Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt’ın, yeğeni Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ı anma mesajı yayımladı. 

Yusuf Beyazıt “Bu vatan toprağın kara bağrında,Sıradağlar gibi duranlarındır…

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir baba olmasının dışında vatanını sımsıkı kucaklayan yiğidim, Sevgili yeğenim, Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım…

Bu memleketin insanları şehadetle müjdelenmiştir. Bu toprakların kahramanı bitmez. Kimi öğretmen olur memleketin çocuklarını yetiştirir. Kimi mühendis olur mesela bir SİHA yapar tüm ülkenin kaderini değiştirir.

Bazen de Asker Aydoğan Aydın olur; hayatını terörle mücadeleye adayan, Irak’ın kuzeyinde, Diyarbakır Sur’da, Mardin Nusaybin’de, İkiyaka Dağlarında, Şırnak Kato’da. Vatanın dört bir yanında ve sınırlarımızın çok ötesinde al sancağı gururla taşıyan…

İşte bu vatan; Aydoğan Aydın gibi, Eren Bülbül gibi, Ömer Halisdemir gibi, Şenay Aybüke Yalçın gibi, Necmettin Yılmaz gibi, Fethi Sekin gibi, Gaffar Okkan gibi ülkesi ve vatanı için şehit olmuş tüm vatan evlatları gibi vatanına hizmet eden kahramanlar sayesinde ayakta.

Tek derdi vatan, millet ve bayrak olan Vatanın bölünmez bütünlüğü için vatanın dört bir yanında hatta sınırlarımızın çok ötesinde al bayrağımızı gururla göğsünde taşıyan bir asker, şartlar ne olursa olsun dağ, taş, bayır, yağmur, kar, fırtına demeden iman dolu yüreği, sarılmaz inancı ve yüreğinde vatan ve millet aşkıyla vatanına hizmet eden bir kahraman Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım…

15 Temmuz 2016’da ülkemize, milletimize, demokrasi ve milli iradeye karşı gerçekleştirilmeye çalışan kalkışma esnasında görev yaptığı Kayseri 1. Komando Tugayı’nda “Bir tek asker bile kışladan dışarı çıkmayacak” emriyle ülkesine ve vatanına olan bağımlılığını büyük bir gururla yenilemişti Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım.

Vatanına milletine aşık, askerlerini asla yalnız bırakmayan, koşullar ne olursa olsun komutası altındaki askerler ile omuz omuza mücadele eden Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım…

Emri altındaki askerlere kendi öz evladı gibi yanaklarına ve yüreklerine dokunan, askerleriyle kuru soğan ve ekmeği aynı sofrada paylaşan, hiçbir rütbe farkı gözetmeksizin her askerine kendi evladı gibi yaklaşan, sıcak ve merhametli yüzünü, gönlünü tüm kahraman askerlerine gösteren Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım.

Başarıyla giden yolda inatçı, kararlı ve güven veren, dışardan sert bir yapıya sahip olsa da emrindeki askerleri kendi evladından ayırt etmeyen, askerleriyle kuru soğan ve ekmeği aynı sofrada paylaşan, sıcak ve merhametli yüzünü, gönlünü tüm kahraman askerlerine gösteren şefkat, erdem ve merhamet dolu Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım.

Silah arkadaşlarının ön adını ‘baba ve kahraman’ diye ifade ettiği yiğidim..

Ve Kato Kahramanı Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım…

Terör örgütünün belini kıran, kaldıkları yerleri silah arkadaşlarıyla beraber terör örgütlerine dar eden, teröre karşı destan yazan Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım..

Dağlarda başlayan askerliği dağlarda biten kendi ayağının değmediği hiçbir yere askerlerini göndermeyen, korkusuz yüreği cesaret dolu vatan sevgisini iliklerine kadar hisseden, Mehmetçiğe sevdalı, askerliğe sevdalı, vatanına sevdalı Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım..

Henüz Üsteğmen iken yazmış olduğu ‘Hanke’ye Ağıt’ şiirindeki;

Doksan kişiydik biz o gün

Aç, susuz, uykusuz

Nasır tutmuş ayaklarla yürüyorduk Kaygusuz

Sis, çamur, kanla, terle, üzerindeydik bulutların

Ayrım Hanke Yaylası´nda, yeşerirken umutlarım

Soğuk namlular elimizde, yürüyorken dağlara

Şehitlerden selam geldi, savaşan tüm sağlara

Uzaklarım yakınlaştı, inancımla, davamla

Uyan Hanke, geliyorum, heybetimle, havamla.

Dizelerinden anlaşıldığı gibi, Anaya, yâre, evlada hasret, dağların zirvelerinde “Önce Vatan” diyerek

Vatanı için verdiği mücadele ve sonrasında korkmadan, yılmadan, büyük bir onur ve gururla, istiklalimiz ve istikbalimiz için kahramanlıkla mücadele eden Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ım.

Şahadetinin beşinci yıl dönümünde kahraman Şehidim Tümgeneral Aydoğan Aydın’ımı ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Hakkımız Helal olsun, hakkını helal et Paşam

Vatan sana minnettar yiğidim” sözlerine yer verdi.