YENİ HAVAALANI İLE TOKAT UÇUŞA GEÇECEK

Tokat Belediye Başkanı Eyüp

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TAV İnşaat Proje Direktörü Erdoğan Karabacak’ın daveti üzerine yapımı süren yeni havalimanının inşaat sahasını ziyaret etti. 

Yapılan ziyarette yüklenici firma temsilcisi tarafından havalimanının belirlenen tarihten daha erken sürede bitirileceği müjdesi verildi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ihalesi tamamlandıktan sonra inşaatına başlanan Tokat Havalimanındaki çalışmaları inceledi. Tokat Havalimanı Müdürü Mustafa Konca’nın da katıldığı inceleme ziyaretinde, inşaattaki son durum ve pistin yapısı ile alakalı yüklenici firma temsilcisi Erdoğan Karabacak’tan bilgi alındı.

BEKLENENDEN ERKEN BİTİRİLECEK
Yapılan inceleme ziyareti sonrasında konuşan ve 200 gün önce inşaatına başlanan bölgedeki hızlı gelişmenin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Altyapı çalışmaları süratli bir şekilde şuan pistin yapımıyla ilgili devam ediyor. İnşallah da bu önümüzdeki günler de daha da hızlanarak, inanıyorum ki; Tokatımızın havalimanı, bu pist, siz değerli hemşehrilerimizin kullanımına açık olacak. Temmuz ayında ilk kazma vurulmuştu, 200 gün geçti. Toplam 700 günlük bir süreydi havalimanımızın ihalesi ve kalan bir 500 gün gibi bir süremiz var. Haziran 2020 gibi inşallah firmamız bitirip teslim edecek ve uçuşlarımızda biz de Tokat’ın havalimanını kullanmış olacağız” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLLERİMİZ BÜYÜK EMEK SARF ETTİ

Havaalanı inşaatında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Eroğlu; “Tokat’ın bir hayaliydi havalimanımız. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız, Bakanlığımız, Milletvekillerimiz, hep beraberce yapılan takip neticesinde Allah’a şükür geçtiğimiz Temmuz ayında başlayan inşaatımız hızla devam ediyor. Havaalanımız için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımıza ve büyük emek sarf eden Milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tokat Havalimanı ihalesini yürüten firmanın Altyapı İnşaat Direktörlüğü görevini yürüten Erdoğan Karabacak ise Tokat Havalimanının verdikleri söz gereği daha önceden belirlenen süreden daha erken bitirme gayretinde olduklarını ifade etti.

PİSTİN %35’LİK KISMI TAMAMLANDI

Erdoğan Karabacak, “İşimizin yaklaşık 200 günü kadarı bitti. İşin ilerlemesinde yüzde 35’lerdeyiz. 15-20 günlük bir iş günü kaybımız oldu kötü hava koşullarından dolayı ama bunu telefi ederek hem başkanımıza verdiğimiz söz, hem Tokat halkına verdiğimiz söz, hem de Devlet Hava Meydanlarının temsilcisi buradaki başmüdürümüze verdiğimiz söz ile beraber bu havalimanını istenen süreden daha erken bitirmeye çalışacağız” diye konuştu.

KÖTÜ HAVA KOŞULLARINDA DA UÇAKLAR İNECEK
Karabacak yaptığı açıklamada; “İstanbul,  Ankara, İzmir ve 8-9 ülkede havalimanı işleten bir firmanın temsilcisi olarak, gerçekten Tokat’a layık bir havalimanı yapmanın heyecanını yaşıyoruz.

Pistimizin Boyu 2700 m, genişlik 45 m, şerit sağlarla birlikte 300 m bir genişlik olacak. Kötü hava koşullarında uçakların inebilmesi için gerekli aletler teşkil edilmiş olacak. İşimizin yaklaşık 200 günü geride kaldı. İşin ilerleme boyutunda % 35’lerdeyiz. Belediye Başkanımıza destekleri için teşekkür ediyorum. Tokat halkına şimdiden hayırlı olsun” dedi.