YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK UYGULAMASI NİKSAR’DA BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı projeyle

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı projeyle yaya geçitlerinin fark edilmesi, kullanılması ve yayalara öncelik verilmesi için başlatılan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulaması Niksar’da başladı.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı projeyle yaya geçitlerinin fark edilmesi, kullanılması ve yayalara öncelik verilmesi için başlatılan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulaması Niksar’da başladı. Niksar protokolü çocuklarla birlikte yaya geçidi üzerinde araçları durdurdu ve sürücülere broşür dağıtıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla 81 ile genelge gönderdi ve ülke genelinde aynı anda uygulamanın başlamasını istedi. Bu kapsamda Niksar’da da  Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmayla Bengiler Mahallesi Kaya İsmet Özden Yatılı bölge ortaokulu önünde uygulama başlatıldı.

Uygulamaya Tokat Vali Yardımcısı Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan’ın  yanı sıra, İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Saçkan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Halil Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı personelli ile öğrenciler katıldı.

Uygulama kapsamında Kaya İsmet Özden Yatılı Bölge Ortaokulu önünde bulunan yaya geçidinde sürücülerin yaya geçidi ve yayaları fark etmesi amacıyla öğrenciler trafik polisi ve trafik jandarma eşliğinde araçları durdurdular. Ayrıca sürücülere projenin önemini anlatan broşür dağıtıldı.

“Niksar’da aynı Anda 4 Noktada uygulama yapıldı”

Tokat Vali Yardımcısı Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan vatandaşların uygulamaya hassasiyet göstermelerini isteyerek “Bakanlığımız Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın ” sloganıyla bugün   uygulamaya koydu ilçemizde de yayalarımızın vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla böyle bir tören yapıyoruz. Trafikte her zaman öncelik yayalarındır tüm sürücü vatandaşlarımızın bu konuyu dikkatle uygulamalarını istiyoruz trafikte gerçekleşen üzücü olayların ışığında bu kuralların koyulması zaruri olmuştur bu gün tanıttığımız bu uygulama vatandaşlarımızın Can ve Mal güvenliği açısından önem arz etmektedir. Gençlerimizi ve çocuklarımızı bu konularda bilgilendirmekte gelecek kuşakların daha güvenli yaşamalarına  neden olacaktır Niksar İlçemizde 2018 yılında toplam 37 Trafik kazası meydana gelmiş ve maalesef bu kazalarımız da da 1 vatandaşımız hayatını kaybetti yaya geçitleri kuralları diğer tüm trafik kurallarını uyguladığımız taktirde böyle üzücü olayla karşılaşmayacağız’’  diye konuştu.