YENİ 500 VE 1000 TL İLE TOKAT UÇUŞA BAŞLIYOR

Türkiye’de 500 TL ve

Türkiye’de 500 TL ve 1000 TL’lik banknotun basılacağına dair iddialar durmak bilmiyor. Merkez Bankası bu konuya ilişkin açıklama yaptı. Karara sadece bir adım kaldı.

Türkiye’de ekonomik krizin etkileriyle enflasyon zirveyi gördü. Türk Lirası’ndaki değer kaybına bağlı olarak yeni banknot tartışmaları hızlandı. En büyük banknot olarak bilinen 200 TL’nin 6 dolar civarı bir miktara denk gelmesiyle tartışmalar başladı. Uzun süredir 500 TL ve 1000 TL’lik banknotun basılacağına dair açıklama yapılıyor. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’a yöneltilen yeni banknot sorusuna ilk kez yeşil ışık yakıldı. “500 TL ve 1.000 TL’lik banknot basılacak mı?” diye sorulan Karahan, verdiği cevapla yeni banknot basımına adeta yeşil ışık yaktı.

500 TL VE 1000 TL BASILACAK MI?

Para basımına karar verilirken nelere dikkat edildiğini anlatan Karahan, “Üst banknota ihtiyaç olup olmayacağı birçok faktöre bağlı. Finansal analizlere, teknik değerlendirmelere göre biz buna karar veriyoruz. Bu kapsamda tedavüldeki küpür kompozisyonlarının değişimlerini dikkate alıyoruz. Bu yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç olursa gerekli adımları atacağız.” ifadelerini kullandı. Yani yapılacak araştırmalar doğrultusunda kısa zamanda 500 TL ve 1000 TL’lik banknotlar basılabilir.