VALİ DR. OZAN BALCI 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Vali Dr. Ozan Balcı,
Vali Dr. Ozan Balcı, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.
Tokat merkez ve ilçelerde görev yapan basın mensuplarının katıldığı programda Vali Dr. Ozan Balcı, basın emekçileri ile tek tek tokalaşarak günlerini kutladı.
Basın mensupları ile yapılan kahvaltının ardından gazeteciler adına birer konuşma yapan Hürsöz Gazetesi Köşe Yazarı Hayrettin Koyuncu ve Tokat TV Genel Müdürü Ömer Faruk Altuntaş, Vali Dr. Ozan Balcı’ya program nedeniyle teşekkür etti.

Daha sonra konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir araya geldik. Gününüzü kutluyorum.” dedi.
Tokat’ta göreve başlayalı 2 ay olduğunu hatırlatan Vali Dr. Ozan Balcı,  “Bu vesile ile hepinizle tek tek tanışmış olmak için de bu toplantıyı düzenledik. Davetimize icabet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Basın Vatandaşla Bizim Aramızda Köprü
Basın mensuplarının memleketin, milletin ilerlemesi ve yükselmesi için, huzur ve refahı için hayırlı, güzel işlere imza atmalarını temenni eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Benim için basın çok önemli. Basın, kamu adına denetim yapıyor. Bizim yaptığımız işler sizin sayenizde vatandaşlarla paylaşılıyor. Siz vatandaşla bizim aramızda bir köprü oluyorsunuz. Bu nedenle ben, basının çalışmalarını anlamlı ve önemli buluyorum. Basın çalışanlarının emeklerini de göz ardı edemeyiz. Yağmur, çamur, gece, gündüz, yaz, kış demeden fedakar bir şekilde haber peşinde koşup, haberleri derleyip toplayıp vatandaşlarımızın bilgisine sunuyorsunuz. Bu yoğun çabayı, gayreti ve emeği ben bizzat görüyorum. Basın mensupları bizim yaptığımız işleri kamuyla paylaşıyorlar. İnsanlar da bu sayede memleketi için, bölgesi için neler yapıldığından haberdar olabiliyor. Tokat’ta en küçük yerleşim yerinde bile yapılanları sizler sayesinde vatandaşla buluşturuyoruz. Sizler bizim tabiri caizse elimiz, kolumuz oluyorsunuz. Diğer yandan ben, basının denetim görevini de önemsiyorum. Basının denetleme ve uyarma görevi de var. Kamu hizmetlerinin daha iyi, verimli ve etkin yürüyebilmesi açısından bu denetim görevini de çok önemli buluyorum. 2 aylık görev sürecim içerisinde de Tokat’ta bu anlamda büyük bir başarı olduğunu gördüm. İnşallah bundan sonra da hep beraber güzel işler yapacağız.” dedi.
Yılmayacağız, Yılgınlık Göstermeyeceğiz
Memleketimizin, Tokat’ımızın, insanlarımızın yükselmesi, gelişmesi, huzuru ve refahı için canla başla çalışarak değer üretilmesi gerektiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, aşkla, şevkle, adaletle, şefkatle, merhametle Tokat ve Tokatlılar için mücadele ile çalışılacağını ifade etti. Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.  “Yılmayacağız ve yılgınlık göstermeyeceğiz. Kalkınmayı, ilerlemeyi hedefleyeceğiz. Bunu da tek başına kimse yapamaz. Biz şehrimiz için hep birlikte çalışacağız. Toplumun bütün kesimlerinin bu çalışmalar için yüreklendirilmesini sağlayacağız. Herkesin elini taşın altına koymasıyla Tokat’ımızı daha da ilerilere taşıyacağız.
Tokat’ta İnsanları Zenginleştirecek İşler Yapmamız Lazım
Tokat bin yıllık kadim bir şehir. Bu zamana kadar burada atalarımız, dedelerimiz memleketimiz için güzel işler yapmışlar. Bundan sonra bu güzel işler bitecek mi elbette ki bitmeyecek. Bundan sonra da bizim çalışmalarımız devam edecek. Mesele bir tuğla da bizim koyabilmemiz. Az önce de ifade ettiğim gibi ana gayemiz ve ana hedefimiz icraat yapmak ve değer üretmek. Tabi değer üretirken de değer üreten insanlara değer vermemiz lazım. Ana hatlarıyla Tokat’ta insanları zenginleştirecek işler yapmamız lazım. Gördüğüm kadarıyla Tokat’ta çok önemli 7 tane ova var. Bunlar sadece Tokat’ın değil, Türkiye’nin de önemli ovaları. Bu ovalar pırlanta, elmas değerinde. Tarımsal sanayiyi desteklememiz lazım. Bu ovaları iyi değerlendirmemiz lazım. Hatta üretimi ihracata yönelik geliştirmek gerekir. Milletin aş ve iş yolunun açılması bizim öncelikli işimiz. Allah’a şükür Tokat’ta bu sorun büyük ölçüde çözülmüş. Ama yeter diye bir şey yok.”
Tarım Burada Altın Kıymetinde
Daha çok çalışıp, daha çok değer üretilmesi gerektiğini ifade eden vali Dr. Ozan Balcı, “Tarım burada altın kıymetinde bir iş. Biz tarımsal ve hayvansal üretimde istediğimiz hamleleri yapabilirsek çiftçilerimizi de zenginleştiririz. Onların zenginleşmesi demek ticaret erbabının, esnafın da zenginleşmesi demek. Üzüm, ceviz, domates, çilek gibi bitkisel ürünlerin üretimleri artarsa bunlar, bırakın Tokat’ı Türkiye’nin önemli bir kısmını besler. Ayrıca Tokat’ın hayvansal üretimi de çok iyi. Tokat’ta 250 bine yakın büyükbaş, 250 bine yakın da küçükbaş hayvanımız var. Bunları da bizim desteklememiz lazım. Büyükbaş hayvancılıktan küçükbaş hayvancılığa, kümes hayvancılığından, arıcılığa kafes balıkçılığına kadar her alanda hayvancılığın desteklenmesi lazım. Ben bunu çok önemsiyorum.” diye konuştu.
Tokat’ta Kültür ve Turizm Anlamında Büyük Potansiyel Var
Doğanın, tarihin, kültürün kesiştiği çok zengin bir coğrafyada yaşadığımızı belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat Danişmendliler’den, Selçuklular’dan, Osmanlı’dan kalan nadir şehirlerden bir tanesi. Bu anlamda Tokat, kültür ve turizm anlamında büyük bir potansiyel taşıyor. Bu şehrin bu anlamda da desteklenmesi lazım. Tokat’ta kültür ve turizm çalışmalarını yüreklendirmemiz gerekir. Tokat’ın bu potansiyelini açığa çıkarmamız lazım. Bunun da ekonomiye büyük katkısı olacağına inanıyorum. Bu sayede kültür ve turizm açısından Tokat patlama yapar. Özellikle turizm ekonomisi için Tokat’ta gereken her şey var. Tokat bu açıdan da demlenmiş bir şehir. Ayrıca burada demlenmiş bir insan yapısı da var. Sonuçta burası bin yıllık bir kültür birikimine sahip. Tokat’ta nitelikli bir insan yapısı ve nitelikli bir kültür de var. Tokat’ın doğası, insanı, kültürü ve mutfağı bir araya geldiği zaman Tokat’ın önünde hiçbir engel kalmıyor. Bugüne kadar bu anlamda çok güzel çalışmalar yapılmış. Bu vesile ile güzel çalışmalar yapan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Buna daha çok destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu öğeler hem ekonomiyi hem sosyal yaşantıyı olumlu etkiler.” dedi.
Eğitim Tokat Projesini Başlattık
Eğitimin de çok önemli olduğunu ve göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Biz, eğitimin her alanında varız. Çünkü Türkiye’nin en önemli gücü, insan gücü. İnsan gücüne destek vermemiz lazım. Eğitim Tokat Projesi adında büyük bir proje başlattık. Eğitimdeki temel felsefemiz, insana dokunmak. Bizim görevimiz öğrencilerin ilerlemesine, akademik anlamda gelişmesine, eğitsel, ruhsal ve sportif anlamda kısacası bedensel ve zihinsel anlamda gelişmelerine katkı sağlamak. Eğitim Tokat projesi altında yaklaşık 24 proje ürettik. Tüm Tokat’ta uygulayacağız bu projeyi. Yavaş yavaş da başladık. Ben bunu da çok önemsiyorum. Eğitim camiamızı, toplumun yüz akı olan öğretmenlerimizi de yüreklendirmemiz, cesaretlendirmemiz gerekir.
Eğitim Tokat projesinin ana hatlarından birisi kitap okumak üzerine. Kitap okuma kültürünün çocukluktan başlaması lazım. Çocuk okuyucusu olmayan toplumların, yetişkin okuyucusu olmaz derler. Onun için çocuklarda kitap okuma kültürünü yaygınlaştıracağız. Ama bunu sadece yaygınlaştıracağız diyerek yapamayız. Elimizi taşın altına koymak zorundayız. Okullara zenginleştirilmiş kütüphaneler yapacağız. Çocukların okuma, yazma ve hayal dünyalarına katkı sağlayacağız. Bu kütüphaneler çok nitelikli kitaplar temin edilecek. İnanıyorum ki bir yıl sonra Tokat çocukların erişe bilirliği açısından en zengin çocuk kitaplarının olduğu bir il olacak. Tokat’ın, bir iki yıl içerisinde de zenginleştirilmiş kütüphane açısından Türkiye’nin bir numaralı ili olması için çalışacağız. Bunun yanında kırsal alanda yaşayan çok kabiliyetli, zeki, üstün yetenekli çocuklarımız var. Onların taramasını yapıyoruz. Onları da özel olarak destekleyeceğiz. Bunu da çok önemsiyorum. Tabi sadece bu yetmez engelli çocuklarımızla da özel olarak ilgileniyoruz. 58’e yakın evde özel eğitim gören çocuğumuz var. Onları da özel olarak destekliyoruz. Bunun dışında okul öncesinde hedefimiz bağımsız anaokulları yapmak. Ayrıca okula giden çocuklarımız içerisinde sırtı pek olmayan, ayağında ayakkabısı olmayan çocuğumuz olmamalı. Allah’a şükür Tokat bu konuda iyi bir noktada. Devletimizin imkanları çocuklarımıza sonuna kadar açık.” şeklinde konuştu.
Uyuşturucunun Çocuklarımıza Bulaşmaması Lazım
Uyuşturucuyla mücadeleyi de çok önemsediğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi. “Memleketin çocukları bizim çocuklarımızdır. Onlar asla kaderine terk edilemez. Biz çocuğun uyuşturucuya bulaşmasına gönlümüz asla razı değil. Allah’a şükür Tokat bu konuda da çok iyi durumda. Tokat’ta uyuşturucu sorunu yok. Böyle çocuklarımız varsa da tedavilerini yaptıracağız. Bu konuda bütün tedbirleri alıp, bütün imkanları değerlendiriyoruz. Kesinlikle uyuşturucunun çocuklarımıza bulaşmaması lazım. Bu sorun sadece bir kişiyi değil, bütün Tokat’ı ilgilendirir. Çocuklar bizim çocuklarımızdır. Bu konu üzerinde de hassasiyetle durduğumu ifade etmek istiyorum. Hem Tokat merkezde hem de ilçelerde bu konuda çok hassas ve dikkatliyiz. Bütün güzümüzü buna harcıyoruz. Kamuoyundan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.”
Spor Tokat Projesi
Ayrıca spor anlamında Spor Tokat projesinin başladığını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı,  bu projenin amacının da çocukların spor kültürüne katkı sağlamak olduğunu belirtti.  Her çocuğun gönüllü olarak bir spor dalı seçeceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Ulaşabildiğimiz kadar çocuğa ulaşalım dedik. Anaokulundan başlamak kaydıyla ilkokul, ortaokul ve lise çocuklarının spora başlamalarına destek oluyoruz. Bu projemiz yeni başladı ve bu projenin Türkiye’de örnek olacağını düşünüyorum. Spor Tokat’ın Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum. Her çocuk bir sporla uğraşmalı, bir sporu sevmeli. Çünkü spor onların akademik başarılarına da katkı sağlar. Bu proje için de tesisleşmeyi sağlamamız lazım. Amacımız spor kültürünü tabana yaymak. Bu konuda da azimliyiz, kararlıyız.” dedi.
Sosyal Destek Tokat Projesi
Sosyal Destek Tokat Projesi ile ilgili de basın mensuplarına bilgiler veren Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu projede de bütün dezavantajlı gruplarımızı destekleyeceğiz. Bu grupları; şehitlerimizin ve gazilerimizin aileleri, engelli çocuklarımız, yetim ve öksüzler, sosyoekonomik anlamda çok fakir olan aileler, bir çare dul kadınlar, kimsesiz ihtiyarlar olarak belirledik. Kısacası devletin özellikle ilgilenmesi gereken gurupları derledik topladık. 100 kişilik saha ekibimizle bu kişilere yönelik uygulamalar başlayacak. Bu yaptığımız bir sosyal yardım değil, bu insanlarımızın yüreğine dokunmak. Öte yandan vatandaşın kamu hizmetlerine ulaşımını da kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu çok kıymetli bir proje. Bizim nasıl yaşadığımız değil, insanları nasıl yaşattığımız önemli. Böylece bu insanlarımızla daha sistemli, kurallı bir şekilde ilgilenmiş olacağız. Bizim tüm bu projelerdeki amacımız Tokat için, Tokatlılar için değer üretmek, faydalı işler yapmak. Tüm bu güzel işleri hep birlikte aşkla ve şevkle yapacağız.” diye konuştu.
Vali Dr. Ozan Balcı, Basın Mensuplarına Kitap Hediye Etti
Vali Dr. Ozan Balcı, programın sonunda basın mensuplarının 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, basın mensuplarına kitap hediye etti.