18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. Yıl Dönümü Kapsamında Niksar’da Tören Düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. Yıl Dönümü dolayısıyla Harmancık Mevkii 80. Yıl Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törende Niksar kaymakamı İlhami Doğan, Belediye Başkan Vekili Metin Kayayurt ve Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimler Dernek Başkanı Şuayib Uysal tarafından Şehitler Anıtı’na çelenkler sunuldu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı Duruşu ve müteakiben İstiklal Marşı’nın okunması ile Türk Bayrak’ı göndere çekildi. Niksar kaymakamı İlhami Doğan Şehitlik Anı Defteri’ni imzaladı.

Akabinde Harmancık ve Melikgazi Kabristanlığındaki Şehitlerimizin mezarları ziyaret edilerek karanfil bırakıldı. İlçe Müftüsü İlhami Şahin tarafından dualar okundu.

Sonrasında Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda Niksar Nizameddin Yağıbasan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinin Hazırladığı program başladı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal eden aziz şehitlerimizin manevi huzurlarında bir dakikalık saygı duruşuna duruldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Niksar Nizameddin Yağıbasan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinin okul müdürü Yusuf Beyazıt yaptı.

Yusuf Beyazıt “      Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanı vekilim Değerli Protokol üyeleri, Sevgili Öğrenciler

Çanakkale Savaşı, Türk Milleti’nin büyük imkânsızlıklar ve yokluklar içinde,  bağımsızlığı için gerektiğinde neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdiği bir savaştır. Çanakkale öyle bir yer ki, yokluğun  varlığı, maneviyatın maddiyatı ve vatan sevgisinin  sömürgeci zihniyeti yenerek esaret zincirini kırdığı yerdir.  Çanakkale’yi Çanakkale yapan buraya gelen  sömürgecileri karşılayan ve hezimete uğratan asil ruhtur.

Bu durumu Mustafa Kemal anılarında şöyle  anlatıyor.  Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak Birinci siperdekilerin hepsi kurtulmayacağını bile bile İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kuşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor Sarsılma yok korku yok Okuma bilenler Kur’anı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor

Bilmeyenlerse Kelime-i Şehâdet getiriyor ve ezan okuyarak şehadete yürüyorlar 20 düşmana karşı her siperde bir nefer/süngüyle çarpışıyor Ölüyor, öldürüyor İşte Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan vatan aşkı budur.

Yine Çanakkale ki Mehmetçiğin düşmana mertçe savaşmanın ne demek olduğunu gösterdiği yerdir.10 dakika önce kendisini amansızca bombalayan nefes aldırmayan Buovet zırhlısı denizin serin sularına gömülürken deniz de çırpınan askerlerin kurtulması için ateşi kesen ,kendisi aç iken son lokmasını düşmanla paylaşan ,kendi askerinin yaralı diye bıraktığı askerleri sırtına alıp taşıyan Mehmetçiğin, büyük şair Akif ‘in dizelerinde belirttiği ” medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar “a insanlığı öğrettiği yerdir.

Orada M.Kemal vardı.Seyit Onbaşı ve Yahya Çavuşlar vardı. Bigalı Mehmet, Harputlu Ömer,Çankırılı Ahmet vardı. Dünya Harp Tarihinde benzeri olmayan 27. ve 57. Alaylar vardı.”Yetiş ya Muhammed, kitabın elden gidiyor” diye feryat eden ve en önde nara atarak İngilizleri kovalayan Binbaşı Lütfü Beyler vardı.

Çanakkale,inancın zaferidir. “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” Diyecek kadar askerine güvenen komutanın zaferidir.Oğlum ben seni kınalayıp vatana kurban verdim diyenlerin zaferidir.Kopmakta olan kolunu göstererek.”Komutanım kesin şu kolumu, bana bir kol yeter diyen Bombacı Mehmetlerin zaferidir. Edirne’den Ağrıya Musul’dan Trabzon’a  Tüm Milletimizin zaferidir.

Yüreği yaralı, ama başı dikti Türk anasının. Sorulduğunda, “Çanakkle de şehit verdim yiğidimi” diyordu mertçe ve gururla.

“Dur Yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir” diye haykıran şaire, M.Akif’te;
“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı: Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı”.diyerek bu vatanın kurtuluş mucizesini anlatmıştır.
Ben bu milletin evladı, bu vatanın bekçisi, bu bayrağın rüzgarı, istiklâl Marşı’nın sesiyim diyen her Türk genci aldığı bu emaneti ve görevi şanına yakışır şekilde yerine getirecektir.

Çanakkale zaferi ile birlikte, Şehitler günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti  tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.” dedi.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen Şiir ve Kompoziyon yarışmalarında birinci olan eserler okundu. Şiir yarışmasında 1. Olan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Merve Güney ve kompozisyon yarışmasında 1. Olan Prf. Dr. Mustafa Erol Turaçlı Fen Lisesi öğrencisi Hayrunnisa GÜR eserlerini okudular.

Niksar Nizameddin Yağıbasan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin  hazırladığı “Çanakkale Şehitlerine” adlı Tiyatro gösterimi ve dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle program son buldu.