Vali Dr. Ozan Balcı, Gazeteci Yavuz Donat ile bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

Saklıbahçe’de gerçekleşen programa Vali Dr. Ozan Balcı ve Gazeteci Yavuz Donat’ın yanı sıra Sabah Gazetesi Yayın Yönetmeni Osman Altınışık, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı.

Tokat’ı daha yakından tanımak için ilimizi ziyaret eden Gazeteci ve Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Yavuz Donat ile kahvaltı’da bir araya gelen Vali Dr. Ozan Balcı, ilimize yaptığı ziyaretten dolayı misafirlerine teşekkür etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, misafirlerine 2023 Tokat Vizyonu projelerinden bahsetti.

“Tokat Tarımın Parlayan Yıldızı”

7 büyük ovası ile Tokat’ın tarımla büyüyüp, tarımda öncü ve model bir şehre dönüşeceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, şehrin potansiyelinin belirlendiğini, projelerin üretildiğini, analiz ve planlamasının yapılarak, çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Niksar cevizi, Tokat kirazı, şeftalisi, domatesi bildiğiniz gibi çok meşhur. Tokat’ın tarım potansiyeli ise çok fazla. Tarım Tokat ile birlikte bizim amacımız çiftçilerimize destek vermek.7 bin dönüm ceviz alanı kuracağız. Tokat’ı seracılıkta başkent yapacağız. Asma 60 bin dönüm var. 18 bin hektara çıkaracağız yakında. Tokat Türkiye için büyük bir potansiyel.İnşallah en yakın zamanda burayı tarımda parlatacağız. Artova’dan nohut, barbunya bunlarda çalışmalarımız arasında. Bizim önce milleti zenginleştirmemiz lazım. Bunun içinde çok büyük bir takım var. Herkes  aşkla, şevkle, sevgiyle çalışıyor.” dedi.

Tokat’ı Görmemek Büyük Bir Kayıp

Tokat’ın tarihi ve eşsiz güzellikleri barındıran kadim bir şehir olduğundan bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat tarihi, kültürü, doğası ile adeta saklı cennet. Her şey burada yetişebiliyor. 900 yıllık bir tarihi var. Danışmentlilerden, Selçuklular, Osmanlıdan Cumhuriyet’e kadar tüm eserleri görebiliriz. Hanlar, hamamları ile çok kıymetli bir şehir. Bunları kıymetli yapan insan malzemesi aslında. Tokat insanı demlenmiş, kadim bir millet. Büyük bir kültürü görebiliriz burada. Bazen kadınların el işlerinde bazen cevizden yapılan sandıkta bazen el sanatlarında bu kültürü görebiliriz. Tokat’ı görmemek büyük bir kayıp. Yemekleri, insanları, yapıları ile kültürel birikimine şahit olabiliriz. Örneğin Tokat kebabı çok meşhur. Tokat’ın sebzelerinden yapılıyor. Lezzeti eşsiz. Buraya gelen insanlar yolculuğun verdiği yorgunluğu unutur. Kültür turu için en birincil şehir Tokat. İnsanları misafir etmeyi seven bir şehir. Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü ile kültür turizmi için başta gelecek. Ballıca Mağarası bildiğiniz gibi Unesco geçici miras listesine girdi. Birçok proje ile daha çok parlatacağız. “ dedi.

“Etüt Merkezlerimiz Türkiye’de İlk”

Tokat’ın kıymetli bir eğitim camiası olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, ”2023 Eğitim Tokat başlığı altında bizim kurmuş olduğumuz etüt merkezleri Türkiye’ye örnek olacak. Ben inanıyorum ki biz bunu kurumsallaştıracağız. Eğer istediğimiz gibi giderse Tokat’ı eğitim alanındaki başarısı anlamında 3 yıl içerisinde ilk 20. sırada, 5 yıl içerisinde ise ilk 5. sırada göreceğiz. Bizim hedefimiz bu yönde. Olur ya da olmaz. Biz emek vereceğiz ve çalışacağız. Bu çalışmayla ilgilidir. Biz ve kıymetli eğitim camiası çok çalışacağız.” dedi.

“Spor Tokat İle Çocuklarımız Daha Sağlıklı Daha Başarılı “

Spor Tokat” projesi ile her çocuğun bir spor dalı ile uğraşacağını ya da bir sporu sevmesinin amaçlandığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Biz anaokulundan lise sona kadar hatta kredi yurtlardaki çocuklara bile dokunacağız. Bir çocuk ya bir spor dalı ile uğraşacak ya da bir spor dalını sevecek. Biz çocuklarımızı yüreklendiriyoruz.  Başarılı sporcular yetişmesine katkı sağlıyoruz.  Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyoruz. Hedefimiz öğrenciler. Ders dışı aktiviteler planlanacak. Spor altyapısı ve kültürü oluşacak.” dedi.

“Nasıl Yaşadığımız Değil Nasıl Yaşattığımız Önemli”

Sosyal Destek Hızır Tokat projesi ile yardıma muhtaç, kimsesiz, fakir fukara insanlara yardım eli uzatıldığına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Projenin amacı şu; malumunuz memleketi memleket yapan, medeniyetleri medeniyet yapan insana verilen kıymettir. Yani insanı yaşat ki devlet yaşasın. Bizim anlayışımızda devletin olan, devleti oluşturan milletin fertlerine her türlü yardımı yapmaya devlet olarak hazırız. Devletin ayakta kalması için milletinin yanında olması şarttır. Biz de bunu kendimize görev edindik. Ama düzende bazen dezavantajlı kesimler olabiliyor. Engelli, yardıma muhtaç, kimsesiz, yaşlı bunların hepsi yaşama ilişkin durumlardır. Ama bizim medeniyetimizde kültürümüzde insanı yalnız bırakmak diye bir şey yok. Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Biz bu anlayışın ve inancın çocuklarıyız. Bizim devlet geleneğimizde burada başlıyor. Bizim temel felsefemiz nasıl yaşadığımız değil, nasıl yaşattığımızdır. Bizim görevimiz bu. Dolayısıyla kimsesizi, yaşlısı, fakiri garibanı özel ilgi alanımız. Esasında bütün insanlarımız çok önemli ama dezavantajlı olarak nitelendirdiğimiz gruplarımız olan yetimler, öksüzler, kimsesiz yaşlılar, dul kadınlar, fakirler fukaralar kısacası Allah’tan başka kimsesi olmayan, devletin bakmak zorunda olduğu, özel ilgi göstermek zorunda olduğu sınıfa mensup olan insanlar. Devlet büyüklerimizin de selamını bizzat götürüyoruz. Tokat’taki bütün köyleri ile en küçük yerleşim birimleri ile mazlumun fakirin fukaranın beklediği hizmeti götürmekten biz mesul oluyoruz. Ayrıca kamu hizmetlerine erişimi de kolaylaştırmış oluyoruz .” dedi.

Gazeteci Yavuz Donat’a Tokat’ın yöresel ve geleneksel el baskısı yazmalarından hediye eden Vali Dr. Ozan Balcı,“Yavuz Donat, Türkiye’nin kıymetli gazetecisidir. Aklımıza yavuz abi geldiğinde hep pozitif, insan dostu, şehirleri ve insanları yüceltmek isteyen özellikleri gelir.  Kendisini şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.