YENİ HAVALİMANI EKONOMİYİ CANLANDIRACAK

AK Parti Genel Başkanvekili

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Tokat’ta 15 yılda 15 katrilyon yatırım yapıldığını belirterek, Tokat’ın her şeye layık olduğunu vurguladı. Tokat-Niksar yolunun ardından Niksar-Ünye yolunun yapımı için söz veren Yıldırım, Karadeniz’in Tokat üzerinden Akdeniz’e bağlanacağını ifade etti. Yıldırım, modern olarak yapılacak Tokat Havalimanının 2 milyon yolcu taşıyacağını, Tokat’ın turizmini, ticaretini geliştirerek; kalkınmasına, ekonomisine büyük katkısı olacağını kaydetti. Şeker Fabrikasıyla ilgili tartışmalara son noktayı koyan Yıldırım,  “Tokat Turhal Şeker Fabrikası çalışmaya devam edecek. Kotasını ve üretimini de daha fazla artıracağız. Buradan söz veriyorum. Şeker pancar alım fiyatını da geçtiğimiz günlerde Amasya’da açıkladım, 2 lira 35 kuruş. Rekor bir fiyat verdik. Kapatılacak bir fabrika için böyle bir fiyat verilir mi?” dedi.

 

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Tokat Gazi Osmanpaşa Stadyumu önünde Bulvarı güzergahında düzenlenen mitingde Tokatlılara seslendi. Başbakan, Tokatlıların Ramazan Bayramını tebrik ederek konuşmasına başladı. Yıldırım, hafta sonu Erbaa’da yaşanan sel felaketinden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Tokat mitinginde yaptığı konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Sevgili Tokatlılar güçlü Türkiye için 24 haziranda evet diyor muyuz? Tokat her zamanki gibi işi sağlama almış. Tokat 24 Haziran’da yıkım ekibine bir Osmanlı Tokadı vuracak mısınız? Birliğimiz için evet, dirliğimiz için evet. Kardeşliğimiz için evet. Değerli kardeşlerim bu ay 2 bayram kutluyoruz. Birincisini şuanda idrak ediyoruz. İkinci bayram da önümüzdeki pazar seçim zaferi bayramı olacak. Her iki bayramınızda mübarek olsun.”

“Tokat 24 Haziranın ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Bu meydan onu söylüyor. Tokat gün bugündür. Vakit Tokat vaktidir diyor. Vakit Türkiye vaktidir diyor. Kardeşlerim milletimize 16 yıldır canla başla hizmet ediyoruz. Yapılamaz denilenleri yaptık, aşılamaz denilen sorunları tek tek aştık. Ferhat olduk dağları deldik. Vesayetçilere, darbecilere pabuç bırakmadık. Canımız pahasına milletin emanetine sahip çıktık. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyük işler yaptık. Bu başarının arkasında ne var AK Parti’yi iktidar yapan sizler varsınız. AK Kadınlar, AK Gençler var.”

‘Apolet sökmek traktöre binmeye benzemez’ yazılı bir pankartı gören Başbakan Binali Yıldırım, “Şehit Onbaşılar, Nene Hatunlar daha ölmedi. Bu tip atıp tutanlara bizim memlekette ne derler biliyor musunuz, ‘Cıbılın kabadayısı.’ Ak Parti Türkiye’nin partisidir. Devletle milleti buluşturduk. Ankara’nın kapılarını millete açtık. Vatandaşımız eşittir dedik. İkinci sınıf vatandaş yoktur. Ayrımız gayrımız ötekimiz yok dedik. 81 milyonu kardeş gördük, bir olduk kucakladık. Biz birlikte Türkiye’yiz. Tokat-Niksar yolunu yapıyoruz. Niksar-Ünye yolunu da yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Bir siyasetçi 3 tane değere sahip olmalı; ahlaklı, bilgili ve cesur olmalıdır. Sizin bağrınızdan çıkan bu kadrolar bu değerlere sahip olduğu için 15 yıldır durmadan yorulmadan milletimize hizmet ediyor. Dilini üslubunu milletten aldığı için bu kadrolar başarılı oldu”

“CAHİLE LAF YETMEZ, ÇALIDA GÜL BİTMEZ”

“Güneşi balçıkla sıvamaya çalışan, evlere şenlik adaylar var. Onlara sorarsanız AK Parti 15 yıldır hiçbir şey yapmamış. Ne diyelim bunlara? Bunlara Tokatlıların bir lafıyla cevap verelim. Cahile laf yetmez, çalıda gül bitmez. Bunların işi bu. Bunlar memleketin işleriyle o kadar alakasız, ilgisiz ki Türkiye’nin 2002’den nerelere geldiğinin farkında bile değiller ama Tokat farkında. Tokat, elini açmış 24 Haziran’ı bekliyor.”

Başbakan Yıldırım, milletin her şeyin farkında olduğunu, kimin laf kimin iş ürettiğini çok iyi bildiğini dile getirdi.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİ SAĞLAM, SİZİN AKIL HOCANIZ SAKAT”

Muhalefetin yalan dolanla iş yaptığını söyleyen Yıldırım, “Tutturmuşlar ‘ekonomi kötüye gidiyor’, boşa sevinmeyin, Türkiye’nin ekonomisi sağlam da sizin akıl hocalarınız sakat. Madem durum kötü o halde 2018’in ilk 4 ayının büyümesi neden 7,4 oldu? Dünyada niye bir numara oldu? Büyümede Türkiye tekrar bir numara. Buna ne diyeceksiniz?” dedi.

“TÜRKİYE BUGÜN KENDİ UYDUSUNU ÜRETİYOR”

Türkiye’nin AK Parti döneminde son 15 yılda üst üste 5.7 büyüme gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldırım, “Son 3 yılda Türkiye’yi 3 kat büyüttük. Geçmiş dönemlerde böyle bir büyüme var mı? Yok. Bu başarı milletimizle el ele vererek büyük hedeflere taşıyan AK Parti kadrolarının başarısıdır. Bu başarıyı görmek istemeyenler görmek istemezler. Türkiye’ye helikopteri hangi dönemde yaptı? CHP döneminde mi yaptı? Atak helikopteri üreterek şuanda ihracatını bile yapıyoruz. Büyümeye beton ekonomisi diyorlar. Soruyorum insansız hava aracı beton mu? Türkiye’nin insansız hava aracı ne zaman yapıldı? Bunu Sayın Kılıçdaroğlu ve İnce’ye sorun bakalım, ne diyorlar. Türkiye bugün kendi uydusunu kendisi üretiyor. Uydu teknolojisi ileri teknoloji değil mi? Bugün hidroelektrik santrallerinin tribünlerini üretmeye başladık. Bunlardan haberleri var mı! Savunma sanayinde yerli üretim yüzde 24’ten yüzde 65’e çıktı. Bunların bunla alakası var mı? Enerjide yüzde 65 olan dışa bağımlılığımızı yüzde 50’nin altına indirdik. Bunların bu işten haberi var mı? 1 milyar dolar ve üzeri ihracat yaptığımız ürün sayısı sadece 8’di. Bu sayı tam 33’e çıktı.

EN BÜYÜK YATIRIMI İNSANA YAPTIK

Aynı zamanda en büyük yatırımı insana yaptık. Bugün Türkiye’nin bütçesinin en büyüğünü milli eğitime ayırdık. İkinciyi sağlığa ayırdık. Sağlık da, eğitim de insan için en önemli hizmetlerin başında geliyor. Ekonomimiz büyüdü. Ülkemiz büyüdü. Bugün işadamlarımız dünyanın her yerinde çalışıyor iş yapabiliyor. Millet emaneti, eveleyip geveleyip boş lafla memleketi meşgul eden CHP’ye değil AK Parti’ye veriyor. Oyun bozana iş bilmeze bu ülkeyi emanet etmiyorsunuz. Çocukların gençlerin, kadınların geleceğini emanet etmiyorsunuz. Şimdi de tutturmuşlar yıkacağız, durduracağız, kapatacağız. Kardeşim ne diyorlar ‘Kanal İstanbul’u yaptırmayacağız’, ‘Hızlı trene ne lüzum var’ Bunların kafaları teknolojiye çağdaşlaşmaya gelişmeye kapalı. O zaman yola da lüzum yok, tünele de lüzum yok. Yürüyerek gidelim. Milletin evi Cumhurbaşkanlığı Külliyesini yıkacaklarmış. Yav siz yıkım ekibi misiniz be kardeşim! Bunların ayarı bozulmuş ayarı. Belli ki vatandaştan yapmak için değil yıkmak için destek istiyorlar. Tokatlı bu yıkım ekibine geçit verir misiniz? Türkiye’nin geleceğini bunların karartmasına müsaade eder misiniz? Bu meydan diyor ki, Ey Yıkım Ekibi Tokat’tan size ekmek çıkmaz.”

TOKAT’A İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

“Tokat bizim göz bebeğimiz.” diyen Yıldırım, Tokat’a 15 yılda 15 katrilyon yatırım yapıldığını, her yıla 1 katrilyon yatırım olduğunu belirtti. Tokat’ın her şeyin daha fazlasına layık olduğunu dile getiren Yıldırım’ın, Tokat’a ilişkin yaptığı konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

GOÜ’YE İKİ YENİ FAKÜLTE

“Tokat her şeyin daha fazlasına layık. Tokat’ta son 15 yılda 1760 derslik, okul yaptık. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi daha önce açılmıştı ancak 8 bin öğrencisi vardı. 15 yılda öğrenci sayısı 30 binin üzerine çıktı. 7 tane fakülte bir enstitü üç yüksek okul bir de konservatuar açtık. Şimdi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine iki fakülte daha kuruyoruz. Bugün resmi Gazete’de yayımlandı, hayırlı uğurlu olsun. Tokat’a açtığımız yurtlarla öğrenci yurt kapasitesini 2 binden 5 bine çıkardık. Bugün yurt kapasitesi 10 bin civarına yükseldi. İnşallah önümüzdeki iki yıl içerisinde Tokat merkeze Almus’a açacağımız yurtlarla kapasiteyi 3 bin daha artıracağız.

SAĞLIK YATIRIMLARI

Tokat’ın sağlığını Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar düşünen başka iktidar olmadı. Tokat Merkez, Zile, Almus, Yeşilyurt, Başçiftlik hastanelerini ve kadın, doğum çocuk hastanelerini Tokat’a kazandırdık. Tokat’ta 14 tane yeni hastane inşa ettik. 12 adet birinci basamak sağlık tesisi açtık. Bunlar öyle dört duvar olarak bırakmadık. Hepsini son model teknolojik cihazlarla donattık. Tokat’ta 2002 yılında uzman doktor sayısı 214 tane idi. Şimdi 429’a çıktı. Diş hekimi 34 tane isi şimdi 161 tane diş hekimi var. 1119 hemşire vardı 2041’e çıktı. 7 tane acil istasyonumuz vardı, 27’e, 10 ambulans vardı 61’e çıkardık. Nitelikli yatak sayısını sıfırdan 1915’e çıkardık. 15 yıl önce sadece 5 bin hastaya acil yardım hizmeti veriyorduk. 2017’de 44 binden fazla hastayı hastaneye yetiştirdik. Turhal’a, Erbaa’ya, Artova’ya, Pazar’a yaptığımız hastanelerin de inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Sulusaray’a hastane yapacağız, ihalesini yakında yapıyoruz. Bunun gibi sekiz inşaatımızı 14 projemizi hayata geçirmek için gün sayıyoruz.

NİKSAR-ÜNYE YOLU

Tokat’ta 2003 yılına kadar sadece 16 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. Bunun üzerine Ak Parti tam 260 kilometre yol yaptı. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Yolları böleriz de Türkiye’yi böldürtmeyiz bunu herkes böyle bilsin. Tokat’ı Amasya’ya, Sivas’a bölünmüş yollarla bağladık. Şimdi de Tokat-Niksar yolu yapılıyor. Daha sonra Niksar-Ünye yolunu da yapacağız ve Karadeniz’i Tokat üzerinden Akdeniz’e bağlayacağız. Biliyorsunuz Tokat Çevre Yolunu yaptık ama bazı yerlerinde araziden dolayı bozulma oldu, onları da bu sene yapıyoruz. Samsun-Sivas yolunu yeni baştan yaptık ve yakında hizmete açıyoruz.

MODERN HAVALİMANI

Tokat’ın bir havalimanı var ama doğru dürüst çalışmıyor. Onun için karar aldık Tokat’a yeni bir havalimanı yapıyoruz, modern bir hava limanı yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Bu havalimanının yapımı için halihazırda Tokat’ın milletvekilleri çok büyük gayret gösterdi. Hepsine teşekkür ediyorum. Nisan ayında ihale bitti, yeni havalimanı 2 milyon yolcu taşıyacak. Tokat’ın turizmini, ticaretini geliştirecek; kalkınmasını, ekonomisine çok büyük katkısı olacak. Uluslar arası uçuşlar da dahil modern bir havalimanı olacak.

TARIM YATIRIMLARI

Tokat bereketli toprakların ili. Meyvecilik, sebzecilik, tarım Tokat’ta. Yani ne ekersen her şey yetişir. Biz göreve geldiğimizde Tokat’ta sadece 17 trilyon yıllık destek veriliyordu. Şimdi tarım için 106 trilyon destek veriliyor. 17 trilyon nere, 106 trilyon nere. İktidarımız boyunca Tokat’a tam 900 trilyon tarım ve hayvancılık desteği verdik, helali hoş olsun.

TURHAL ŞEKER FABRİKASI

Tokat Turhal Şeker Fabrikası devredildi. Burada siyaseten kullanabilecekleri başka bir konu olmadığı için dillerine doladılar, ‘Şeker Fabrikası satıldı, orası kapatılacak.’ Tokat Turhal Şeker Fabrikası çalışmaya devam edecek. Kotasını ve üretimini de daha fazla artıracağız. Buradan söz veriyorum. Şeker pancar alım fiyatını da geçtiğimiz günlerde Amasya’da açıkladım, 2 lira 35 kuruş. Rekor bir fiyat verdik. Kapatılacak bir fabrika için böyle bir fiyat verilir mi? Bunlar külliyen yalandır. Halihazırda çalışanlar isteyen orada devam edecek, istemeyen başka bir devlet dairesine geçiş yapabilecek. Onun için yalana, dolana, kafa karışıklığına asla itibar etmeyelim.”

“CUMHUR İTTİFAKI TÜRKİYE’NİN BEKASIDIR”

Cumhur ittifakını Türkiye’nin bekası olarak değerlendiren Yıldırım, “Biliyorsunuz biz seçime Cumhur ittifakı ile giriyoruz. Cumhur ittifakında AK Parti var, Milliyetçi Hareket Partisi var. Birlikte giriyoruz. Cumhur ittifakı ne demek biliyorsunuz değil mi? Cumhur ittifakı terörün bu topraklardan kökünün kazınması demektir. Bu adayların hiç terörden bahsettiğini gördünüz mü, hiç FETÖ ile mücadeleden bahsettiklerini gördünüz mü, hiç PKK için ne gibi tedbir alacaklarını duydunuz mu? Onun için Cumhur ittifakı millet aklıdır, Türkiye’nin bekasıdır. Türkiye’nin istiklalinin ve istikbalinin teminatıdır. Biz bu yola 15 Temmuz’dan sonra çıktık. Anayasa değişikliğini birlikte yaparak halk oylamasına birlikte gittik. Şimdi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı birlikte seçeceğiz” şeklinde konuştu.

Yıldırım konuşmasının ardından Tokat Belediye Başkanlığını ziyaret etti.