“VURULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ” DEMİŞTİ. BİZ DE HİÇBİR ZAMAN UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz ve Tokat İl Başkanı Mustafa Duran 24 Ocak 1993 yılında faili meçhul cinayet sonucu öldürülen Uğur Mumcu ’nun ölüm yıl dönümü olması nedeniyle ortak bir basın açıklaması yaptı.

24 Ocak 1993 tarihinde faili meçhul cinayet sonucu öldürülen Uğur Mumcu ’nun bugün ölüm yıl dönümü. Uğur Mumcu ’nun katledildiği 24 Ocak 1993 tarihi ulusumuzun yüreğinde hissettiği acının tarihidir. Mumcu, yaşamını Cumhuriyet değerlerine ve aydınlık Türkiye’ye adamış usta bir gazeteciydi. Düşünceleri, yazdıkları ve yaptıklarıyla topluma örnek olmuş önemli bir değerdi. Ona kast eden karanlık eller, esasen Türkiye’nin aydınlık geleceğine, çağdaşlaşmasına ve demokrasisine kastetmişlerdir.

Ortaya koyduğu eserlerle sadece yaşadığı döneme değil geleceğe de bir projeksiyon sunmuş, yazdığı yazılar adeta günümüze ışık tutacak nitelikte ve doğrulukta olmuştur. Uğur Mumcu gibi geleceği gören insanlar ülkemizde her daim karanlık şer odaklarının hedefi olmuştur. İçinden geçtiğimiz süreçte gazetecilerin yazdıkları yazılardan dolayı tutuklanması,  Uğur Mumcu gibi cesur ve aydınlık kalemlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz gerçeğini ortaya koymaktadır.

Her zamankinden daha fazla adalet ve demokrasiye ihtiyacımızın olduğu bir dönemdeyiz.  26 yıl önce katledilen Mumcu ‘nun cinayetinin hala aydınlatılmamış olması, Türkiye Cumhuriyetinin bir ayıbıdır. Bu ve benzeri cinayetlerin arkasındaki sır perdesi aydınlatılmadan, ülkemizde gerçek bir adalet, demokrasi ve özgürlükten bahsetmek mümkün olmayacaktır. Mumcu, yaşamı boyunca ‘Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanları’ eleştiren bir kalemdi. O yazdığı binlerce köşe yazısıyla, onlarca kitabıyla ülkemizin aydınlanması için çok mücadele etmiştir.

Uğur Mumcu ’nun ölümünün üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen gazetecilere, sanatçılara, aydınlara ve bilim insanlarına yönelik saldırıların devam etmesi, esasen ülkemizde temel bir anlayışın hala değişmediğini göstermektedir.

 

Usta gazeteci Uğur Mumcu ’nun dediği gibi; “Cesur bir kez, korkaklar bin kez ölür!” Uğur Mumcu, ülkemiz için, ülkemiz özgür basını için önemli bir yol açmıştır. Bu aydınlık yolda yürüyen nice neferler yetişmiştir. Gazetecilerin yaptığı haberlerden dolayı tutuklandığı, özgür basının susturulduğu bu süreçte Uğur Mumcu ’nun kararlılığı ve cesareti yolumuza ışık tutmaya devam ediyor. Uğur Mumcu ’nun söylediği gibi “Evet yazacağız, susmayacağız. Bütün yolsuzlukları, kaçakçılıkları, cinayetleri tek tek sergileyeceğiz.” Cumhuriyetin aydınlığıyla yetişmiş, vatan için canını feda etmekten çekinmeyen, hak için, hukuk için, adalet için, demokrasi için yaşayan, birlik ve beraberliği kendine rehber edinmiş bir milleti hiçbir karanlık yenemez.

Aydınlıkların karanlığı, umudun umutsuzluğu yendiği, tüm faili meçhul cinayetlerin aydınlatıldığı, basının gerçekten özgür olduğu bir Türkiye umuduyla, gerçekleri söylemekten hiç vazgeçmeyen, korkmayan usta gazeteci Uğur Mumcu ’yu katledilişinin 26. Yılında, saygı ve rahmetle anıyoruz. “Vurulduk ey halkım, unutma bizi” demişti. Biz de hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.

ALİ GAFFAR OKKAN DİYARBAKIR HALKININ GÖNLÜNÜ FETHETMİŞTİR

Ali Gaffar Okkan insanların, polise bakış açısını değiştirmiştir. Görev süresi boyunca Diyarbakır halkının gönlünü fethetmiştir. Şehre geldiği daha ilk günlerde, sivil kıyafeti ile halkla iç içe olmuş, halkın nabzını tutmuş, halkı anlamış ve onlarla bütünleşmiştir.

Yapmış olduğu çalışmalarla, araya bürokratik bir mesafe koymak yerine insanları kazanmayı tercih etmiştir. Şehrin faydasına yaptığı birçok farklı uygulama, bugün O’nun ardından hala konuşulmaktadır.

Efsane Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı ve polislerimizi şehit edilişlerinin 18.yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

İsmail Cem, Türkiye’nin bir dönemine damga vuran siyasetçilerdendi. Türkiye’nin komşularıyla ilişkilerinin düzeltilmesinin temellerini atan Dışişleri Bakanıydı. Türkiye’nin en fırtınalı günlerinde uzun süre dış politikanın kaptanlığını yaptı. İsmail Cem’i vefatının 12.yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.