VALİ DR. OZAN BALCI: ÇOCUK OKUYUCUSU OLMAYAN TOPLUMLARIN YETİŞKİN OKUYUCUSU OLAMAZ

1. Kitap Okuma Kültürü
1. Kitap Okuma Kültürü Ödül Töreninde konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuk okuyucusu olmayan toplumların yetişkin okuyucusu olamaz.” dedi.
Valiliğimiz koordinesinde başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kitap Tokat Projesi” kapsamında “1. Okuma Kültürü Ödül Töreni” düzenlendi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda yapılan ödül töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan koro, solo ve orkestra dinletisi sunuldu. Kitap Tokat Projesinin tanıtımının yapıldığı programda 20 Aralık-8 Ocak tarihleri arasında en çok kitap okuyan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise  öğrencilerine Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından hediyeleri verildi.
Programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Kitap Tokat Projesinin il merkezinde olduğu gibi ilçe ve köylerde de başlatıldığını söyledi.
Çocuklarımızın Yüreklerine Dokunmalıyız
Kitap Tokat Projesi ile asıl amacın kitap okuma kültürüne ilişkin bir altyapı oluşturmak ve kitap okuma kültürünü çocukluktan itibaren geliştirmek olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Çünkü çocuklarımızı seviyoruz. Onları sevmek, değer vermek, yüreklerine dokunmak, onlara katkı sağlamak ile olur. Bunu zaten öğretmenlerimiz layıkıyla yapıyorlar. Ama bizim amacımız bunu anaokulundan itibaren sağlamak. Çocuk okuyucusu olmayan toplumların yetişkin okuyucusu olamaz. Aslında buradaki işin temeli buradaki çocuklarımız. Anneleri ve öğretmenleri bu çocuklara çok güzel masallar okudu. Onları da yürekten tebrik ediyorum. Biz bu işi geliştireceğiz. Anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye kadar önemsiyoruz. Çocuklarımıza değer ve kıymet veriyoruz. Biz bilgiye de kıymet veriyoruz.” dedi.
Bilginin En Güzel Taşıyıcısı Kitap Okumak
Asıl meselenin çocuklara verilen kıymet ile onları iyi yetiştirmek olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı,“Onları geleceğe iyi hazırlamalıyız. Geleceğin güçlü Türkiye’sinde hayatın ve yaşamın her alanında onların güçlü olmalarını sağlamalıyız. Onun için bilgiye kıymet veriyoruz. Bilginin en güzel taşıyıcısı da kitap. Kitabı bu yüzden bir araç olarak görüyoruz. Çünkü bilgiye sahip olmayan bireyler, toplumlar, nitelikli bilgi ve kültür üretemezler. Nitelikli bilgi ve kültür üretemeyen toplumlar nitelikli bilgi üreten toplumlarla yarışamazlar. Dolayısıyla kitap okumalarını bilgiye sahip olmalarını ve nitelikli kültür üretmelerini sağlayarak çocuklarımızı geleceğe çok iyi hazırlamalıyız.” diye konuştu.
Kitap Okumak Boş Zaman İşi Değildir
Kitap okumanın bir boş zaman işi olmadığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,“Kitap okumak, aynı yemek yemek gibi, su içmek gibi seremoni ile yapılması gereken, zaman ayrılması gereken bir aktivitedir. Özellikle de çocukların bu konuda daha duyarlı olması lazım.” şeklinde konuştu.
Okullarımızı Nitelikli Kitaplarla Buluşturacağız
Kitabın aynı zaman disiplin sağladığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,“Kitap okumak hem ana dilimiz Türkçe’yi çok güzel kullanma yeteneği sağlar, hem de konuşma, yazma, kendisini ifade etme yeteneği sağlar.” dedi. “Bizim hedefimiz Tokat’ımızı, okullarımızı çok nitelikli kitaplarla buluşturmak ve Türkiye’nin kitap yönünden en zengin ili haline getirmek.” diyen Vali Dr. Ozan Balcı, Tokatlı çocuklarımızı da en çok kitap okuyan, en zengin kitaplarla haşır neşir olan çocuklar haline getirmeliyiz. Bu amacı da öğretmenlerimizle beraber geliştireceğimize canı gönülden inanıyorum.” dedi.
Her Çocuğun Kitaplığı Olmalı
Vali Dr. Ozan Balcı, “Her çocuğun bir kitaplığı olmalı evinde. Bunu da önemsiyorum. Her çocuk yanında bir kitap taşımalı. Çocuklarımızın boş zamanlarında kitapla haşır neşir olmalarını sağlamalıyız. Türkçe’yi çok iyi kullanmaları lazım. Çocuklarımıza üç tane de yabancı dili öğretmeyi hedeflemeliyiz. Çünkü çocuklarımızı dünyayla rekabet edebilir hale getirmeliyiz. Bilişim teknolojilerini öğretmemiz lazım.  Bunların ötesinde nitelikli, karakterli, ahlaklı, vicdanlı çocuklar yetiştirmemiz lazım. Bu da öz kültürümüzde, yerli ve milli kültürümüzde zaten var. Ama bu yetmez. Milli ve yerli kültürü içselleştirmiş, anlamış, idrak etmiş aynı zamanda da dünyayı algılayan, anlayan, anlamlandıran, yürekli, ahlaklı, çalışkan, disiplinli çocuklar yetiştirmemiz lazım. Tokat’ta bunu görüyorum. Bunu devam ettirmemiz lazım.” dedi.
Kitap Tokat Projesine emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, başarılı öğrencileri de tebrik etti.
Koro, solo ve orkestra dinletisi ile dinleyicilerin büyük beğenisini kazanan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini, öğretmenlerini ve okul yöneticilerini tebrik eden Vali Dr. Ozan Balcı, Kitap Tokat Projesi ekibi, Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Yörenin Sesi Canik ve Yeşil Niksar Gazeteleri Sahibi Cemalettin Bilgin ve Mhp 27. Dönem Milletvekili Adayı Makine Yüksek Mühendisi Serhat Bilgin’in yanı sıra protokol mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.