VALİ DR. OZAN BALCI’NIN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

“10 Ocak, basın çalışanlarına,
“10 Ocak, basın çalışanlarına, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden bu yana Ülkemizde “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Demokratik bir hak olarak kişilerin haber alma hakkı, ancak özgür bir iletişim ortamında gerçekleşebilmektedir. İletişimin demokratikleşmesi ise, öncelikle bir toplumda yaşayan her bireyin yakın ve uzak çevresinde meydana gelen olaylardan, fikir veya düşüncelerden haberdar olabilmesini; olayları, fikir ve düşünceleri serbestçe yorumlayabilmesini ve enformasyon kaynaklarına serbestçe ulaşabilmesini gerektirmektedir.
Basın çalışanları, doğru, dürüst ve tarafsız olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve halkın doğru haber alma hakkını sağlamak için her şartta ve ortamda tehlikeyi göze alarak, yağmur, çamur, gece, gündüz, yaz, kış demeden fedakar bir şekilde haber peşinde koşup, haberleri derleyip toplayıp vatandaşlarımızın bilgisine sunmaktadır.
Kamu hizmetlerinin daha iyi, verimli ve etkin yürütülmesi için denetleme ve uyarma görevi yapan basın çalışanları, gündeme taşıdıkları konularla İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişmesi ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamakta aynı zamanda vatandaşla devlet arasında köprü vazifesi yapmaktadır.
Bu vesileyle, çalışmalarını anlamlı ve önemli bulduğum, emeklerini göz ardı edemeyeceğimiz, gazetecilik mesleğine gönül vermiş, tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, sağlık, afiyet ve mutluluklar diliyorum.