Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Başladı

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (TOGÜBAT) tarafından gerçekleştirilen “Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi” başladı.

15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Konferans Salonu’nda düzenlenen kongreye Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit EĞRİ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit KILIÇ, Tıp Fakültesi Dekan yardımcıları Prof. Dr. Fikret ERDEMİR ve Doç. Dr. Nagehan YILDIZ ÇELTEK, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı   Üniversite dönem 3 öğrencisi Tuğrul KONANÇ yaptığı açılış konuşmasında,  “büyük bir özveriyle hazırladığımız kongremizi gerçekleştirmekten son derece mutluyuz. Tıp fakültelerinin bilimsel araştırma ve açalışmaya teşvik etmek ve alanında uzman hocalarımızla bir araya getirerek misyonunu devam ettirmektedir. Bu sene 5’incisini düzenleyeceğimiz kongremize ülkemizin bir çok yerinden tıp fakültesinde eğitim gören 400’e yakın öğrencimizi misafir ediyoruz. Uluslararası kongreler düzenlemeye devam edeceğiz. Ben Üniversitemize, Valiliğimize, Belediyemize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongre Onursal Başkanı Dr. Resulhan KARADAĞ yaptığı konuşmada, “2019 yılında hayata geçirdiğimiz Ulusal Tıp Kongremizin bu senede düzenlenmesinden son derece mutluyum. 5 Yıldır bizlere destek olan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum”. dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit KILIÇ ise yaptığı konuşmada, “Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen TOGÜBAT ekibine çok teşekkür ediyorum. Birbirinden kıymetli farklı şehirlerden gelen hocalarıma da teşekkürü borç bilirim. Bu kongrenin tıp fakültesinde eğitim gören öğrencilerimizin gelecekleri açısından geleceklerini yönlendirmeleri açısından son derece faydalı olacağını düşünüyorum. Bu sadece öğrenci arkadaşlarımızın değil. Bizlerin de ufkunu açacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu sene 5’incisi düzenlenen Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi’nin açılış konferansı “50 Yılda Tıpta Ne Değişti” konulu sunumuyla Prof. Dr. Melih BULUT tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. BULUT, “Sağlıkta en önemli konu bedenseli ruhsal ve sosyolojik iyiliktir. Çünkü gerek ülkemizde gerekse dünyada sağlığa ihtiyaç hiçbir zaman bitmemiştir. Özellikle son zamanlar ülkemizde yaygın olarak görünen Obezite ve Kanser hastalıkları ile hastanelerimiz dolup taşmaktadır. Tıp fakültesinde eğitim gören öğrencilerimiz araştırma yaparak, teknolojiye ayak uydurmalı ve kendilerini geliştirmelidirler. Sizlerinde kurmuş olduğu bu topluluk, kendinizi geliştirmeniz açısından son derece önemlidir. Ancak şunu unutmamanız lazım ki bizim mesleğimizde devamlılık esastır. Devamlılıkta da dün bugün yarın önplana çıkmaktadır. Usta çırak ilişkileri ile kendinizi geliştirebilir, ne kadar çok hasta görürseniz o kadar iyi hekim olursunuz” ifadelerini kullandı.

Konferans sonrasında Prof. Dr. Melih BULUT’an Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr. Raşit KILIÇ tarafından plaket ve hediye takdiminde bulunuldu.

Açılış programı sonrasında Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından açılan resim sergisi gezildi.

2 gün sürecek olan Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi çeşitli sunum ve oturumlarla devam edecek.