image-slider
image-slider

Niksar Gökçeli (Ladik) kasabasında dünyaya gelen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu doğduğu kasabasını ziyaret etti.

Türk Milli Sporcu Ersoy Ayçelik, kilo alma sıkıntısı yaşarken başladığı vücut geliştirme sporunda dünya şampiyonu oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 18-19 Mart 2019 tarihleri arasında 6 ülkeden sporcuların katılımı ile yapılan Wabba World Cup Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda Tokat’lı sporcu Ersoy Çelik, Dünya Şampiyonu oldu. Türkiye’de profesyonel olarak vücut geliştirme sporuna 2010’da giriş başlayan Çelik, 2015 yılında Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda kazandığı Dünya 3.’lüğünü, Dünya Şampiyonluğu ile taçlandırdı. Dünya Şampiyonluğu hedefini 47 yaşında yakalayan Ayçelik, profesyonel spor hayatına spor salonunda sporcular yetiştirerek devam ediyor.

Dünya şampiyonu Ayçelik, kilo almak için başladığı spora, azimli ve kararlı çalışması sonunda Dünya Şampiyonu oldu.

Niksar Gökçeli kasabasında dünyaya gelen Ayçelik şampiyonluk serüvenini şu şekilde dile getirdi Ayçelik;  “Kilo almamda yardımcı olması için vücut geliştirmeye başladım. Vücut geliştirme sporunda da başarıyı yakaladım. Yaklaşık 30 yıldır bu sporla uğraşıyorum. Ara verdiğim yıllar oldu ama 20 yılım net spor salonlarında geçti. Dünya şampiyonluğu hedefimi ıskalamıştım. Dünya 3.’lüğü ile yetinmek durumunda kalmıştım. 2015’de Dünya 3.’sü olunca ara vermiştim ama rahat edemedim. İçimde uhde kalmıştı. Nitekim bu sene Dünya Şampiyonluğu’nu Tokat’a getirdim. Hazırlık döneminde çalışma yaparken bazı sıkıntılar yaşadım. İki ameliyat geçirdim, tendon koptu, sağ baş parmağımın tırnaktan sonraki kısmı koptu. Bunların ameliyatlarına rağmen antrenmanları bırakmadım. 7-8 aylık süreç geçirdik. Oturmuş bir kas kütlesinden ve tecrübemden dolayı bu işi başardım. Yoksa 2 ameliyat geçirip de Dünya Şampiyonu olan sporcu şimdiye kadar ben duymadım” dedi.

Ayçelik, uzun yıllar vücut geliştirme sporu ile uğraşan birisi olarak bileğinin hakkı ile şampiyon olarak Türkiye’ye altın madalya getirdiği için gururlu olduğunu söyledi. Bundan sonraki hayatında bilgi, tecrübe ve başarılarını genç sporculara aktarmak olacağını ifade eden Ayçelik, “47 yaşında Dünya Şampiyonu oldum. Bu anlamda kendimi ailemi maddi ve manevi yormanın bir anlamı yok. Sporcu yetiştirmeye spor salonumda devam edeceğim. Biraz daha bu işlerin üzerine düşerek çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Dünya Şampiyonu olan Ayçelik şampiyonluğunu doğduğu kasaba olan Gökçeli’ye gelerek burada akrabaları ile şampiyonluğunu bir kez daha kutlama imkanı buldu.

Dünya şampiyonu Ayçelik’i Gökçeli belediye başkanı Mustafa Koyuncu ve sevenleri kasaba girişinde pankartlarla karşıladılar, Koyuncu Dünya şampiyonu Ayçelikle günün anısını plaket armağan etti. Koyuncu; değerli hemşerimizle gurur duyuyoruz, başarılarının devam etmesini diliyoruz, kıymetli kardeşim Ersoy Ayçelik ile  gurur duyduğumu ifade etmek isterim” dedi, Ayçelik akrabaları ile bir süre sohbet ettikten sonra İftar yemeğinden sonra kasabadan ayrıldı.