VALİ DR. OZAN BALCI, OKUL AİLE BİRLİK BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Vali Dr. Ozan Balcı,

Vali Dr. Ozan Balcı, çocukların hayatına dokunmak, onlara destek vermek, yaşamlarına değer katmak için Okul Aile Birliği Başkanları ile bir araya geldi.

Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda düzenlenen toplantıda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Şube Müdürü Murat Ağar, Eğitim Tokat projesi çatısı altında yürütülen projelerle ile ilgili velilere bilgiler verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin konuşmasının ardından velilere seslenen Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuklarımızın hayatına dokunmak onlara destek vermek ve onlar için neler yapabiliriz diye konuşmak için bir araya geldik.” dedi.

Her Çocuk Ayrı Bir Değer

Her çocuğun ayrı bir değer olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Biz bütün çocuklarımızı kendi çocuklarımız olarak görüyoruz. Onların başarılarıyla gururlanıyoruz. Onların problemlerini, dertlerini dinliyoruz ve yüreğimizde de hissediyoruz. Ancak hayat dinamik bir süreç bazen inişler bazen ise çıkışlar olabiliyor. Ama hayatımızın da güzelliği burada başlıyor. Problemleri çözmek için mücadele etmek güzel bir duygudur. Sonuçta problemler olacak ve biz de bunları çözeceğiz.” dedi.

Sizler Çözümün Bir Parçasısınız

Gelecek nesillerin sahipsiz bırakılmaması gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, gelecek nesiller olan çocuklarımıza daha güzel, daha huzurlu, daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam koşullarının hazırlanması gerektiğini kaydetti. Dolayısıyla eğitimin en önemli mesele olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ta ilin valisi olarak benim en önemli işlerimden biri eğitim. Benim buradaki görevim, işleri kolaylaştırmak, eğitim camiasına yardımcı olmak. Siz de eğitim camiasının bir parçasısınız. Biz bir aileyiz. Bu işleri yaparken aşkla, şevkle, şefkatle, sabırla, sevgiyle, merhametle çalışmamız lazım. Yılmadan, yılgınlık göstermeden, pes etmeden, azimle ve kararlılıkla yapmamız lazım. Okul aile birlikleri çok iyi çalışıp, işi sahiplenirse çok başarılı olacağımıza inanıyorum.  Çocuklarımızla ilgilenip, sahip çıkmamız lazım. En kıymetli varlıklarımız çocuklarımız. Her çocuk ayrı bir değer, ayrı bir kıymet. Emek verilmesi gerekir. Eğitimi önemsiyorum. Sizleri ailenin ferdi olarak görüyorum. El birliğiyle meseleleri içselleştireceğiz. Destek vereceğiz. Sizler okul yönetimi dışında değilsiniz. Yaşanan sorunlarda çözümün bir parçasısınız. Ortak amaç, çocuklarımıza değer kazandırmak, onların mutlu olmasını, dolayısıyla başarılı olmalarına katkı sağlamak.” diye konuştu.

Okul Çevrelerindeki Güvenlik Öncelikli Konumuz

Konuşmasında okullardaki güvenliğini çok önemsediğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Okul güvenlikleri çok önemli. İstenmeyen neticeler olabilir. Çocuklar bize emanet. Okul ve çevresinin güvenliği bizi yakından ilgilendirir. Bu işe de sahip çıkmanız lazım. Problem olduğunda okul müdürüne, il milli eğitim müdürüne ya da bana gelebilirsiniz. Kapım hepinize sonuna kadar açık. Güvenlik bir numaralı konu. Çünkü güvenliği sağlayamazsak eğitim de veremeyiz. Okul güvenliğini yaşamsal ve anlamlı buluyorum.” dedi.

Uyuşturucuyla Mücadele Milli Meselemiz

Uyuşturucu ile mücadelenin milli bir mesele olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı,  “Uyuşturucu çok önemli bir konu. Virüs gibi. Eğer tedbir almazsak sokakta gezemez hale geliriz. Bu çocukları korumamız lazım. Uyuşturucu konusunda sıkı tedbirlerimiz var. Ama bu konu da en önemli destek okul aile birliklerinde. Sizin okul yönetimi ile işbirliğiniz olacak. Uyuşturucu konusunda sizlere çok büyük görevler düşüyor. Uyuşturucu ile mücadele konusunda önceliğimiz çocukları korumak. Artmasını önlemek. Velileri bilgilendireceğiz. Okul yönetimi ile sıkı işbirliği içinde olmanız lazım.” şeklinde konuştu.

Eğitim Tokat ve Spor Tokat’a Sahip Çıkmalısınız

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı 2023 Vizyonu kapsamında Tokat’ta da bir dizi projeler başladığını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, başlatılan Eğitim Tokat’ın çocukların yüreğine dokunan, onların yetenek ve eğitimlerini arttıran, onları geleceğe hazırlayan bir proje olduğunu kaydetti. Başlatılan Eğitim Tokat, Spor Tokat projelerine velilerin de destek vermesi gerektiğinin altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı,  “Bunları sizlerle yapmamız lazım. Tek başımıza yapamayız. Okul müdürlerimizi bu konuda yalnız bırakmayacağız. İşe sahip çıkmamız lazım.“ dedi.

Hiçbir Çocuk parasızlık Nedeniyle Eğitiminden Geri Kalmayacak

Konuşmasında hiçbir çocuğun imkansızlık nedeniyle eğitiminden geri kalmayacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Devletimizin, milletimizin imkanları var. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak, ihtiyaçlarını giderecek, aç-açıkta bırakmayacak imkanlarımız var. Hiçbir çocuk parası yok diye eğitiminden geri kalmayacak. Sizlerden bunu özellikle rica ediyorum. Okullarda garip gureba çocuk olmamalı. Sırtında kabanı, ayağında ayakkabısı olmayan çocuk olmamalı. Sadece yaptıklarımızdan değil, yapabileceğimiz halde yapmadıklarımızdan da mesulüz. Okullarda yetim, öksüz çocuklarla, şehit, gazi ve engelli çocuklarımızla özel ilgilenilmesi lazım. Onların ihtiyaçlarını karşılamamız lazım. Devletimizin imkanları var.” dedi.

Öncelikle Kaliteli Çocuklar Yetiştirmeliyiz, Başarı Beraberinde Gelir

Çocukların öncelikle iyi birer insan olarak yetiştirilmesi gerektiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Öncelikli, güzel ahlaklı, karakterli, namuslu, vicdanlı çocuklar yetiştirmemiz lazım. Başarı bundan sonra zaten gelir. Çocuklara öncelikli kaliteli insan olmayı öğreteceğiz. Hedefimiz kaliteli, iyi insan. Milli ve manevi değerleriyle barışık, insanlara değer veren insanları kucaklayan, herkesin kıymetli olduğunu bilen çocuklar yetiştirmeliyiz. Başarı bundan sonra kendiliğinden gelir.” dedi.

Konuşmasında Tokat’ta geçtiğimiz aylarda başlatılan Eğitim Tokat, Spor Tokat ve Sosyal Destek Tokat projesi ile ilgili bilgiler varan Vali Dr. Ozan Balcı, projelere velilerin de sahip çıkması gerektiğini söyledi. Eğitim Tokat projesi kapsamında okullarda yapılan diş, göz, kulak, ortopedi taramalarından, Kitap Tokat projesi ile çocuklara okuma alışkanlığı ve okuma kültürü kazandırılmasının amaçlandığından bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, Sosyal Destek Tokat ile de ihtiyacı olan vatandaşların gönüllerine, yüreklerine dokunulduğunu söyledi.

Vali Dr. Ozan Balcı, Velilere Kitap Hediye Etti

Konuşmasının ardından Okul Aile Birlik Başkanlarına söz vererek, istek ve dileklerini dinleyen Vali Dr. Ozan Balcı, okulları ziyaret edeceğini ve okul aile birlikleri başkanları ile kademe kademe bir araya geleceğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı programın sonunda okul aile birlik başkanları ile tek tek tokalaşarak ve okul aile birlik başkanlarına kitap hediye ederek uğurladı.