VALİ DR. ÖMER TORAMAN’IN 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

24 Temmuz basında sansürün
24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü olmasının yanı sıra basın bayramı olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde halen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ve “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlamaları Türkiye’de Basına verilen önemi göstermektedir.

Bir enformasyon kaynağı olan basının modern toplumlardaki işlevi sadece haber vermekle sınırlı değildir. Toplumsal kültürün yeniden üretilmesi sürecinde de önemli bir işlevi olan basın, günümüz toplumları için vazgeçilmez bir kurumsal yapı olmuştur. Haber vermenin yanı sıra toplumu psikolojik, sosyolojik, iktisadi ve politik yönler başta olmak üzere pek çok açıdan etkileyebilme özelliğine sahip olan basının en önemli gücü toplumsal bilincin oluşturulması görevidir. Kamuoyu oluşturma, belirli bir konuda ikna etme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, oyalama, reklam yapma gibi faaliyetleri yönüyle etkisi yadsınamayacak hale gelen basın, toplumsal barışın sağlanmasında ve demokrasinin geliştirilmesinde de önemli işlevlere sahiptir.
Basın özgürlüğü, bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir. Bu özgürlüğünün kullanılmasında, demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak Anayasa ve yasalarda belirtilen ilkelerin gözetilmesi büyük önem arz etmektedir. Sorumluluklarının bilinciyle hareket eden basın mensuplarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada bu ilkeleri üstün tutacağına inancım tamdır.
Bu duygu ve düşüncelerle görevlerini yerine getirebilmek için gece gündüz demeden çalışan basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın mensuplarını rahmetle anıyor, basın camiamızın her kademedeki çalışanlarına selam ve sevgilerimi sunuyorum.