adayı olacak kişilerden bir tanesi eski belediye başkanı Duran Yadigar’ın olduğunu öğreniyoruz, bizlerin susması söz konusu değildir, ama bizler seçimlere hiç müdahil olmasak bile Duran Yadigar hangi partiye nasıl aday adaylığı için müracaat yapacak?, bunu irdelemek gerekecek.

Niksar’da belediye başkanlığını kazanacak iki parti var, MHP ve AK Parti.

Niksar AK Parti teşkilatı veya genel merkezi Duran Yadigar’ı aday gösterir mi?, mümkün değil, çünkü bir önceki dönemde başarısız bir başkanlık yapması yanında 340 milyarlık Kum yolsuzluğu gündemde iken ve siyaseten AK Parti felsefesi ile hiçbir uyum sağlaması mümkün değilken AK Partiden aday olması söz konusu olamaz.

Peki MHP den aday olması mümkün mü?. Bizce de mümkün değil, siyasetin kirli döngüsünün döndüğü dönemlerde MHP nin bitirilmesi için yapılan çalışmalar ve girişimlerde Yadigar, MHP nin bitmesi için sayın Devlet Bahçelinin MHP nin başından alınması için katkı sağlayan, MHP ve sayın Devlet Bahçeliye karşı cephede yer alan bir kişinin, asla MHP siyasi düşüncesini savunmayan bir kişinin MHP yönetimi ikinci bir hata yaparak aday göstermesi söz konusu değildir, MHP nin hayati önem taşıdığı süreçlerde MHP aleyhine paylaşım yapan, MHP nin baraj altında kalması için mücadele yapan bir kişinin MHP de siyaset yapması söz konusu olamaz.

CHP ne yapar?, bunu bilmiyoruz, Duran Yadigar dünya görüşü olarak sosyal demokrat düşünceye sahip birisi, MHP den belediye başkanlığı seçildiğinde de; ben “mecburen buradayım, belediye başkanlığını başka türlü kazanamazdım, yoksa ben sosyal demokrat bir düşünceye sahibim” diyerek çevresinde konuştuklarını herkes biliyor, bir kişinin Sosyal Demokrat olması ve o düşüncesini savunması çok doğru, mademki daha önce böyle düşünüyordu, kendisine yakın bir sosyal Demokrat partiden aday olabilir, tercih onun.

Burada İP sini hiç gündeme getirmek istemezdim, ama adaylık hesapları yapanların tahlilini yapmak gerekince, Yadigar’ın İP den aday olabilir mi?, bunun taktiri Niksar ilçe teşkilatınındır tabi ki ama orada bir engelin olacağını düşünüyorum, Yadigar belediye başkanı iken, kendi Belediye Meclisi üyeleri ile ilgili nasıl hareket ettiğini düşününce, kendisi güçlü iken etrafındaki insanları yok sayarak, elinin tersi ile bir köşeye atan kişi, kendisinin de aynı muameleye tabi olacağını bilmesi gerekir.

Hani şu söz vardır ya; “Güç bende” dün güç Yadigarda idi, bugün güç başka arkadaşlarda.

İşin özü de sözü de şudur, Duran Yadigar bu memlekette 5 yıl saltanat sürdü kaybeden Niksar oldu, yedi içti, gezdi saltanat sürdü, yurt dışında tam hatırlamıyorum ama, orada yaşanan süreçleri siyasetin içinde olanlar unutmadı.

Bir insanca tavsiyem şudur, biz geçenleri unutmaya çalıştık, bizler unutmaya çalıştıkça, birisi halen yanlışta ısrar ederse, yapacak bir şey yok, kararı herkes hür iradesi ile vermekle yükümlüdür.

Günün Sözü:  BAŞA GELEN ÇEKİLİR.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.